Home Baschet masculin

Baschet masculin

Baschet. Dinamo debuteaza sambata in noul sezon al LNBM

Sutalo_et_11_Din-PitBaschetbaliștii de la Dinamo au sărit peste prima etapă a Ligii Naționale, ediția 2016-2017, după ce Ploieștiul, adversarul lor de luni, s-a retras din competiție din cauza problemelor financiare. LNBM va continua astfel cu 11 echipe, una singură urmând să retrogradeze la finele sezonului. Cu o formulă aproape nouă, Dinamo va debuta sâmbătă pe teren propriu, cu BC Timișoara (ora 17:30).

Citeşte mai mult... [Baschet. Dinamo debuteaza sambata in noul sezon al LNBM]

Baschet. Dinamo iese cu fruntea sus din sezonul 2015-2016

Sferturi (meciul 4): Dinamo - Steaua 77-79 (12-31, 19-17, 25-11, 21-20). Scor general: 1-3

marinov_cu_steauaDinamo a încheiat sezonul 2015-2016 al Ligii Naționale cu un meci incredibil, pe care au fost la un pas să-l câștige după ce au fost conduși la 25 de puncte. Alb-roșiii au avut un început de meci slab, cu multe ratări atât de la distanță, cât și de sub panou. E de ajuns să amintim că jucătorii antrenați de Aco Todorov au încheiat primul sfert cu un ecart de 19 puncte și că până la pauza mare reușiseră un singur coș de trei puncte din 9 tentative! Steaua s-a distanța astfel până la o diferență maximă de 25 de puncte (20-45)!!

Citeşte mai mult... [Baschet. Dinamo iese cu fruntea sus din sezonul 2015-2016]

Baschet. Fara galerii la meciul patru al ”sfertului” Dinamo - Steaua

Din_-_Steaua_ORBEANUÎn urma ședinței de cooperare de astăzi, la care au luat parte reprezentanți ai Jandameriei, Poliției și ai cluburilor sportive Dinamo și Steaua, s-a decis ca la meciul 4 al play-offului Ligii Naționale masculine la baschet, programat în data de 26 aprilie, ora 18:00, la Sala Polivalentă Ioan Kunst Ghermănescu din Capitală, cele două echipe să nu fie însoțite de galeriile de suporteri.

Citeşte mai mult... [Baschet. Fara galerii la meciul patru al ”sfertului” Dinamo - Steaua]

Baschet. Sferturi de finala. Un meci in care nu ne-a iesit nimic

Dinamo – Steaua 63-84 (11-19, 13-28, 16-22, 23-15). Scor general: 1-2

SF_corpodean_Din-SteauaBaschetbaliștii de la Dinamo au cedat în cel de-al treilea meci al sfertului de finală al Ligii Naționale cu Steaua, duminică seara, la Sala Polivalentă din Capitală. Terierilor nu le-a ieșit mai nimic în acest joc, în care au condus o singură dată, la start, când Orbeanu a deschis scorul cu un coș de trei puncte. S-a mizat mult pe aruncări de la distanță (8 din 27), iar precizia nu a fost cea mai bună.

Citeşte mai mult... [Baschet. Sferturi de finala. Un meci in care nu ne-a iesit nimic]

Baschet. Dinamo castiga si egaleaza situatia in sfertul cu Steaua

Steaua - Dinamo 82-85 (20-20, 24-21, 23-21, 15-23). Scor general: 1-1.

victorie_cu_steaua_play-offBaschetbaliștii de la Dinamo au obținut marți o victorie extrem de importantă în duelul din sferturile de finală play-off cu Steaua. Meciul s-a desfășurat la Sala Polivalentă, cu Steaua în postura de gazdă, iar alb-roșiii lui Ako Todorov au dat lovitura într-un final gestionat perfect. În semifinale se califică echipa care acumulează prima trei victorii. Următorul meci e programat duminică (ora 19:45), tot la Sala Polivalentă, dar cu Dinamo pe post de gazdă.

Citeşte mai mult... [Baschet. Dinamo castiga si egaleaza situatia in sfertul cu Steaua]

Pagina 6 din 29

Săptămâna 17-23 iulie 2017

Atletism. Campionatele Europene de juniori 1, 20-23 iulie, Italia. Campionatele Naționale de probe combinate (juniori, tineret, seniori), 22-23 iulie, București

Canotaj. Campionatele Mondiale de tineret, 20-22 iulie, Serbia. Plovdiv (Bulgaria)

Ciclism. Campionatele Naționale XCO, 22-23 iulie, Zănești

Scrimă. Campionatele Mondiale de seniori, 19-26 iulie, Leipzig (Germania)

ANUNT VOLUNTARIAT

CS Dinamo caută instructor voluntar pentru înot (inițiere copii/tineri) în vederea derulării unui program social în colaborare cu Asociația SOS Satele Copiilor România. Activitatea se va desfășura în perioada verii, la Bazinele din Complexul Sportiv Dinamo (8 ore pe zi).

SOS Satele Copiilor România este o organizație neguvernamentală, care are ca scop asistarea și sprijinul acordat copiilor care au pierdut sau riscă să piardă îngrijirea familiei lor biologice.

Persoanele interesate se pot prezenta direct la sediul clubului (Șoseaua Ștefan cel Mare nr. 7-9, București) sau pot trimite o scrisoare de intenție la adresele de email office@csdinamo.ro sau sandu.enciu@csdinamo.ro.