Home Baschet masculin

Baschet masculin

Baschet. Calificare spectaculoasa in turneul Final 4 al Cupei Romaniei

Cupa României, sferturi de finală (retur): Dinamo Știința – SCM Timișoara 96-83 (27-16, 27-24, 15-12, 27-31).

Echipa_cu_Timisoara_CupaBaschetbaliștii de la Dinamo Știința au reușit o calificare spectaculoasă în turneul Final 4 al Cupei României, după ce s-au impus pe teren propriu, în returul sfertului de finală, la o diferență de 13 puncte. În tur, timișorenii câștigaseră la 11 puncte, scor 86-75. Finalul meciului disputat miercuri în sala Dinamo a fost dramatic, calificarea fiind obținută în ultimele secunde.

Citeşte mai mult... [Baschet. Calificare spectaculoasa in turneul Final 4 al Cupei Romaniei]

Baschet. Dinamo Stiinta, prima infrangere in Grupa Galbena

Liga Națională, Grupa Galbenă, etapa 7: CSO Voluntari – Dinamo 80-70 (21-17, 20-18, 22-12, 17-23)

Din_vs_Voluntari_-_Calenic_00Baschetbaliștii de la Dinamo Știința au suferit prima înfrângere din faza a doua a campionatului, pe terenul uneia dintre contracandidatele la un loc în play-off. În pofida unui început în forță al echipei dinamoviste și al unui parcurs disputat, meciul s-a încheiat cu victoria formației din Voluntari, decisiv fiind sfertul trei. Dinamo rămâne pe primul loc și păstrează șanse la play-off.

Citeşte mai mult... [Baschet. Dinamo Stiinta, prima infrangere in Grupa Galbena]

Baschet. Cupa Romaniei. Dinamo Stiinta pierde la 11 puncte la Timișoara

Cupa României, sferturile de finală (tur): SC SCM Timișoara - Dinamo Știința 86-75 (32-26, 13-18, 19-14, 22-17)

BM_Dinamo_-_TimisoaraBaschetbaliștii de la Dinamo Știința au disputat miercuri, 13 martie, prima manșă a sferturilor de finală ale Cupei, în deplasare, la Timișoara, în fața unei echipe redutabile pe teren propriu. Meciul s-a terminat cu avantaj de 11 puncte plus pentru Timișoara, în condițiile în care la pauza mare a fost numai 45-44, iar cu două minute înainte de final ecartul era de șase puncte (79-73). Returul este programat pe 20 martie în Sala Dinamo.

Citeşte mai mult... [Baschet. Cupa Romaniei. Dinamo Stiinta pierde la 11 puncte la Timișoara]

Baschet. Dinamo Stiinta, a sasea victorie consecutiva in Grupa Galbena

Liga Națională, Grupa Galbenă (etapa 6): Dinamo Știința - BC Athletic Constanța 85-73 (25-22, 22-19, 14-20, 24-12)

Baschet_Din_vs_Ct_11Baschetbaliștii de la Dinamo Știința au început returul Ligii Naționale - Grupa Galbenă cu un succes logic, obținut în fața unei echipe pe care a învins-o de fiecare dată în acest sezon. Victoria a fost însă una muncită, pentru că înainte de ultimul sfert scorul a fost egal, 61-61. Dinamo Știința acumulează a șasea victorie consecutivă în faza a doua și e tot mai aproape de play-off.

Citeşte mai mult... [Baschet. Dinamo Stiinta, a sasea victorie consecutiva in Grupa Galbena]

Baschet. Dinamo Stiinta, victorie mare cu Steaua! Se vede play-offul

Liga Națională, etapa 5 (Grupa Galbenă): Dinamo – Steaua 73-67 (16-24, 13-13, 20-14, 24-16)

BM_Dinamo_-_Steaua_73-67Baschetbaliștii de la Dinamo Știința au încheiat turul Grupei Galbene cu victorii pe linie. În ultimul meci, disputat sâmbătă pe teren propriu, jucătorii antrenați de Tudor Costescu au obținut o victorie mare în fața rivalei bucureștene Steaua, scor 73-67. Succesul este unul extrem de important și poate fi decisiv în drumul trupei alb-roșii spre play-off.

Citeşte mai mult... [Baschet. Dinamo Stiinta, victorie mare cu Steaua! Se vede play-offul]

Pagina 4 din 40

Program competițional 19-25 august 2019

Handbal. Supercupa României, 25 august, ora 14:30: Dinamo – Politehnica Timișoara. Sala Dumitru Popoescu Colibași – Brașov

Rugby. Cupa României (Grupa B – etapa 3), 24 august, ora 11:00: Dinamo – Steaua. Stadion Florea Dumitrache – Dinamo

Canotaj. Campionatele Mondiale de seniori, 25 august – 01 septembrie, Linz (Austria)

Kaiac-canoe. Campionatele Mondiale de seniori, 21-25 august, Szeged (Ungaria)