Home Baschet masculin

Baschet masculin

Baschet. Dinamo Stiinta, prima infrangere in Grupa Galbena

Liga Națională, Grupa Galbenă, etapa 7: CSO Voluntari – Dinamo 80-70 (21-17, 20-18, 22-12, 17-23)

Din_vs_Voluntari_-_Calenic_00Baschetbaliștii de la Dinamo Știința au suferit prima înfrângere din faza a doua a campionatului, pe terenul uneia dintre contracandidatele la un loc în play-off. În pofida unui început în forță al echipei dinamoviste și al unui parcurs disputat, meciul s-a încheiat cu victoria formației din Voluntari, decisiv fiind sfertul trei. Dinamo rămâne pe primul loc și păstrează șanse la play-off.

Citeşte mai mult... [Baschet. Dinamo Stiinta, prima infrangere in Grupa Galbena]

Baschet. Cupa Romaniei. Dinamo Stiinta pierde la 11 puncte la Timișoara

Cupa României, sferturile de finală (tur): SC SCM Timișoara - Dinamo Știința 86-75 (32-26, 13-18, 19-14, 22-17)

BM_Dinamo_-_TimisoaraBaschetbaliștii de la Dinamo Știința au disputat miercuri, 13 martie, prima manșă a sferturilor de finală ale Cupei, în deplasare, la Timișoara, în fața unei echipe redutabile pe teren propriu. Meciul s-a terminat cu avantaj de 11 puncte plus pentru Timișoara, în condițiile în care la pauza mare a fost numai 45-44, iar cu două minute înainte de final ecartul era de șase puncte (79-73). Returul este programat pe 20 martie în Sala Dinamo.

Citeşte mai mult... [Baschet. Cupa Romaniei. Dinamo Stiinta pierde la 11 puncte la Timișoara]

Baschet. Dinamo Stiinta, a sasea victorie consecutiva in Grupa Galbena

Liga Națională, Grupa Galbenă (etapa 6): Dinamo Știința - BC Athletic Constanța 85-73 (25-22, 22-19, 14-20, 24-12)

Baschet_Din_vs_Ct_11Baschetbaliștii de la Dinamo Știința au început returul Ligii Naționale - Grupa Galbenă cu un succes logic, obținut în fața unei echipe pe care a învins-o de fiecare dată în acest sezon. Victoria a fost însă una muncită, pentru că înainte de ultimul sfert scorul a fost egal, 61-61. Dinamo Știința acumulează a șasea victorie consecutivă în faza a doua și e tot mai aproape de play-off.

Citeşte mai mult... [Baschet. Dinamo Stiinta, a sasea victorie consecutiva in Grupa Galbena]

Baschet. Dinamo Stiinta, victorie mare cu Steaua! Se vede play-offul

Liga Națională, etapa 5 (Grupa Galbenă): Dinamo – Steaua 73-67 (16-24, 13-13, 20-14, 24-16)

BM_Dinamo_-_Steaua_73-67Baschetbaliștii de la Dinamo Știința au încheiat turul Grupei Galbene cu victorii pe linie. În ultimul meci, disputat sâmbătă pe teren propriu, jucătorii antrenați de Tudor Costescu au obținut o victorie mare în fața rivalei bucureștene Steaua, scor 73-67. Succesul este unul extrem de important și poate fi decisiv în drumul trupei alb-roșii spre play-off.

Citeşte mai mult... [Baschet. Dinamo Stiinta, victorie mare cu Steaua! Se vede play-offul]

Baschet. A patra victorie consecutiva in Grupa Galbena

Liga Națională, Grupa Galbenă (etapa 4): Dinamo Știința - CSM Mediaș 95-70 (25-22, 12-12, 29-14, 29-22)

BB_Din_vs_Med_6Baschetbaliștii de la Dinamo Știința au intrat în ”minivacanța” de trei săptămâni a Ligii Naționale cu punctaj maxim. Jucătorii antrenați de Tudor Costescu s-au impus duminică pe teren propriu în meciul cu CSM Mediaș, scor 95-70, aceasta fiind cea de a patra victorie consecutivă în această fază. Dinamo Știința mai are un singur meci din tur, cu Steaua, programat la reluare, pe 2 martie.

Citeşte mai mult... [Baschet. A patra victorie consecutiva in Grupa Galbena]

Pagina 4 din 40

Săptămâna 24-30 iunie 2019

Multisport. Jocurile Europene, 20 iunie – 1 iulie, Minsk (Belarus)

Handbal. Tragerea la sorți a grupelor Ligii Campionilor, 27 iunie, Viena

Atletism. Campionatele Naționale de juniori 3, 28-29 iunie, Pitești. Grand Prix aruncări, 29 iunie, Poiana Brașov

Gimnastică. Campionatele Mondiale de junioare, 24 iunie – 1 iulie, Gyor (Ungaria)

Lupte. Campionatele Europene U15 (școlare), 28-30 iunie, Polonia

• În data de 29 iunie a.c. (sâmbătă), Bazinul acoperit Anatolie Grințescu Dinamo va găzdui un eveniment în scop umanitar, organizat sub denumirea de Swimathon București. Din acest motiv, în ziua menționată, nu se vor organiza activități de inițiere și agrement în bazinul acoperit. Mulțumim pentru înțelegere!

• Bazinul descoperit din incinta Complexului Sportiv Dinamo s-a redeschis pentru public începând cu data de 15 iunie a.c. Programul bazinului descoperit: