Home Baschet masculin

Baschet masculin

Baschet_Under_14_bronz_2018Echipa de baschet CS Dinamo – CSS 6 București (antrenor, Victor David) a câștigat medaliile de bronz la Campionatul Național Under 14, competiție desfășurată în perioada 30 mai – 3 iunie la Otopeni. Tinerii jucători dinamoviști au câștigat trei meciuri și au pierdut două, cu primele două clasate, BC Laguna și LPS Bihorul Oradea. Dinamo a dat însă unul dintre cei mai buni jucători ai competiției.

Citeşte mai mult... [Baschet. Dinamo – medalie de bronz la CN Under 14. Victor Petrescu – trei premii individuale]

Liga Națională, play-out etapa 32: Timba Timișoara - Dinamo 104-95 (88-88 după 40 de minute de joc)

Echipa_baschetEchipa de baschet Dinamo și-a încheiat evoluția în ediția de campionat 2017-2018 cu un meci decis în prelungiri, la Timișoara. Jucătorii antrenați de Dan Niculescu au reușit să împingă meciul în overtime, unde gazdele s-au dovedit mai inspirate (16-7). Dinamoviștii au luptat frumos la Timișoara, pentru a se despărți de Liga Națională cu o victorie. Banca scurtă i-a privat însă de un succes.

Citeşte mai mult... [Baschet. Dinamo se desparte de Liga Nationala cu o infrangere in prelungiri la Timisoara]

Baschet. Victorie dinamovista la ultimul meci pe teren propriu

Liga Națională, etapa 29: Dinamo - Politehnica Iași 86-64 (18-23, 17-15, 29-12, 22-14)

Casale_cu_IasiBaschetbaliștii de la Dinamo au susținut miercuri, 25 aprilie, ultimul meci pe teren propriu din actuala ediție a Ligii Naționale. Jucătorii antrenați de Dan Niculescu au reușit o evoluție bună, în urma căreia și-au trecut în cont cea de a treia victorie stagională. Succesul s-a conturat în cea de a doua parte a întâlnirii și a fost cel mai concludent din cele obținute. Casale (foto) a fost jucătorul meciului cu 35 de puncte.

Citeşte mai mult... [Baschet. Victorie dinamovista la ultimul meci pe teren propriu]

Baschet. Cornel Cioacata, meci de exceptie cu Timba Timisoara

Liga Națională, etapa 27: Dinamo - Timba Timișoara 85-82 (27-23, 18-19, 16-24, 24-16)

CioacataBaschetbaliștii de la Dinamo și-au trecut în cont cea de a doua victorie în acest sezon al Ligii Naționale. Jucătorii antrenați de Dan Niculescu s-au impus pe teren propriu, miercuri, în meciul cu Timba Timișoara. Partida a contat pentru etapa a 27-a a Ligii Naționale, ultima din turul fazei a doua. Jucătorul meciului a fost de departe Cornel Cioacătă, care a marcat 32 de puncte.

Citeşte mai mult... [Baschet. Cornel Cioacata, meci de exceptie cu Timba Timisoara]

Baschet. Dinamovistii au spart gheata, victorie cu Tg. Mures

Liga Națională, etapa 21: Dinamo – BC Mureș Tg. Mureș 87-77 d.p. (24-22, 17-14, 16-19,16-18, 14-4)

Dinamo_-_Tg._Mures_87-77Baschetbaliștii de la Dinamo au obținut sâmbătă prima victorie din sezonul 2017-2018 al Ligii Naționale. Jucătorii antrenați de Dan Niculescu s-au impus în prelungiri în fața echipei BC Mureș Tg. Mureș, după ce tabela a indicat, la finele primelor patru sferturi, scor egal, 73-73. Cioacătă a încheiat meciul cu 33 de puncte, iar Amedeo Casale cu o ”double-double” – 21 de puncte și 13 recuperări.

Citeşte mai mult... [Baschet. Dinamovistii au spart gheata, victorie cu Tg. Mures]

Pagina 9 din 40

Program competițional 19-25 august 2019

Handbal. Supercupa României, 25 august, ora 14:30: Dinamo – Politehnica Timișoara. Sala Dumitru Popoescu Colibași – Brașov

Rugby. Cupa României (Grupa B – etapa 3), 24 august, ora 11:00: Dinamo – Steaua. Stadion Florea Dumitrache – Dinamo

Canotaj. Campionatele Mondiale de seniori, 25 august – 01 septembrie, Linz (Austria)

Kaiac-canoe. Campionatele Mondiale de seniori, 21-25 august, Szeged (Ungaria)