Echipa de baschet seniori, ediția de Campionat 2023-2024

BM_sezon_2023-2024

Cea mai titrată echipă din baschetul românesc

Jocul la coş este, indiscutabil, una dintre cele mai populare activităţi sportive de pe Planetă.

Inventat în America (pe la 1891) de către un student, baschetul se răspândeşte rapid pretutindeni, astfel că, în anul 1920, îl găsim şi în ţara noastră cu ocazia unor demonstraţii organizate în incinta liceului Mihai Viteazu din Bucuresti.

După 1944, în spiritul acelor vremuri, baschetul devine "sport de masa" şi se înfiinţează secţii mai peste tot: în universităţi, în majoritatea instituţiilor şi chiar a intreprinderilor.

Anul 1949, prin primavară, a fost momentul înfiinţării secţiei de baschet la Dinamo. În scurt timp, echipa din şoseaua Ştefan cel Mare devine una dintre protagonistele campionatului naţional, astfel ca, în anul 1953, Dinamo sa devină campioană a României.

Au urmat ani în care meciurile dintre Dinamo şi CCA (devenită Steaua Bucureşti) erau adevărate evenimente care umpleau la refuz sala Floreasca (construită cu ocazia Festivalului Mondial al Tineretului din 1953). Întâlnirile echipei Dinamo umpleau stadioane şi săli de sport creând veritabile spectacole.

1960 este anul în care Dan Niculescu (jucător încă de la apariţia secţiei la Dinamo, alături de Lucian Vasilescu, Gabriel Zugravescu, Lita Cosma – cel care, ulterior, avea să devină preşedinte al clubului) este numit şi antrenor al echipei.

Dinamo a câştigat nu mai putin de 22 de titluri naţionale (din care patru după 1989), multe victorii în întâlniri internaţionale, meciuri memorabile pe care iubitorii acestui sport nu le pot uita.

În sala Floreasca, la meciurile Dinamo-Steaua, trebuia să ai noroc ca să poţi găsi un bilet, atmosfera incendiară de la aceste partide iritând conducerea politică de atunci care chiar a interzis, la un moment dat, meciurile de baschet în această sală.

Să amintim alte câteva nume cu… renume: Strugaru, Giurgiu, Visner, Spiridon, Viciu, Albu, Cernea, Gheorghe Novac (un alt baschetbalist ajuns presedinte al clubului!), Diaconescu, Chivulescu, Popa, Niculescu, precum şi inegalabilul Sandu Vinereanu. Şi încă atâţia alţii…până la Claudiu Fometescu - vârful generaţiei 2000.

Să mai amintim că, după 1989, "5"-ul nostru a mai avut o scurtă perioadă de glorie (mai ales, între anii 2000 – 2007), însă, ulterior, echipele de provincie au preluat supremaţia acestui sport.

Baza de date sportivi CS Dinamo - Secţia de Baschet Masculin

BASCHET. A doua înfrângere pentru Dinamo în "Top 10"

LNBM Getica 95, etapa 20: DINAMO - CSM Târgu Mureș 84-95 (18-17; 21-22; 16-27; 29-29)

dinamomures

Meciul doi din Top 10 s-a încheiat cu victoria baschetbaliștilor mureșeni, după un meci echilibrat.

A fost de ajuns un singur sfert (al treilea) în care am lăsat garda jos și balanța a înclinat către oaspeți. Cu toate eforturile din final nu am mai putut reveni în fața unei echipe care a dominat sub panou.

Citeşte mai mult... [BASCHET. A doua înfrângere pentru Dinamo în "Top 10]

Baschet. Înfrângere la scor în primul duel din "Top 10"

LNMB Getica 95 Top 10 etapa 1 : CSM Constanța - Dinamo 95-58

csmct-dinamotop10

Perioada de pauză între meciuri nu ne-a priit, iar vizita la malul marii se transformă într-o lecție importantă pentru viitoarele etape din TOP 10-ul Ligii Naționale de Baschet Masculin Getica 95.

Lipsiți în continuare de aportul lui Sean Evans, nu am contat decât un singur sfert, în urma căruia, gazdele s-au distanțat decisiv și au știut să mențină ecartul de pe tabelă în ciuda eforturilor noastre.

BASCHET. Dinamo se califică în top 10

LNMB Getica 95, etapa 17 : Dinamo - SCM Timișoara 78-66

dinamo baschet timisoaraDinamo reușește să învingă echipa din Timișoara, iar înfrângerea suferită de Tg. Jiu în disputa cu CSO Voluntari ne califică matematic în următoarea fază a competiției naționale. Andre Jones a fost MVP-ul partidei disputate cu 27 de puncte, 4 pase decisive, 3 recuperări și două intercepții în timp ce Shaquillo Fritz a pus 15 puncte pe tabelă și a dominat panoul reușind 5 capace.

BASCHET. Debut cu victorie în 2024 pentru baschetbaliștii dinamoviști

52b67fb6-c1f3-4a40-a43f-31491befcc02Echipa de baschet masculin a CS Dinamo a obținut o victorie importantă în lupta pentru play-offul Ligii Naționale de Baschet Masculin Getica 95. Dinamo s-a impus cu scorul de 76-70 (14-12, 14-21, 22-14, 26-23) împotriva formației CSO Voluntari într-un meci ce a contat pentru etapa 16 din prima ligă a baschetului profesionist din România.

Citeşte mai mult... [BASCHET. Debut cu victorie în 2024 pentru baschetbaliștii dinamoviști]

Pagina 1 din 59

Săptămâna 18-24 martie 2024

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 25), marți 19 martie, ora 17:45: CSM Târgu Mureș - Dinamo.

Handbal. Cupa României, turul 2 (manșă unică), miercuri 20 martie, ora 15:00: CS Politehnica Iași – Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4 (etapa 18), sâmbătă 23 martie, ora 15:00: CS Dinamo – CSM Flacăra Moreni. Stadion Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3), sâmbătă 23 martie, ora 18:00: Dinamo – SCMU Craiova

Polo. Superliga (etapa 12), sâmbătă 23 martie, ora 20:30: Dinamo - CSM Oradea

Volei feminin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3) duminică 24 martie, 16:00: CSM Volei Alba Blaj – Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 26), duminică 24 martie, ora 19:00: Dinamo – FC Argeș Pitești