Home Baschet masculin

Baschet masculin

BASCHET. Antrenor nou la Dinamo. Bine ai venit, Dan Fleșeriu!

FleseriuDan Fleșeriu este noul antrenor principal al echipei de baschet angrenată în Liga Națională de Baschet Masculin! Acesta preia echipa înainte de ultimul meci rămas de disputat în turul campionatului (cu excepția celui amânat contra CSA Steaua).

Dan a fost cel mai recent la cârma echipei BC CSU Sibiu și a antrenat în trecut atât CSM Târgoviște, cât și CSM Satu Mare. Dorim să-i urăm bun venit și mult succes alături de Dinamo!

Citeşte mai mult... [BASCHET. Antrenor nou la Dinamo. Bine ai venit, Dan Fleșeriu!]

BASCHET. VICTORIE dramatică, după trei reprize de prelungiri

Liga Națională, etapa 12: DINAMO - CSM Petrolul Ploiești 111-109 (28-15, 12-20, 26-25, 20-26, 25-23)

BM_dinamo_-_ploiesti_Nebunie de meci în Sala Dinamo! Baschetbaliștii de la Dinamo au avut nevoie de trei reprize de prelungiri pentru a câștiga meciul cu ploieștenii, disputat pe 19 decembrie. A fost prima victorie în prelungiri în acest sezon, după două meciuri pierdute. Băieții noștri au început tare și au condus cu 40-18 la jumătatea sfertului 2. N-a fost să fie o victorie lejeră, pentru că ploieștenii au revenit în joc și au dus meciul în prelungiri.

Citeşte mai mult... [BASCHET. VICTORIE dramatică, după trei reprize de prelungiri]

BASCHET. Victorie mare la Galați, decisă în ultimele momente

Liga Națională, etapa 7: CS Municipal Galați - DINAMO 69-72 (36-34)

Williams_si_ClantonVictorie mare obținută în deplasare de elevii lui Hristu Șapera, în condițiile în care a lipsit Nenad Miljenovic, unul dintre cei mai buni jucători dinamoviști în ultimele meciuri. Dar Dinamo a compensat prin atitudine și încredere. Iar victoria s-a decis în ultimele momente ale jocului, când Lawson Korita a fost decisiv.

Citeşte mai mult... [BASCHET. Victorie mare la Galați, decisă în ultimele momente]

BASCHET. Victorie importantă pentru băieții noștri în fața Sibiului!

Liga Națională, etapa 6: DINAMO - CSU Sibiu 85-80 (45-42)

Miljenovic_cu_SibiuBăieții lui Hristu Șapera și-au trecut în cont cea de a doua victorie stagională. Dinamo s-a impus sâmbătă, 30 octombrie, pe teren propriu, în fața uneia dintre echipele de forță ale campionatului intern, CSU Sibiu. Victoria a venit într-un final pe muchie de cuțit, prin cinci puncte marcate de Mandache.

Citeşte mai mult... [BASCHET. Victorie importantă pentru băieții noștri în fața Sibiului!]

BASCHET. Test dificil pe terenul campioanei

Liga Națională, etapa 5: U-BT Cluj-Napoca – Dinamo 82-60 (22-14, 21-12, 20-15, 19-19)

246479904_267326822065899_4760777069821181963_nBaschetbaliștii de la Dinamo au jucat vineri, 22 octombrie, la Cluj-Napoca, pe terenul uneia dintre cele mai puternice echipe din campionat, campioana en titre. Roș-albii lui Hristu Șapera nu au putut furniza surpriza, iar meciul a curs de la început la final în favoarea echipei gazdă. Dinamo a avut o eficiență de 35% pe atac.