Noutăți:
Română (România)English (United Kingdom)
Home
Eroare
  • JUser::_load: Unable to load user with id: 71

Moldovan Cristian



zoom
655_ece30fc3bf6a463d7fb935b39a8ef635.jpg


Nume:
Moldovan Claudiu Cristian


Cetățenie:
română


Activitate:
Antrenor principal


Disciplina sportivă:
Gimnastică feminin


Grupa de vârstă:
Seniori


Locul nașterii:
TÂRGU MUREȘ


Data nașterii:
20.09.1974


Prezentare generală:

FIŞĂ ANTRENOR

1. NUME   ŞI PRENUME:

 

Moldovan Claudiu Cristian

 

2. DATA   NAŞTERII:

20   septembrie 1974

3. LOCUL   NAŞTERII:

    (localitatea/judeţul/ţara)     Tîrgu Mureș/Mureș/România

 

4.   DISCIPLINĂ SPORTIVĂ:

gimnastică   artistică feminină

5. LOT:   seniori / juniori

CNOPJ   Onești feb 2007 – aprilie 2009

Lotul   național de junioare Deva 2009 – 2011

Lotul   Olimpic Izvorani oct 2010 – feb 2011

 

6. ACTIVITATE CA ANTRENOR:

6.1. ANUL   ÎNCEPERII ANTRENORATULUI: 1994

                                                                                 

 

6.2.   CLUBURI SPORTIVE la care am activat ca antrenor:

6.2.1.   CLUBUL

CSS 2   București

PERIOADA

1994 -   2001

6.2.2.   CLUBUL

CSS 7   Dinamo București

PERIOADA

2001 -   2005

6.2.3.   CLUBUL

CS Dinamo   București

PERIOADA

2005 -   PREZENT

6.2.4. CLUBUL

 

PERIOADA

 

                       La CS DINAMO BUCURESTI   din anul: 2005

 

 

6.3.   PALMARES CA ANTRENOR:

Anul

Competiţia

Locul organizării competiţiei

Medalia/locul/ titlul

Sportivii medaliaţi (numai pentru sp. individuale):

2011

Campionatul Național pe   echipe al junioarelor

Deva

locul II

Tudorache – individual –   junioare II

2011

Bilateral GBR - ROU

Lilleshall

locul I

echipa - junioare

2010

Campionatele Europene de   gimnastică artistică - junioare

Birmingham

locul II

locul I

locul II

locul III

locul III

echipa

Iordache – sol

Iordache – bârnă

Iordache – individual

Bulimar - paralele

2010

Jocurile Olimpice de   tineret

Singapore

locul II

Bulimar - sol

2010

Competiție ROU-GBR-GER

Lilleshall

locul I

echipa

2010

Competiție ROU-FRA-GBR

Arques

locul I

echipa

2010

Campionatele Naționale   Maeștri

Reșița

locul II

locul I

locul II

locul I

 

locul II

locul III

echipa

Iordache – ind.speranțe

Bulimar – ind.speranțe

Iordache – sol, bârnă,   sărituri, paralele

Bulimar – bârnă

Gheorghe - paralele

2010

Campionatul Național pe   echipe al junioarelor

Bacău

locul III

Gheorghe – individual –   junioare I

2010

Nadia Comăneci   Invitational

Oklahoma

locul I

locul III

locul I

locul II

echipa - junioare

Gheorghe - individual

Gheorghe -bârnă

Gheorghe -sol

2010

International Gymnix junior   Cup

Monreal

locul II

Iordache - bârnă

2009

Campionatul Național   individual al junioarelor

Focșani

locul I

 

 

locul II

 

locul III

Iordache - sărituri,   paralele, bârnă – junioare II

Iordache - sol, individual

Baicu - individual

2009

Campionatele Naționale   Maeștri

Buzău

locul I

 

locul II

 

locul III

Iordache - speranțe -   individual, sol, sărituri

Iordache – speranțe -   bârnă, paralele

Baicu – speranțe  - paralele, bârnă

2009

Campionatul Național pe   echipe al junioarelor

Bacău

locul I

 

locul II

Iordache – individual –   junioare II

Baicu – individual –   junioare II

2009

Turneu internațional   Pas-du-Calais - junioare

Arques

locul I

locul III

locul I

locul II

echipa

Gheorghe -individual

Gheorghe -bârnă

Gheorghe -sol

2009

Coupe de l’Avenir

Malmedy

locul I

 

