Home Baschet masculin

Baschet masculin

Baschet. Casale, 21 de puncte pe terenul campioanei en titre

Liga Națională, etapa 14: U Banca Transilvania Cluj – Dinamo 88-62 (29-19, 24-14, 19-13, 16-16)

Dinamo_baschetBaschetbaliștii de la Dinamo au cedat vineri la Cluj, pe terenul campioanei en titre. Trecând peste gustul amar al înfrângerii, una care respectă calculele hârtiei (Dinamo este o echipă tânără, formată în exclusivitate din jucători români), merită remarcat jocul lui Amedeo Casale, care a încheiat jocul cu 21 de puncte. L-au urmat Cioacătă – 16 și Neagoe – 13.

Citeşte mai mult... [Baschet. Casale, 21 de puncte pe terenul campioanei en titre]

Baschet. Un sfert curajos in fata vicecampioanei

Liga Națională, etapa a 12-a: Dinamo - CSM Steaua 66-119 (25-28, 9-27, 15-31, 17-33)

cioacata_cu_steauaTânăra echipă a CS Dinamo, antrenată de legenda Dan Niculescu, a rezistat numai primul sfert al meciului cu vicecampioana en titre. CSM Steaua a condus din start până la 1-9 (min. 2), dar alb-roșiii au revenit printr-un joc foarte bun al lui Zaharie. Dinamo a ajuns la 10-9 și mai apoi la 23-16, cu două minute rămase din primele zece minute. Antrenorul oaspeților a rupt momentul bun al dinamoviștilor printr-un time out, iar CSM Steaua a încheiat primul sfert cu avantaj de trei puncte.

Citeşte mai mult... [Baschet. Un sfert curajos in fata vicecampioanei]

Baschet. Dinamo incheie turul fara sa cunoasca gustul victoriei

Echipa_baschetTânăra echipă de baschet a CS Dinamo, formată în totalitate din jucători români, a încheiat turul sezonului Ligii Naționale cu două deplasări consecutive, la Târgu Mureș și la Sibiu. După eșecul cu Politehnica Iași de pe teren propriu, din etapa a 9-a (66-84), Dinamo nu putea emite pretenții pe terenul unor formații mult mai bine cotate.

Citeşte mai mult... [Baschet. Dinamo incheie turul fara sa cunoasca gustul victoriei]

Liga Națională, etapa 7: SCM U Craiova - Dinamo 110-84 (26-20, 34-20, 26-26, 24-18)

Echipa_baschetBaschetbaliștii de la Dinamo au înregistrat al șaptelea eșec în Liga Națională, dar au trecut pentru prima oară în acest sezon de granița a 80 de puncte marcate într-un joc. Elevii lui Eugen Ilie nu au mai cedat după pauza mare, cum s-a întâmplat în alte jocuri și au rămas eficienți în atac. În apărare, nu au putut bloca însă o echipă cu talie mai bună (relevantă este și statistica recuperărilor: 48-34 în favoarea gazdelor).

Citeşte mai mult... [Baschet. Dinamo pierde la Craiova, dar trece de bariera a 80 de puncte inscrise intr-un joc]

Baschet. Am sperat doar o repriza

Liga Națională, etapa 6: Dinamo – BCMU Pitești 58-89 (22-22, 14-18, 10-26, 12-23)

C_Mainea_cu_PitestiBăieții noștri au cedat azi pe teren propriu, în meciul cu BCMU Pitești. După un prim sfert încheiat la egalitate (22-22) și un ecart de numai patru puncte la pauza mare, am sperat că Dinamo va fi aproape de cel mai bun rezultat al ei în acest sezon. Nu a fost să fie nici de data aceasta, pentru că Piteștiul și-a pus în valoare trupa de jucători străini pe care o are și a sprintat în câștigătoare detașată. Să nu uităm că echipa noastră este una tânără, alcătuită în totalitate din jucători români.

Citeşte mai mult... [Baschet. Am sperat doar o repriza]

Pagina 2 din 32

Săptămâna 21-27 mai 2018

Handbal. Liga Națională (finala campionatului - meci 2), 23 mai, ora 18:00: Dinamo - Steaua. Sala Dinamo. Se joacă în sistemul ”doi din trei”

Polo. Superliga, finala pentru locurile 3-4 (meciurile 3 și 4), marți 22 mai (ora 11:00) și miercuri 23 mai (ora 11:00 / dacă mai este cazul): Dinamo - Sportul Studențesc Corona. Bazinul olimpic Anatolie Grințescu Dinamo. Se joacă în sistemul ”trei din cinci”

Natație. Campionatele Internaționale de înot ale României, 24-27 mai, Bazinul olimpic Anatolie Grințescu Dinamo

Tir. Cupa Mondială, 25-27 mai, Germania

În perioada 23 – 27 mai a.c., Bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu găzduiește Campionatele Internaționale de înot ale României. Din acest motiv, în perioada sus-amintită nu se vor desfășura activități de agrement, iar lecțiile de inițiere vor avea loc doar miercuri, 23 mai, conform programului obișnuit (în bazinul mic).