Secţia de Baschet Masculin CS Dinamo Bucureşti

Echipa de baschet seniori, ediția de Campionat 2018 - 2019

team2

Jocul la coş este, indiscutabil, una dintre cele mai populare activităţi sportive de pe Planetă.

Inventat în America (pe la 1891) de către un student, baschetul se răspândeşte rapid pretutindeni, astfel că, în anul 1920, îl găsim şi în ţara noastră cu ocazia unor demonstraţii organizate în incinta liceului Mihai Viteazu din Bucuresti.

După 1944, în spiritul acelor vremuri, baschetul devine "sport de masa" şi se înfiinţează secţii mai peste tot: în universităţi, în majoritatea instituţiilor şi chiar a intreprinderilor.

Anul 1949, prin primavară, a fost momentul înfiinţării secţiei de baschet la Dinamo. În scurt timp, echipa din şoseaua Ştefan cel Mare devine una dintre protagonistele campionatului naţional, astfel ca, în anul 1953, Dinamo sa devină campioană a României.

Au urmat ani în care meciurile dintre Dinamo şi CCA (devenită Steaua Bucureşti) erau adevărate evenimente care umpleau la refuz sala Floreasca (construită cu ocazia Festivalului Mondial al Tineretului din 1953). Întâlnirile echipei Dinamo umpleau stadioane şi săli de sport creând veritabile spectacole.

1960 este anul în care Dan Niculescu (jucător încă de la apariţia secţiei la Dinamo, alături de Lucian Vasilescu, Gabriel Zugravescu, Lita Cosma – cel care, ulterior, avea să devină preşedinte al clubului) este numit şi antrenor al echipei.

Dinamo a câştigat nu mai putin de 21 de titluri naţionale (din care patru după 1989), multe victorii în întâlniri internaţionale, meciuri memorabile pe care iubitorii acestui sport nu le pot uita.

În sala Floreasca, la meciurile Dinamo-Steaua, trebuia să ai noroc ca să poţi găsi un bilet, atmosfera incendiară de la aceste partide iritându-l pe Ceausescu care chiar a interzis, la un moment dat, meciurile de baschet în această sală.

Să amintim alte câteva nume cu… renume: Strugaru, Giurgiu, Visner, Spiridon, Viciu, Albu, Cernea, Gheorghe Novac (un alt baschetbalist ajuns presedinte al clubului!), Diaconescu, Chivulescu, Popa, Niculescu, precum şi inegalabilul Sandu Vinereanu. Şi încă atâţia alţii…până la Claudiu Fometescu - vârful generaţiei 2000.

Să mai amintim că, după 1989, "5"-ul nostru a mai avut o scurtă perioadă de glorie (mai ales, între anii 2000 – 2007) , însă, ulterior, echipele de provincie au preluat supremaţia acestui sport.

În anul 2011 echipa a promovat în prima ligă, după un an de Divizia B. Sperăm ca, în curând, un nou team dinamovist să reînnoade firul performanţei şi spectacolului de cea mai buna calitate.

Baza de date sportivi CS Dinamo - Secţia de Baschet Masculin

Liga Națională, Grupa Galbenă, etapa 8: Dinamo Știința – CSM Phoenix Galați 84-75 (24-17, 21-18, 19-17, 20-23)

Barro_cu_Galati4Baschetbaliștii de la Dinamo Știința au mai făcut un pas spre play-offul Ligii Naționale. Jucătorii antrenați de Tudor Costescu s-au impus pe teren propriu, în fața echipei CSM Phoenix Galați, la finele unui meci pe care l-au controlat pe întrega lui desfășurare. Partida s-a desfășurat duminică în Sala Dinamo.

Citeşte mai mult... [Baschet. Victorie pentru Dinamo Stiinta in ultimul meci de pe teren propriu din faza a doua a campionatului]

Baschet. Calificare spectaculoasa in turneul Final 4 al Cupei Romaniei

Cupa României, sferturi de finală (retur): Dinamo Știința – SCM Timișoara 96-83 (27-16, 27-24, 15-12, 27-31).

