Ghid_informare_cetateni
Handbal masculin - Cupa României, ediția 2014

Un articol de Florin Vasiliu

Știința Dedeman Bacău - C.S. Dinamo București: 37-27 (19-15)

În primul sfert de finală al Cupei României s-au întâlnit echipele Știința Dedeman Bacău şi C.S. Dinamo București. Dinamoviștii au început foarte curajos partida şi în minutul șapte al primei reprize aveau un avans de patru goluri (5-1), obligându-l pe Eliodor Voica, antrenorul Bacăului, să ceară primul time-out. Din acest moment, băcăuanii au echilibrat jocul, respectând întocmai indicațiile antrenorului, s-au apărat mai agresiv, au presat mai mult pe interii adverși şi, exact ca şi în partida disputată in turul Ligii Naționale, i-au obligat să greşească mult. Accidentarea lui Chiruţ a dereglat angrenajul alb roșilor şi aceștia nu au mai contat în joc decât pe reușitele personale ale lui Nicolae, care l-a transformat pe francezul Celestin într-un jalon. Din păcate, interul nostru stânga nu a fost sprijinit şi de ceilalți colegi din linia de nouă metri. Golgheterul Şandru a avut o evoluție ștearsă, iar R. Răpciugă în postura de inter dreapta găsește greu drumul spre poarta adversă. Știința a egalat în minutul 23 şi chiar dacă Seba Bota a cerut timp de odihnă pentru a-şi redresa echipa, aceasta cedează finalul primei reprize şi intră la vestiare cu un handicap de patru goluri (19-15). Evoluția scorului în prima repriză a fost următoarea: 1-5 (min. 7); 4-7 (min. 10); 7-9 (min. 16); 10-12 (min. 20); 13-13 (min. 23); 18-14 (min. 28); 19-15 (min. 30).

Citeşte mai mult... [Handbal masculin - Cupa României, ediția 2014]

Handbal - Cupa României. Calificare la pas

Un articol de Florin Vasiliu (foto: Mihai Neacșu)

Optimi de finală: Dinamo București – Poli Timișoara 29-24 (13-9)

Foto_handbalÎn optimile Cupei României, competiție ce se desfășoară sub formă de turneu la Ploiești, C.S. Dinamo București şi-a respectat blazonul şi a eliminat Poli Timișoara. Echipa de pe Bega, măcinată de accidentări şi cu gândul la evitarea barajului, nu a contat în joc decât 20 de minute în partida disputată miercuri. Sebastian Bota, antrenorul alb roșilor, a găsit o formulă ofensivă cu o linie de nouă metri, Nicolae-Şandru-Chiruţ, foarte incisivă, care a creat mari probleme apărării adverse. Cei trei au marcat 10 din cele 13 goluri reușite de dinamoviști până la pauză. De remarcat şi apărarea agresivă 3-2-1, bine dublată de intervențiile spectaculoase ale tânărului portar Makaria. Iată şi evoluția scorului în prima repriză: 3-2 (min. 5); 4-4 (min. 11); 6-7 (min. 15); 9-9 (min. 19); 13-9 (min. 29, scor la pauză).

Citeşte mai mult... [Handbal - Cupa României. Calificare la pas]

Volei feminin - Cupa României. Calificare fără emoții în Final Four

Dinamo Romprest - CS Alba Volei Blaj: 3-0 (25-14, 25-22, 25-11)

Din-_BjVoleibalistele de la Dinamo Romprest și-au valorificat statutul de favorite în sfertul de finală din Cupa României, disputat în compania echipei CS Alba Blaj. După ce s-au impus în prima manșă, în deplasare, cu scorul de 3-1 (-23, 21, 16, 12), elevele antrenorului Constantin Marian au câștigat fără drept de apel returul disputat miercuri în Sala Polivalentă Dinamo: 3-0 (14, 22, 11).

Dinamo Romprest a început în formula Marcovici, Atwi, Zarkova, Nenova, Baciu, Karakaseva - Manu (libero). Dintre cele trei seturi disputate, doar al doilea a avut istoric. Voleibalistele de la Alba Blaj au condus până la 20-18, însă valoarea și experiența le-a permis jucătoarelor de la Dinamo Romprest să revină și să închidă setul cu 25-22.

Dinamo Romprest s-a calificat în Final Four-ul Cupei României, care va desfășura în zilele de 22 și 23 martie, cel mai probabil la Piatra Neamț. S-au mai calificat Știința Bacău și Unic Piatra Neamț. Cea de a patra formație se va decide în urma duelului CSM Lugoj - CSM București.

Autorul articolului: Alexandru Enciu. Foto:Mihai Neacșu - CS Dinamo, 5 martie 2014, ora 2115

Tir – Alin Moldoveanu, locul patru la Europene

Un articol de Alexandru Enciu (foto: Mihai Neacșu)

ALIN_MOLDOVEANUCampionul olimpic Alin Moldoveanu s-a clasat marţi pe locul patru în finala probei de tir 10 metri, puşcă aer comprimat, din cadrul Campionatelor Europene de la Moscova. Valorosul sportiv legitimat la CS Dinamo – Omega Tehnoton Iaşi a totalizat 164,3 puncte, mai puţin cu doar două zecimi decât ocupantul locului trei, Nazar Louginets (Rusia). Medalia de aur i-a revenit lui Aleh Tsarkov (Ucraina), iar cea de argint lui Vitali Bubnovich (Belarus). „Faptul că a ajuns în finală într-o competiţie de nivelul Campionatelelor Europene reprezintă o performanţă, indiferent de locul obţinut. Poziţia este onorabilă, iar rezultatul bun, mai ales că a participat în compania celor mai puternici sportivi din Europa”, a declarat Sorin Babii, antrenorul de la lot al lui Alin Moldoveanu.

