Gimnastică masculin

Secţia de Gimnastică Masculin CS Dinamo Bucureşti

Gimnastică masculin - De la aurul mondial al lui Dan Grecu la echipa sa unică, uimitoare!

1949 reprezintă anul de naştere al uneia dintre secţiile importante ale clubului Dinamo. Este vorba de o disciplină sportivă plină de eleganţă, fineţe, supleţe, spectaculozitate, dar şi încărcată de duritate, efort până aproape de limite, încordare şi rezistenţă. Gimnastica artistică a cucerit întregul mapamond!

Abia se înfiinţase secţia de gimnastică la Dinamo, era dupa doar un an, iar câţiva tineri sportivi cuceresc primul titlu naţional pentru club. Aurel Loşnita, Ludovic Lakatos, Helmuth Orendi, Ştefan Tarko, Francisc Kocsis, Eugen Balint au fost cei care au deschis drumul spre o frumoasă poveste, în care pasiunea, profesionalismul şi sacrificiul s-au îmbinat cu bucuria victoriei, a gloriei sportive şi au rezultat ani în care dinamoviştii au cucerit titlu după titlu. Alte nume de substanţă pentru istoria acestui sport în România aveau să îmbrace echipamentul alb-rosu: Gică Tohăneanu, Anton Kadar, Gheorghe Condovici, Petre Miclaus... Apoi, Nicolae Oprescu, Levente Molnar, Romulus Bucuroiu, Vasile Cosariu, Kurt Szilier, Marius Gherman, Nicolae Bejenariu…

Şi nu se putea să nu apară şi medaliile la competiţii internaţionale. A început Dan Grecu şi aparatul său preferat, inelele: campion al lumii în 1974, la Varna şi bronz la Jocurile Olimpice din 1976, de la Montreal! După ce Marius Gherman a izbutit un excelent loc 5 la Olimpiada de la Seul, în 1988, el avea să devină vicecampion al lumii în anul 1993. În anul 1995, dinamovistul N. Bejenariu urca pe podiumul de premiere al "Mondialelor", cu echipa României.

Dar generaţia care a facut să încremenească lumea gimnasticii mondiale de uimire şi admiraţie a fost cea a lui Marian Drăgulescu, Marius Urzică, Ioan Suciu, Dan Potra, Răzvan Şelariu şi, ulterior, Flavius Koczi, cu Dan Grecu, tehnicianul incomparabil la "pupitru". Astfel, Urzică este primul (şi singurul!) gimnast român campion olimpic (în 2000, la Sidney). Un alt fenomen este Marian Drăgulescu: nu mai puţin de opt titluri de campion al lumii, un argint şi două medalii de bronz la Jocurile Olimpice, nouă titluri de campion al Europei, de patru ori a fost desemnat cel mai bun sportiv al României!!

Va mai trece timp până când cineva va mai inventa o asemenea echipă – unică! – care mergea la competiţii pe tot mapamondul nu numai să câştige medalii, ci să facă şi spectacol, aşa cum face Brazilia la fotbal!

Gimnastică Palmares general (feminin si masculin)
Jocurile Olimpice
16 medalii (3 aur, 5 argint, 8 bronz)
Campionate Mondiale
31 medalii (15 aur, 12 argint, 8 bronz)
Campionate Europene
56 medalii (20 aur, 20 argint, 16 bronz)
Campionate Balcanice
270 medalii (100 aur)
Jocuri Mondiale Universitare
36 medalii (12 aur)

Baza de date sportivi CS Dinamo - Secţia de gimnastică masculin

Gimnastică. Nationale: Dinamo – 10 medalii in finalele pe aparate

CN_2015_Muntean_02Sportivii de la CS Dinamo au obținut, duminică, zece medalii în finalele pe aparate din cadrul Campionatelor Naționale de seniori, competiție desfășurată la Cluj Napoca. Dintre acestea, patru au fost clasări pe prima treaptă a podiumului de premiere. Larisa Iordache a obținut titlu la paralele, Andrei Muntean s-a impus la paralele și sol, iar Andrei Groza a fost cel mai bun de la bară fixă.

Citeşte mai mult... [Gimnastică. Nationale: Dinamo – 10 medalii in finalele pe aparate]

podium-individual650Gimnaștii de la CS Dinamo au deschis perfect Campionatele Naționale de seniori de la Cluj, cucerind ambele titluri puse în joc vineri, în ziua de debut a competiției. Andrei Muntean s-a impus la individual compus, cu un total de 85.666, următoarele locuri fiind ocupate de Cristian Bățagă (85.432) și Vlad Cotuna (83.699). Pe locul 4 s-a clasat Andrei Ursache (CS Dinamo), cu 81.216.

Citeşte mai mult... [Gimnastica. Andrei Muntean - campion national la individual compus. Dinamo - aur la echipe]

Gimnastica. Andrei Muntean, de doua ori pe podium in Olanda

muntean_olandaO parte dintre componenții lotului național masculin de gimnastică au participat n week-end la competiția internațională Fantastic Gimnastics NK 2016, desfășurată la Rotterdam (Olanda). Din lotul României au făcut parte și dinamoviștii Andrei Muntean și Andrei Groza. Muntean, care are șanse mari de a participa la Jocurile Olimpice de la Rio, a cucerit două medalii de argint (inele și sărituri).

Citeşte mai mult... [Gimnastica. Andrei Muntean, de doua ori pe podium in Olanda]

Condoleante, Razvan Selariu!

deces_1Clubul Sportiv Dinamo București este alături de Razvan Șelariu în momentele de imensă durere prin care acesta trece. Fiul fostului gimnast medaliat cu bronz la JO 2004, Rareș Andrei, a fost lovit mortal de o mașină în fața casei din Doha (Qatar), unde Răzvan profesa de câțiva ani, ca antrenor al lotului masculin de gimnastică. Suntem consternați și plângem odată cu tine, Răzvan!

Pagina 1 din 3

<< Început < Anterior 1 2 3 Următor > Sfârşit >>

Săptămâna 17-23 aprilie 2017

Handbal masculin. Liga Națională, semifinale (meci 1), 21 aprilie, ora 20:00: Dinamo – HC Dobrogea Sud Constanța. Sala Dinamo

Polo. Superliga, semifinale (meciurile 3 și 4), 22 aprilie (ora 11:00) și 23 aprilie (dacă mai este cazul): Dinamo – CSM Digi Oradea. Scor general: 0-2. Bazin Tolea Grințescu – Dinamo

Rugby. Superliga (etapa 11), 23 aprilie, ora 14:00: Politehnica Iași - Dinamo

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 31), 22 aprilie, ora 12:00: Dinamo – CSM Lugoj. Sala Dinamo

Gimnastică. Campionatele Europene, 19-23 aprilie, Cluj-Napoca

Judo. Campionatele Europene, 20-23 aprilie, Varșovia (Polonia)

Scrimă. Campionatele Europene U23, individual și pe echipe, 20-26 aprilie, Belarus