Echipa_cu_Timisoara_CupaBaschetbaliștii de la Dinamo Știința au reușit o calificare spectaculoasă în turneul Final 4 al Cupei României, după ce s-au impus pe teren propriu, în returul sfertului de finală, la o diferență de 13 puncte. În tur, timișorenii câștigaseră la 11 puncte, scor 86-75. Finalul meciului disputat miercuri în sala Dinamo a fost dramatic, calificarea fiind obținută în ultimele secunde.

Citeşte mai mult... [Baschet. Calificare spectaculoasa in turneul Final 4 al Cupei Romaniei]

Baschet. Dinamo Stiinta, prima infrangere in Grupa Galbena

Liga Națională, Grupa Galbenă, etapa 7: CSO Voluntari – Dinamo 80-70 (21-17, 20-18, 22-12, 17-23)

Din_vs_Voluntari_-_Calenic_00Baschetbaliștii de la Dinamo Știința au suferit prima înfrângere din faza a doua a campionatului, pe terenul uneia dintre contracandidatele la un loc în play-off. În pofida unui început în forță al echipei dinamoviste și al unui parcurs disputat, meciul s-a încheiat cu victoria formației din Voluntari, decisiv fiind sfertul trei. Dinamo rămâne pe primul loc și păstrează șanse la play-off.

Citeşte mai mult... [Baschet. Dinamo Stiinta, prima infrangere in Grupa Galbena]

Baschet. Cupa Romaniei. Dinamo Stiinta pierde la 11 puncte la Timișoara

Cupa României, sferturile de finală (tur): SC SCM Timișoara - Dinamo Știința 86-75 (32-26, 13-18, 19-14, 22-17)

BM_Dinamo_-_TimisoaraBaschetbaliștii de la Dinamo Știința au disputat miercuri, 13 martie, prima manșă a sferturilor de finală ale Cupei, în deplasare, la Timișoara, în fața unei echipe redutabile pe teren propriu. Meciul s-a terminat cu avantaj de 11 puncte plus pentru Timișoara, în condițiile în care la pauza mare a fost numai 45-44, iar cu două minute înainte de final ecartul era de șase puncte (79-73). Returul este programat pe 20 martie în Sala Dinamo.

Citeşte mai mult... [Baschet. Cupa Romaniei. Dinamo Stiinta pierde la 11 puncte la Timișoara]

Pagina 1 din 37

Săptămâna 18-24 martie 2019

Baschet. Cupa României (sferturi de finală, retur), 20 martie, ora 18:15: Dinamo – SCM Timișoara. Sala Dinamo

Baschet. Liga Națională, Grupa Galbenă (etapa 8), 24 martie, ora 18:00: Dinamo – Phoenix Galați. Sala Dinamo

Handbal. Liga Națională (etapa 23), 18 martie, ora 18:15: Dinamo – Steaua. Sala Dinamo. Liga Națională (etapa 24), 21 martie: HC Buzău – Dinamo

Polo. Superliga (etapa 16), 22 martie (ora 11:30) și 23 martie (ora 11:30): Dinamo – Rapid. Bazinul Anatolie Grințescu Dinamo

Volei masculin. Play-off ( etapa 1), 23 martie, ora 18:00: SCMU Craiova - Dinamo, ora 18:00

Atletism. Campionatul Național de copii, 23 martie, București

Înot. Campionatul Național seniori, tineret, juniori, 19-24 martie, Bacău

Judo. Campionatul Național de seniori, 22-24 martie, Iași

Scrimă. Cupa Mondială – Budapesta, sabie masculin, 22-24 martie, Ungaria

Scrimă. Cupă Mondială – Sint Niklaas, sabie feminin, 22-24 martie, Belgia

Tir. Campionatul European aer comprimat, 18-25 martie, Osijek (Croația)

Acreditari CHL

În data de 23 martie a.c., Bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu - Dinamo va găzdui meciul dintre Dinamo și Rapid, din cadrul Superligii masculine de polo. Partida va începe la ora 11:30, motiv pentru care programul de inițiere și agrement se va desfășura în ziua menționată de la ora 13:00.