Home Baschet masculin

Baschet masculin

Baschet. Dinamo nu a putut rasturna calculele hartiei la Timisoara

Liga Națională, etapa 6: BC SCM Timișoara – Dinamo Știința 83-70 (29-24, 13-20, 20-12, 21-14)

dinamo_-_scmu_craiova_et_2Baschetbaliștii de la Dinamo Știința nu au putut răsturna calculele hârtiei în etapa a 6-a a Ligii Naționale. Trupa alb-roșie s-a înclinat sâmbătă, 10 noiembrie, la Timișoara, în fața unei echipe care câștigase clar, în etapa anterioară, tot pe teren propriu, meciul disputat cu Steaua. Dinamo a condus la pauză cu 44-42, dar a avut o a doua jumătate de meci mai puțin reușită.

Citeşte mai mult... [Baschet. Dinamo nu a putut rasturna calculele hartiei la Timisoara]

Baschet. BCMU Pitesti, prea tare pentru Dinamo Stiinta

Liga Națională, etapa 5: BCMU FC Argeș Pitești – Dinamo Știința 98-73 (24-22, 31-14, 23-21, 20-16)

Et_4_Dinamo_-_U_Cluj_2Baschetbaliștii de la Dinamo Știința au cedat drastic la Pitești, în fața unei echipe care s-a apărat agresiv și eficient. Jucătorii ”alb-roșii” au început bine și a ținut pasul în primul sfert, dar echilibrul s-a rupt în următoarele 10 minute, când BCMU Pitești a luat avans considerabil. Cu un procentaj de 29% la aruncările de 3 puncte (9 din 31) și cu puține recuperări sub panoul advers, Dinamo Știința nu a avut multe șanse la Pitești.

Citeşte mai mult... [Baschet. BCMU Pitesti, prea tare pentru Dinamo Stiinta]

Baschet. Din nou un meci frumos, dar victoria se lasa asteptata

Liga Națiuonală, etapa 4: Dinamo Știința - U BT Cluj Napoca 85-96 (44-47)

ET_4_Dinamo_-_U_ClujBaschetbaliștii de la Dinamo Știința au dat o replică bună oaspeților de la U BT Cluj Napoca, în etapa a patra a Ligii Naționale. Alb-roșiii au cedat cu 85-96, însă au făcut și de data aceasta un meci bun. La pauză au fost aproape de U Cluj, deținătoarea Cupei României și una dintre cele mai frumoase echipe din campionat. Au fost numai trei puncte diferență (44-47), la fel ca și la jumătatea sfertului patru (74-77). Experiența clujenilor a fost însă decisivă.

Citeşte mai mult... [Baschet. Din nou un meci frumos, dar victoria se lasa asteptata]

Baschet. Experienta si omogentitatea, decisive sub panou

Liga Națională, etapa 2: Dinamo Știința – SCMU Craiova 89-95 (22-25, 26-32, 12-20, 29-18)

dinamo_-_scmu_craiova_et_2Baschetbaliștii de la Dinamo Știința au cedat vineri pe teren propriu în etapa a doua a Ligii Naționale. Adversara, SCMU Craiova, s-a dovedit mai experimentată și mai exactă sub cele două panouri. Noul proiect Dinamo Știința mai are nevoie de puțin timp pentru a se bate de la egal la egal (și a bate!) echipele cu vechime în Liga Națională.

Citeşte mai mult... [Baschet. Experienta si omogentitatea, decisive sub panou]

Baschet. Inceput promitator pentru noul proiect Dinamo Stiinta

Liga Națională, etapa 1: Dinamo Știința – CSU Sibiu 92-96 (22-21, 18-24, 23-25, 29-26)

baschet_dinamo_echipa_dupa_etapa_1_cu_SibiuBaschetbaliștii de la Dinamo Știința au debutat vineri în noul sezon al Ligii Naționale, pe teren propriu, cu una dintre echipele cu pretenții de pe prima scenă. Meciul a fost unul extrem de disputat, cu accente dramatice pe final, când Dinamo a reușit să preia conducerea. Oaspeții s-au impus la final cu 96-92, însă noul proiect Dinamo Știința a arătat bine.

Citeşte mai mult... [Baschet. Inceput promitator pentru noul proiect Dinamo Stiinta]

Pagina 4 din 36

Săptămâna 18-24 februarie

Handbal. Liga Campionilor, play-off optimi de finală, 23 februarie, ora 20: Sporting CP (Portugalia) – Dinamo

Polo. Superliga (etapa 13), 22-24 februarie: CSM Târgu Mureș - Dinamo

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 17), 20 februarie, ora 17:00: Dinamo – Explorări Baia Mare. Divizia A1 (etapa 18), 23 februarie: SCMU Craiova – Dinamo

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 15), 23 februarie: Dinamo – Belor Galați

Atletism. Campionatul Național de sală juniori 1, 22-23 februarie, București

Box. Campionatul Național de seniori, 18-24 februarie, Brezoi (Vâlcea)

Judo. Campionatul Național U18, 22-23 februarie, Craiova

Judo. ”Dusseldorf Grand Slam”, 22-24 februarie, Germania

Karate. Campionatul Național shito-ryu, 23 februarie, Izvorani

Lupte. ”Hungarian Grand Prix”, 23-24 februarie, Budapesta

Scrimă. Grand Prix Cairo, sabie masculin și feminin, 22-24 februarie, Egipt

Scrimă. Campionatele Europene de cadeți și juniori, 22 februarie – 3 martie, Italia

Tir. Cupa Mondială #1 – pușcă, 20-28 februarie, New Delhi (India)