Home Baschet masculin

Baschet masculin

Baschet. Turneul final al Cupei Romaniei, apoi play-off cu Steaua

et_32_Din_-_Tg_JiuBaschetbaliștii de la Dinamo vor debuta mâine la turneul final al Cupei României, urmând să întâlnească în semifinale echipa gazdă, CSM CSU Oradea (de la ora 18:15). Chiar dacă bihorenii pornesc cu prima șansă, prin prisma locului ocupat la finele sezonului regulat (locul 2, la egalitate de puncte cu locul 1, nu putem uita că la meciul din turul sezonului, de la București, scorul a fost egal după 4 reprize (73-73), Oradea impunându-se atunci după prelungiri. Dacă Dinamo va câștiga semifinala, va juca pentru trofeu luni, cu învingătoarea din partida U BT Cluj - BC Mureș.

Citeşte mai mult... [Baschet. Turneul final al Cupei Romaniei, apoi play-off cu Steaua]

Baschet. Liga Nationala. Ultimul meci inainte de play-off

babka_Tg_JiuBaschetbaliștii de la Dinamo încheie mâine, 6 aprilie, faza a doua a Ligii Naționale. Terierii întâlnesc pe teren propriu echipa Energia Tg. Jiu (ora 19:30), în ultimul meci dinaintea play-off-ului. Dinamo și-a asigurat deja prezența în sferturile de finală și mai are o singură necunoscută: numele adversarului. În prima fază din play-off, alb-roșiii vor întâlni fie Steaua, fie CSM Oradea, în funcție de rezultatele din ultima etapă.

Citeşte mai mult... [Baschet. Liga Nationala. Ultimul meci inainte de play-off]

Baschet. LNBM-etapa 30. Victorie de play-off

Dinamo - BC Timișoara 80-77 (15-16, 26-24, 19-21, 20-16)

din-tim_et_8Baschetbaliștii de la Dinamo și-au asigurat un loc în sferturile de finală ale Ligii Naționale (play-off) după o victorie pe muchie de cuțit, obținută astăzi, pe teren propriu, în fața formației BC Timișoara, scor 80-77. Alb-roșiii au fost nevoiți să se întrebuințeze pentru a se impune în fața unei formații venite la București pentru a se bate pentru a scăpa din zona fierbinte a clasamentului. Meciul a avut un final dramatic și s-a jucat până în ultima secundă.

Citeşte mai mult... [Baschet. LNBM-etapa 30. Victorie de play-off]

Baschet. LNBM-etapa 29. Esec la Pitesti, la o singura victorie de play-off

Din-Pit_CRBaschetbaliștii de la Dinamo au cedat vineri în deplasare la Pitești, în etapa a 29-a a Ligii Naționale, scor 90-71 (15-16, 28-16, 27-21, 20-18), dar rămân pe poziție de play-off. Terierii sunt pe locul 8, cu 42 de puncte (13 victorii – 16 înfrângeri) și mai au nevoie de o singură victorie, în etapa următoare, cu BC Timișoara (30 martie), pentru a fi siguri de locul în play-off. În afară de meciul cu Timișoara, Dinamo mai are două meciuri: deplasare la Galați și acasă cu Tg. Jiu.

Citeşte mai mult... [Baschet. LNBM-etapa 29. Esec la Pitesti, la o singura victorie de play-off]

Baschet. LNMB-etapa 28. Victorie la 36 de puncte

Dinamo București – Gaz Metan Mediaș 94-58 (26-13, 23-11, 22-15, 23-19)

BabkauskasÎntărâtați de seria de înfrângeri din ultimul timp, baschetbaliștii de la Dinamo au făcut un meci aproape perfect în compania echipei Gaz Metan Mediaș, în etapa a 28-a a Ligii Naționale. Terierii s-au impus la o diferență de 36 de puncte, la finele unui meci pe care l-au dominat autoritar. Victoria era obligatorie, în economia luptei pentru un loc în play-off.

Citeşte mai mult... [Baschet. LNMB-etapa 28. Victorie la 36 de puncte]

Pagina 9 din 30

Săptămâna 20-26 noiembrie 2017

Handbal. Liga Națională (etapa 12), 22 noiembrie, ora 19:00: Potaissa Turda – Dinamo

Handbal. Liga Campionilor (etapa 9), 26 noiembrie, ora 18:00: Dinamo – Elverum (Norvegia). Sala Dinamo

Polo masculin. Superliga (etapa 5), 25 noiembrie (ora 18:00) și 26 noiembrie (ora 12:00): CSM Digi Oradea – Dinamo. Superliga (etapa 6), 26 noiembrie (ora 19:00) și 27 noiembrie (ora 10:00): Crișul Oradea – Dinamo

Polo feminin. Cupa României (turneul final – retur), 24-26 noiembrie, Oradea

Rugby. Cupa României (etapa 4), 25 noiembrie, ora 11:00: Universitatea Cluj Napoca – Dinamo

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 7), 25 noiembrie: CS Volei Alba Blaj – Dinamo

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 10), 25 noiembrie: CS Universitatea Cluj Napoca – Dinamo

Natație. Campionatul Național de seniori și tineret - bazin de 25 metri, 22-26 noiembrie, Hunedoara