Home Baschet masculin

Baschet masculin

Baschet. LNBM - etapa 21. Victorie frumoasa cu CSU Sibiu

Dinamo București - CSU Atlassib Sibiu 90-78 (52-37)

sutalo_cu_sibiuTerierii au făcut un meci mare cu Sibiul, miercuri, în etapa 21 a Ligii Naționale și au locul 7 ca și asigurat după prima parte a campionatului. Dinamo a început în forță și s-a desprins după primul sfert la 30-18. A dus diferența la +15 la pauza mare, iar până la final a luptat frumos pentru o victorie la fel de frumoasă.

Citeşte mai mult... [Baschet. LNBM - etapa 21. Victorie frumoasa cu CSU Sibiu]

Baschet. LNBM - etapa 20. Terierii nu au putut face surpriza la Oradea

Din-OradeaBaschetbaliștii de la Dinamo au cedat duminică la Oradea, în fața liderului campionatului, scor 92-81 (29-17, 23-18, 18-17, 22-29), în etapa a 20-a a Ligii Naționale. De la Dinamo, numărul unu a fost pivotul Sulovic, cu 20 de puncte marcate și 11 recuperări. Celelalte puncte au fost marcate de Babkauskas 15 (4x3), Sutalo 13 (2x3), Marinov 13 (1x3), Corpodean 11 (2x3), Balaban 6, Orbeanu 3 (1x3).

Citeşte mai mult... [Baschet. LNBM - etapa 20. Terierii nu au putut face surpriza la Oradea]

Baschet. LNBM - etapa 19. Esec in Banat, ramanem pe locul 7

BC Timișoara – Dinamo București 82-77 (12-20, 20-17, 31-16, 19-24)

Din-TimBaschetbaliștii antrenați de Aco Todorov au cedat miercuri la Timișoara, în etapa a 19-a a Ligii Naționale, după un meci în care și-au găsit ritmul doar în primul și în ultimul sfert. Dinamo a condus în prima parte și la diferență de 11 puncte, dar Timișoara a revenit puternic în sfertul trei, când a ajuns la rându-i să conducă la 13 puncte. În ultimul sfert, Dinamo a ajuns la distanță de un coș de gazde, dar nu a reușit să egaleze.

Citeşte mai mult... [Baschet. LNBM - etapa 19. Esec in Banat, ramanem pe locul 7]

Steaua CSM Eximbank - Dinamo București 85-83 (19-16, 19-14, 18-19, 29-34)

Et_7_Din-SteDinamoviștii au luptat admirabil în meciul cu Steaua, disputat astăzi la Sala Polivalentă din Capitală, în cadrul etapei a 18-a a Ligii Naționale, dar au cedat intr-un final electrizant, scor 85-83. La pauza mare, Steaua a condus cu 38-30, dar Dinamo a revenit puternic pe final, ajungând până la 1 punct în spatele adversarilor, 84-83, cu 8 secunde inainte de final.

Citeşte mai mult... [Baschet. LNBM - etapa 18. Dinamo a onorat derbyul: esec la limita intr-un final electrizant]

Scrima. Echipa de sabie, argint la Cupa Mondiala de la Padova

sabie_echipe_Luxardo_2016Prima etapă de Cupă Mondială la sabie seniori masculin din acest an a adus și cea dintâi distincție pentru România la această armă. Duminică, 31 ianuarie 2016, cvartetul tricolor, cu dinamoviștii Tiberiu Dolniceanu, Ciprian Gălățanu și Iulian Teodosiu în componență (al patrulea component a fost Alin Badea), a cucerit medalia de argint la etapa de Cupă Mondială de la Padova, la capătul unui parcurs foarte bun.

Citeşte mai mult... [Scrima. Echipa de sabie, argint la Cupa Mondiala de la Padova]

Pagina 9 din 28

Săptămâna 27 februarie - 4 martie 2017

Baschet. Liga Naţională (grupa 7-10, etapa 1), 6 martie: Dinamo – Phoenix Galaţi. Sala Dinamo

Handbal masculin. Liga Naţională (etapa 21), 2 martie, ora 18:00: Dinamo – HC Dobrogea Sud. Sala Dinamo

Handbal feminin. Divizia A (etapa 18), 3 martie: Dinamo – HCF Piatra Neamţ. Sala Dinamo

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 20), 4 martie: Dinamo – SCM Piteşti. Sala Dinamo

Atletism. Campionatele Naţionale de aruncări lungi – seniori, tineret, juniori, 28 februarie – 2 martie, Bucureşti

Judo. Campionatele Naţionale de seniori, 3-5 martie, Cluj-Napoca

Scrimă. Campionatele Europene de cadeţi şi juniori, 1-5 martie, Bulgaria