Începând cu acest campionat continental, timpul de concurs s-a redus cu 15 minute (de la 45 la 30 de minute). „Faptul că s-a modificat regulamentul ne-a obligat să muncim altfel, să găsim soluţii, ceea ce am şi reuşit. El a tras un scor bun, la două zecimi de punct distanţă de locul trei, dar ăsta e jocul cifrelor. Chiar a tras foarte regulat, în timpul lui optim, stabilit în antrenament şi n-a fost niciun fel de problemă”, a mai declarat Sorin Babii.

CS Dinamo, 4 martie 2014, ora 2115

Handbal - Cupa României, ediția 2014, avancronică

handbal._Cupa_RomanieiÎn perioada 5-9 martie, sala Olimpia din Ploiești şi sala polivalentă din comuna Brazi vor găzdui meciurile din faza finală a Cupei României, ediția 2014. La startul competiției se vor afla cele 12 echipe din Liga Națională, la care se adăugă trei formații din Divizia A (Știința Mun. Dedeman Bacău II, C.S.M. Călărași, H.C .Vaslui) şi o echipă de amatori (H.C. Victoria București). Tragerea la sorţi a programat miercuri, 5 martie, următoarele partide:

1. Știința Mun. Dedeman Bacău I- Știința Mun. Dedeman Bacău II (ora11:00, sala Brazi)

2. Universitatea Poli. Timișoara – C.S. Dinamo București (ora16:00, sala Olimpia)

3. C.S.A. Steaua București – H.C. Victoria București (ora14:00, sala Brazi)

4. C.S.M. Călărași – C.S.M. București (ora 14:00, sala Olimpia)

5. H.C.M. Constanţa – Energia Lignitul Tg. Jiu (ora 20:00, sala Olimpia)

6. Universitatea Suceava – A.S.C. Potaissa Turda (ora 17:00, sala Brazi)

7. C.S. Caraş Severin – H.C. Vaslui (ora 20:00, sala Brazi)

8. H.C. Odorhei – H.C.M. Minaur Baia Mare (ora 18:00, sala Olimpia)

Citeşte mai mult... [Handbal - Cupa României, ediția 2014, avancronică]

Cel mai ravnit trofeu din sportul mondial a venit la Dinamo

Foto___10Clubul Sportiv Dinamo a fost luni după amiază epicentrul sportului românesc. Cea mai galonată grupare din țară, în materie de metale prețioase olimpice, a avut onoarea să găzduiască, pentru câteva ore, trofeul original al Cupei Mondiale la fotbal.

Confecționată din cinci kilograme de aur masiv, cupa a sosit luni în România, în cadrul turneului global organizat de sponsorul FIFA, Coca-Cola, iar înainte de a fi expusă publicului larg a poposit în Sala Polivalentă Dinamo. Însoțitorii trofeului, fostul internațional român Ilie Dumitrescu și fostul campion mondial, francezul Christian Karembeu, au fost întâmpinați de președintele CS Dinamo, doamna Elisabeta Lipă. ”Este o mare onoare pentru Dinamo să fie prima gazdă din România a celui mai râvnit trofeu din lume. Ca fostă mare sportivă, mi-ar plăcea nu doar să privesc această cupă, ci să știu că noi, românii, vom putea cândva să luptăm pentru ea cu șansa de a o câștiga. În 1994 am fost destul de aproape”, a declarat cvintupla campioană olimpică la canotaj, doamna Elisabeta Lipă.

Citeşte mai mult... [Cel mai ravnit trofeu din sportul mondial a venit la Dinamo]

<< Început < Anterior 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 Următor > Sfârşit >>

Pagina 550 din 683

Săptămâna 25-31 martie 2024

Handbal. EHF European League, play-off (meci tur), marți 26 martie, ora 19:45: Dinamo – Bjerringbro-Silkeborg (Danemarca). Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), miercuri 27 martie, ora 18:00 SCMU Craiova – Dinamo. În cazul în care Craiova câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, ora 18:00, în Sala Dinamo

Polo. Superliga (etapa 13), miercuri 27 martie, ora 20:30: Dinamo – Hello Sport. Bazin Tolea Grințescu Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), joi 28 martie, ora 17:00: Dinamo – CSM Volei Alba Blaj. În cazul în care Dinamo câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, la Blaj

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 1), vineri 29 martie, ora 15:00: CS Dinamo – SCM Dunărea Giurgiu. Stadion Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 27), vineri 29 martie, ora 18:00: CSM CSU Oradea - Dinamo

Rugby. Cupa României (semifinală), sâmbătă 30 martie, ora 13:00: Dinamo – CSM Știința Baia Mare. Stadion Arcul de Triumf

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 3), dumimnică, 31 martie, ora 18:00: Dinamo - SCMU Craiova. Sala Dinamo