Home Baschet masculin

Baschet masculin

Baschet. Dinamo castiga si egaleaza situatia in sfertul cu Steaua

Steaua - Dinamo 82-85 (20-20, 24-21, 23-21, 15-23). Scor general: 1-1.

victorie_cu_steaua_play-offBaschetbaliștii de la Dinamo au obținut marți o victorie extrem de importantă în duelul din sferturile de finală play-off cu Steaua. Meciul s-a desfășurat la Sala Polivalentă, cu Steaua în postura de gazdă, iar alb-roșiii lui Ako Todorov au dat lovitura într-un final gestionat perfect. În semifinale se califică echipa care acumulează prima trei victorii. Următorul meci e programat duminică (ora 19:45), tot la Sala Polivalentă, dar cu Dinamo pe post de gazdă.

Citeşte mai mult... [Baschet. Dinamo castiga si egaleaza situatia in sfertul cu Steaua]

Baschet. Sferturi de finala. Invinsi intr-un final incandescent

Meciul 1: Steaua - Dinamo 72-68 (21-23, 18-19, 19-14, 14-12)

dahlman_cu_steauaDinamo a început sferturile de finală ale Ligii Naționale în deplasare, cu rivala bucureșteană, Steaua. Primul meci al seriei dintre locurile 1 și 8 de la finele sezonului regulat (se joacă pe sistemul ”trei din cinci”) s-a desfășurat duminică, la Sala Polivalentă din Capitală, și în pofida faptului că au luptat formidabil, Terierii s-au văzut învinși într-un final incandescent.

Citeşte mai mult... [Baschet. Sferturi de finala. Invinsi intr-un final incandescent]

Baschet. Dinamo, invinsa în semifinalele Cupei Romaniei

CSM CSU Oradea – Dinamo București 88-71 (25-16, 17-20, 24-13, 22-22)

Et._9_Din-OrBaschetbalistii de la Dinamo s-au oprit în semifinalele Cupei României, învinși de CSM CSU Oradea, echipa-gazdă a turneului final. Bihorenii au condus de la un capăt la celălalt și s-au calificat în finala competiției, unde vor întâlni pe U BT Cluj Napoca. Sutalo 20, Marinov 10, Sulovic 10 și Dahlman 10 au fost principalii marcatori ai dinamoviștilor. Celelalte puncte au fost realizate de: Orbeanu 6, Paliciuc 6, Babkauskas 5, Balaban 2, Corpodean 2.

Citeşte mai mult... [Baschet. Dinamo, invinsa în semifinalele Cupei Romaniei]

Baschet. Turneul final al Cupei Romaniei, apoi play-off cu Steaua

et_32_Din_-_Tg_JiuBaschetbaliștii de la Dinamo vor debuta mâine la turneul final al Cupei României, urmând să întâlnească în semifinale echipa gazdă, CSM CSU Oradea (de la ora 18:15). Chiar dacă bihorenii pornesc cu prima șansă, prin prisma locului ocupat la finele sezonului regulat (locul 2, la egalitate de puncte cu locul 1, nu putem uita că la meciul din turul sezonului, de la București, scorul a fost egal după 4 reprize (73-73), Oradea impunându-se atunci după prelungiri. Dacă Dinamo va câștiga semifinala, va juca pentru trofeu luni, cu învingătoarea din partida U BT Cluj - BC Mureș.

Citeşte mai mult... [Baschet. Turneul final al Cupei Romaniei, apoi play-off cu Steaua]

Baschet. Liga Nationala. Ultimul meci inainte de play-off

babka_Tg_JiuBaschetbaliștii de la Dinamo încheie mâine, 6 aprilie, faza a doua a Ligii Naționale. Terierii întâlnesc pe teren propriu echipa Energia Tg. Jiu (ora 19:30), în ultimul meci dinaintea play-off-ului. Dinamo și-a asigurat deja prezența în sferturile de finală și mai are o singură necunoscută: numele adversarului. În prima fază din play-off, alb-roșiii vor întâlni fie Steaua, fie CSM Oradea, în funcție de rezultatele din ultima etapă.

Citeşte mai mult... [Baschet. Liga Nationala. Ultimul meci inainte de play-off]

Pagina 6 din 28

Săptămâna 27 februarie - 4 martie 2017

Baschet. Liga Naţională (grupa 7-10, etapa 1), 6 martie: Dinamo – Phoenix Galaţi. Sala Dinamo

Handbal masculin. Liga Naţională (etapa 21), 2 martie, ora 18:00: Dinamo – HC Dobrogea Sud. Sala Dinamo

Handbal feminin. Divizia A (etapa 18), 3 martie: Dinamo – HCF Piatra Neamţ. Sala Dinamo

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 20), 4 martie: Dinamo – SCM Piteşti. Sala Dinamo

Atletism. Campionatele Naţionale de aruncări lungi – seniori, tineret, juniori, 28 februarie – 2 martie, Bucureşti

Judo. Campionatele Naţionale de seniori, 3-5 martie, Cluj-Napoca

Scrimă. Campionatele Europene de cadeţi şi juniori, 1-5 martie, Bulgaria