 

locul II

echipa

Iordache – sol, sărituri,   paralele

individual

2009

Turneu Top Gym

Charleroi

locul I

Iordache - individual,   bârnă

2009

International Bosphorus   tournament

Istanbul

locul I

Iordache - individual,   sărituri, paralele, bârnă, sol

2008

Campionatele Naționale   Maeștri

Ploiești

locul III

locul III

locul VII

echipa

Chiric – sărituri

Gheorghe - sol

2008

Campionatul Național pe   echipe al junioarelor

Buzău

locul I

locul I

 

locul II

echipa – junioare II

Iordache – junioare III -   individual

Gheorghe – junioare III -   individual

2008

Campionatul Național   individual al junioarelor

Deva

locul II

 

locul III

 

locul I

locul I

locul II

locul III

Iordache – junioare III -   individual

Gheorghe – junioare III -   individual

Gheorghe – paralele, sol

Iordache – bârnă

Iordache – sărituri

Baicu – junioare II –   individual, bârnă, sol

2008

Turneu internațional   Pas-du-Calais – junioare

Arques

locul II

locul I

Gheorghe -individual

Gheorghe -sol

2008

Turneu Internațional

Blanc Mesnil

locul I

locul I

locul II

 

locul III

echipa

Bulimar - sol

Bulimar - individual,   paralele

Baicu – sol, individual

2008

Turneu Top Gym

Charleroi

locul IV

locul I

locul II

Iordache - individual

sol

bârnă

2008

Pre Olympic Youth Cup

Bergisch Gladbach

locul I

Iordache - individual

2007

Campionatele Naționale   Maeștri

Ploiești

locul VII

locul IV

Chiric – individual

Chiric – sărituri, bârnă

2007

Campionatul Național pe   echipe al junioarelor

Bacău

locul III

Iordache – junioare III -   individual

 

2007

Campionatul Național   individual al junioarelor

Focșani

locul I

 

locul V

 

locul IX

 

locul I

 

locul II

locul III

locul IV

Iordache – junioare III -   individual

Baicu – junioare III -   individual

Gheorghe – junioare III –   individual

Iordache – paralele, bârnă

Iordache – sol

Iordache – sărituri

Baicu – paralele

Gheorghe - bârnă

2007

Coupe de l’Avenir

Malmedy

locul II

echipa

Iordache - individual

2007

Tuneu Internațional

Blanc Mesnil

locul I

locul II

Iordache - bârnă, sol

individual

2006

Campionatele Mondiale de   gimnastică artistică – seniori

Aarhus

locul IV

Chiric Elena - echipa

2006

Campionatele Naționale   Maeștri

Ploiești

locul XIII

locul VIII

Chiric – individual

Chiric - sărituri

2005

Campionatele Naționale   Maeștri

Bacău

locul X

locul V

locul VII

Chiric – individual

Chiric – sol

Chiric - sărituri

2005

Campionatul Național   individual al junioarelor

Buzău

locul VI

 

locul III

locul V

locul VI

Chiric – individual –   cat.I

Chiric – paralele

Chiric – sărituri, bârnă

Chiric - sol

2004

Campionatul Național pe   echipe al junioarelor

Buzău

locul II

Chiric – individual – cat.I

2004

Campionatul Național   individual al junioarelor

Buzău

locul IV

 

locul VII

 

locul III

Chiric – individual –   cat.I

Stănescu – individual –   cat.I

Chiric – sărituri,   paralele, bârnă

2003

Campionatele Naționale   Maeștri

Bacău

locul V

echipa

2003

Campionatul Național pe   echipe al junioarelor

Deva

locul III

echipa – cat.I

 

 

 

 

 

7. ACTIVITATE CA SPORTIV:

7.1. ANUL   ÎNCEPERII CARIEREI SPORTIVE: 1981

 

7.2.   CLUBURI SPORTIVE la care am activat ca sportiv:

7.2.1.   CLUBUL

CSS 1   Tîrgu Mureș

PERIOADA

                   1981 - 1993

7.2.2.   CLUBUL

CS ANEFS   București

PERIOADA

                   1993 - 1997

7.2.3.   CLUBUL

CS Farul   Constanța

PERIOADA

                  1997 - 2004

7.2.4.   CLUBUL

 

PERIOADA

                   

                       La CS DINAMO BUCURESTI   din anul:

 

 

 

