Sambo

Sambo. Daniela Poroineanu, medalie de bronz la Cupa Mondiala de la Astana

poroineanu_kazahstan_Cupa_Mondiala_2018Sportiva dinamovistă Daniela Poroineanu (28 de ani) și-a trecut în cont o nouă medalie importantă. Cea mai valoroasă sportivă din samboul românesc a cucerit medalia de bronz la Cupa Mondială de la Astana – ”Premiile președintelui Republicii Kazahstan Nursultan Nazarbaev”, în cadrul categoriei 56 kg. Competiția a punctat și pentru calificările la Jocurile Europene Minsk 2019.

Citeşte mai mult... [Sambo. Daniela Poroineanu, medalie de bronz la Cupa Mondiala de la Astana]

Sambo. Daniela Poroineanu, medalie de argint la Europene

poroineanu_argint_CE_2018_kkSportiva dinamovistă Daniela Poroineanu (foto, prima din stânga / 28 de ani) își reconfirmă statutul de cea mai valoroasă sambistă din România. Daniela a cucerit argintul la Campionatele Europene de sambo rezervate seniorilor, la categoria 56 kg, aceasta fiind cea de a cincea medalie consecutivă la competiția continentală pentru eleva antrenorului Viorel Gâscă. Competiția a avut la Atena (Grecia) în perioada 18-20 mai.

Citeşte mai mult... [Sambo. Daniela Poroineanu, medalie de argint la Europene]

Vacarenco_-_albastruCei mai buni luptători din sambo s-au reunit la finele săptămânii trecute în București pentru stabilirea noilor campioni naționali la seniori. Competiția s-a desfășurat în sala de la Liceul Mircea Eliade, acolo unde sportivii dinamoviști au reușit performanța de a urca de 10 ori pe podiumul de premiere. Patru dintre ei au câștigat titlul național.

Citeşte mai mult... [Sambo. Dinamo – patru campioni si alte sase clasari pe podium la Nationalele de seniori]

poroineanu_moscova_2018Vedeta secției de sambo de la CS Dinamo, Daniela Poroineanu, a obținut o nouă performanță de excepție. Valoroasa noastră sportivă a cucerit medalia de aur la Cupa Mondială de la Moscova, ”Memorialul Kharlampiev”, cea mai importantă competiție după mondiale și europene. Daniela a dominat categoria 56 kg, în cadrul căreia a învins sportive din Franța, Mongolia și Rusia.

Citeşte mai mult... [Sambo. Daniela Poroineanu – medalie de aur la Cupa Mondiala ”Memorialul Kharlampiev” de la Moscova]

daniela_poroineanuValoroasa sportivă dinamovistă Daniela Poroineanu (foto), una dintre cele mai titrate sambiste din România, a obținut medalia de argint la Cupa Președintelui Republicii Belarus, competiție dersfășurată la Minsk. Daniela a luptat la categoria 56 kg și a pierdut un singur meci, finala disputată cu Anastasiia Arkhipava (Belarus).

Citeşte mai mult... [Sambo. Daniela Poroineanu, medalie de argint la Cupa Președintelui Republicii Belarus]

Pagina 1 din 2

<< Început < Anterior 1 2 Următor > Sfârşit >>

Săptămâna 17-23 septembrie 2018

Handbal. Liga Națională (etapa 3), 18 septembrie, ora 18:00: CSU Suceava – Dinamo

Handbal. Liga Campionilor (etapa 2), 22 septembrie, ora 19:30: Abanca Ademar Leon – Dinamo

Rugby. Superliga CEC Bank (etapa 3), 22 septembrie, ora 11:00: Dinamo – Universitatea Cluj Napoca. Stadion Florea Dumitrache – Dinamo

Canotaj. Campionatele Naționale de seniori și tineret, 18-19 septembrie, Snagov

Judo. Campionatele Mondiale de seniori, 20-27 septembrie, Baku (Azerbaidjan)

Lupte. Campionatele Mondiale de juniori, 17-23 septembrie, Trnava (Slovacia)

Lupte. Turneul internațional Ion Cornianu – Ladislau Simon, seniori, 20-23 septembrie, Sala Polivalentă București

Sărituri cu schiurile. Cupă Mondială Grand Prix, seniori, 20-24 septembrie, Râșnov