Home Baschet masculin

Baschet masculin

Baschet. Dinamo sparge gheata. Prima victorie stagionala

Etapa 6: Dinamo – CSU Sibiu 79-73 (18-20, 15-18, 17-24, 29-11)

Herbert_cu_Sibiu_Et_6Dinamo a avut nevoie de șase etape (cinci meciuri) pentru a putea simți gustul victoriei în noul sezon al Ligii Naționale masculine la baschet. Jucătorii antrenați de Eugen Ilie s-au impus duminică pe teren propriu, în meciul cu CSU Sibiu, 79-73, grație unui ultim sfert fantastic, pe care l-au tranșat cu 29-11.

Citeşte mai mult... [Baschet. Dinamo sparge gheata. Prima victorie stagionala]

Baschet. LNBM - etapa 5. Dinamo pierde si cu Baia Mare

Etapa 5: Municipal Olimpic Baia Mare – Dinamo 78-75 (25-20, 11-25, 17-14, 25-16)

Orbeanu_cu_TGMDinamo a rămas fără victorie și după etapa a cincea a Ligii Naționale. Terierii s-au deplasat la Baia Mare pentru jocul cu nou-promovata Municipal Olimpic, teoretic cel mai accesibil adversar din prima ligă, dar au plecat învinși cu un coș de trei puncte reușit în ultima secundă de Smith.

Citeşte mai mult... [Baschet. LNBM - etapa 5. Dinamo pierde si cu Baia Mare]

Baschet. LNBM – etapa 4. Dinamo ramane fara victorie

Dinamo - ABC Tg. Mureș 83-92 (31-23, 13-24, 14-23, 25-22)

din-tg_muresBaschetbaliștii de la Dinamo au pierdut al treilea meci în actualul sezon al Ligii Naționale, al doilea pe teren propriu. Dinamo a început bine, cu un prim sfert pe care l-a tranșat cu 31-23, grație unui procentaj foarte bun la aruncări (de sub panou, dar mai ales de afară - 5 coșuri de 3 puncte!). Din sfertul doi, dinamoviștii au intrat în jocul mureșenilor, care au avut un coordonator inspirat (Martinic) și un american cu mână sigură, Alhaji Mohamed (26 p).

Citeşte mai mult... [Baschet. LNBM – etapa 4. Dinamo ramane fara victorie]

Baschet. LNBM-etapa 3. N-au putut produce surpriza la Pitesti

BCM U Pitești - Dinamo 81-71 (18-14, 24-19, 18-20, 21-18)

Dinamo_time-outDinamo a cedat duminică în deplasare, la Pitești, în etapa a treia a Ligii Naționale, scor 71-81. Jucătorii alb-roșii nu au putut să furnizeze surpriza în fața unei echipe mai puternice, dar s-au ținut destul de bine în joc. La jumătatea ultimului sfert, gazdele conduceau cu numai un punct, 65-64, după o serie de șapte puncte marcate dinamoviștii antrenați de Eugen Ilie. Este adevărat, Piteștiul a fost aproape tot meciul la conducere (cea mai mare diferență: 12 puncte).

Citeşte mai mult... [Baschet. LNBM-etapa 3. N-au putut produce surpriza la Pitesti]

Baschet. Invingatori, dar eliminati din Cupa Romaniei

Cupa_Din-SBBaschetbaliștii de la Dinamo au câștigat manșa retur cu CSU Sibiu, din prima fază a Cupei României, scor 83-76 (19-28, 28-11, 19-18, 17-19), dar au părăsit competiția din cauza înfrângerii din tur, 76-94. Dinamo nu a avut un prim sfert foarte bun, dar l-a început excelent pe al doilea, cu un parțial de 22-3! Sibienii au oprit însă tăvălugul dinamovist și au echilibrat disputa. În minutul 11, meciul a fost oprit pentru a i se aduce un omagiu lui Cătălin Hîldan, de la decesul căruia s-au împlinit 16 ani.

Citeşte mai mult... [Baschet. Invingatori, dar eliminati din Cupa Romaniei]

Pagina 5 din 29

Săptămâna 25 septembrie - 1 octombrie 2017

Handbal. Liga Campionilor (etapa 3), 27 septembrie, ora 19:00: Dinamo – Kadetten Schaffhausen (Elveția). Sala Dinamo

Handbal. Liga Națională (etapa 5), 1 octombrie, ora 18:00: HC Dobrogea Sud Constanța – Dinamo

Canotaj. Campionatele Mondiale de seniori, 24 septembrie – 1 octombrie, Sarasota (SUA)