Home Baschet masculin

Baschet masculin

Baschet. Dinamo, invinsa în semifinalele Cupei Romaniei

CSM CSU Oradea – Dinamo București 88-71 (25-16, 17-20, 24-13, 22-22)

Et._9_Din-OrBaschetbalistii de la Dinamo s-au oprit în semifinalele Cupei României, învinși de CSM CSU Oradea, echipa-gazdă a turneului final. Bihorenii au condus de la un capăt la celălalt și s-au calificat în finala competiției, unde vor întâlni pe U BT Cluj Napoca. Sutalo 20, Marinov 10, Sulovic 10 și Dahlman 10 au fost principalii marcatori ai dinamoviștilor. Celelalte puncte au fost realizate de: Orbeanu 6, Paliciuc 6, Babkauskas 5, Balaban 2, Corpodean 2.

Citeşte mai mult... [Baschet. Dinamo, invinsa în semifinalele Cupei Romaniei]

Baschet. Turneul final al Cupei Romaniei, apoi play-off cu Steaua

et_32_Din_-_Tg_JiuBaschetbaliștii de la Dinamo vor debuta mâine la turneul final al Cupei României, urmând să întâlnească în semifinale echipa gazdă, CSM CSU Oradea (de la ora 18:15). Chiar dacă bihorenii pornesc cu prima șansă, prin prisma locului ocupat la finele sezonului regulat (locul 2, la egalitate de puncte cu locul 1, nu putem uita că la meciul din turul sezonului, de la București, scorul a fost egal după 4 reprize (73-73), Oradea impunându-se atunci după prelungiri. Dacă Dinamo va câștiga semifinala, va juca pentru trofeu luni, cu învingătoarea din partida U BT Cluj - BC Mureș.

Citeşte mai mult... [Baschet. Turneul final al Cupei Romaniei, apoi play-off cu Steaua]

Baschet. Liga Nationala. Ultimul meci inainte de play-off

babka_Tg_JiuBaschetbaliștii de la Dinamo încheie mâine, 6 aprilie, faza a doua a Ligii Naționale. Terierii întâlnesc pe teren propriu echipa Energia Tg. Jiu (ora 19:30), în ultimul meci dinaintea play-off-ului. Dinamo și-a asigurat deja prezența în sferturile de finală și mai are o singură necunoscută: numele adversarului. În prima fază din play-off, alb-roșiii vor întâlni fie Steaua, fie CSM Oradea, în funcție de rezultatele din ultima etapă.

Citeşte mai mult... [Baschet. Liga Nationala. Ultimul meci inainte de play-off]

Baschet. LNBM-etapa 30. Victorie de play-off

Dinamo - BC Timișoara 80-77 (15-16, 26-24, 19-21, 20-16)

din-tim_et_8Baschetbaliștii de la Dinamo și-au asigurat un loc în sferturile de finală ale Ligii Naționale (play-off) după o victorie pe muchie de cuțit, obținută astăzi, pe teren propriu, în fața formației BC Timișoara, scor 80-77. Alb-roșiii au fost nevoiți să se întrebuințeze pentru a se impune în fața unei formații venite la București pentru a se bate pentru a scăpa din zona fierbinte a clasamentului. Meciul a avut un final dramatic și s-a jucat până în ultima secundă.

Citeşte mai mult... [Baschet. LNBM-etapa 30. Victorie de play-off]

Baschet. LNBM-etapa 29. Esec la Pitesti, la o singura victorie de play-off

Din-Pit_CRBaschetbaliștii de la Dinamo au cedat vineri în deplasare la Pitești, în etapa a 29-a a Ligii Naționale, scor 90-71 (15-16, 28-16, 27-21, 20-18), dar rămân pe poziție de play-off. Terierii sunt pe locul 8, cu 42 de puncte (13 victorii – 16 înfrângeri) și mai au nevoie de o singură victorie, în etapa următoare, cu BC Timișoara (30 martie), pentru a fi siguri de locul în play-off. În afară de meciul cu Timișoara, Dinamo mai are două meciuri: deplasare la Galați și acasă cu Tg. Jiu.

Citeşte mai mult... [Baschet. LNBM-etapa 29. Esec la Pitesti, la o singura victorie de play-off]

Pagina 10 din 31

Săptămâna 23-29 aprilie 2018

Baschet. Liga Națională (etapa 31). 25 aprilie, ora 15:00: Dinamo - Politehnica Iași. Sala Dinamo. Liga Națională (etapa 32), 27 aprilie, ora 17:00: Timba Timișoara - Dinamo

Handbal. Liga Națională, play-off – sferturi de finală (meciul 3), 29 aprilie, ora 15:30: Dinamo – HDCS Constanța. Sala Dinamo. Scor general: 1-1. Se joacă în sistemul ”două victorii din trei meciuri”

Rugby. Superliga CEC Bank (etapa 12), 27 aprilie, ora 11:00: Timișoara Saracens - Dinamo

Box. Cupa României la juniori, 24-27 aprilie, Câmpulung Muscel (Argeș)

Judo. Campionatele Europene de seniori, 26-28 aprilie, Israel

Kaiac-canoe. Cupa României la seniori, 25-27 aprilie, Bascov

Sambo. Campionatele Naționale de seniori, 28-29 aprilie, București

Tir. Cupa Mondială, 20-30 aprilie, Changwon (Coreea de Sud)

În zilele de 30 aprilie și 1 mai 2018, programul activităților de agrement desfășurate în Bazinul olimpic Anatolie Grințescu se desfășoară fără modificări, după orarul obișnuit.