7.3.   PALMARES SPORTIV:

Anul

Competiţia

Locul organizării competiţiei

Medalia/locul/ titlul

Alte detalii

1995

Campionatele Mondiale de gimnastică   aerobică

Paris

locul II

trio

1996

Campionatele Mondiale de   gimnastică aerobică

Haga

locul I

trio

1997

Campionatele Mondiale de   gimnastică aerobică

Perth

locul I

locul IV

trio

individual

1998

Campionatele Mondiale de   gimnastică aerobică

Catania

locul II

locul V

locul VII

trio

individual

perechi

1999

Campionatele Mondiale de   gimnastică aerobică

Hanovra

locul III

locul IV

trio

perechi

1999

Campionatele Europene de   gimnastică aerobică

Birmingham

locul I

locul III

trio

individual

2000

Campionatele Mondiale de   gimnastică aerobică

Riesa

locul I

locul III

trio

individual

2001

Jocurile Mondiale

Akita

locul II

trio

2001

Campionatele Europene de   gimnastică aerobică

Zaragosa

locul IV

individual

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7.4.   RECORDURI*:

 

*Se vor menţiona toate detaliile necesare, după caz: competiţia, anul şi locul desfăşurării; tipul recordului (naţional, european, mondial, olimpic); elementele recordului, etc.

 

8.   DISTINCŢII / TITURI ONORIFICE OBŢINUTE ÎN ÎNTREAGA CARIERĂ:

Anul

Locul acordării

(localitatea/ţara)

Distincţia / Titlul onorific acordat

Personalitatea / Instituţia care a acordat

1997

București

 

Maestru   emerit al sportului

Ministerul   tineretului si sportului

2000

București

 

Medalia   națională Pentru Merit clasa I

Președintele   României

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9. ALTE   ASPECTE RELEVANTE DIN PUNCT DE VEDERE AL PERSONALITĂŢII ŞI ACTIVITĂŢII   SPORTIVE:

 

Membru al   Comisiei sportivilor din cadrul Federației Internaționale de gimnastică 2000   - 2004

 

 

 

10.   STUDII ABSOLVITE: -Școala   generală nr.9 cu program sportiv – Tg.Mureș    - clasele I-VIII

                                            -Liceul  teoretic Al.Papiu-Ilarian – Tg.Mureș -   clasele IX-XII – profil informatică – atestat operator programator   calculatoare

                                            -ANEFS   București – 1993-1997 – licențiat în educație fizică și sport cu specializare   gimnastică

 

*Se vor menţiona unităţile de învăţământ, nivelul de învăţământ (primar / gimnazial / liceal / postliceal / universitar / postuniversitar / etc.), perioada.

 

11.   HOBBY-uri: ceasurile   și  aparatura video

 

 

 

 

 








Program Competitional

26 februarie - 3 martie 2024

Handbal. EHF European League (etapa 3), marți 27 februarie, ora 19:45: CSM Constanța – Dinamo

Fotbal. SuperLiga România (etapa 28), marți 27 februarie, ora 18:00: Dinamo 1948 – Hermannstadt. Stadion Arcul de Triumf

Handbal. Liga Națională (etapa 19), joi 29 februarie, ora 18:00: Dinamo – Politehnica Timișoara. Sala Dinamo

Polo. Superliga (etapa 9, restanță), vineri 1 martie, ora 11:00: CSU Oradea – Dinamo

Fotbal. SuperLiga România (etapa 29), vineri 1 martie, ora 20:00: Poli Iași - Dinamo 1948

Volei masculin. Cupa României, turneul Final 4 (semifinală), sâmbătă 2 martie, ora 16:00: Dinamo – Steaua. Se joacă la Mioveni

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 20), sâmbătă 2 martie (ora 19:00): FC Argeș - Dinamo

Scrimă. Campionatul European de cadeți și juniori, 22-29 februarie, Napoli (Italia)

Tir. Campionatul European de seniori, 24 februarie – 3 martie, Gyor (Ungaria)

Academia de Inot Dinamo

Agrement Fitness

Agrement Tenis de Masa

Hidrokinetoterapie

Initiere/Agrement Tenis

ANUNTURI

Bazinul olimpic acoperit va găzdui în weekendul 24-25.02.2024 o competiție de polo din cadrul Campionatului Național U15, motiv pentru care activitatea de agrement se va desfășura după următorul program:

Sâmbătă 24 februarie: 13:30 – 18:00

Duminică 25 februarie: 12:00 – 19:00

Vizitatori online

Avem 266 vizitatori online