Noutăți:
Română (România)English (United Kingdom)
Home Prezentare Participări la Jocurile Olimpice Londra 2012 - Prezentarea lotului olimpicilor dinamovisti
Londra 2012 - Prezentarea lotului olimpicilor dinamovisti

London_Olympics_2012_Logo_4C.O.S.R. a anunţat marţi, 3 iulie, lotul sportivilor care se vor deplasa, din partea României, la Olimpiada de la Londra.

Delegaţia României este compusă dintr-un număr de 104 sportivi cărora li se vor adăuga oficiali şi conducerea misiunii. Din numărul total de sportivi, 40 aparţin Clubului Sportiv Dinamo Bucureşti, aceşti urmândă să concureze în 11 discipline (atletism - 5, box - 1, kaiac-canoe - 5, judo - 3, canotaj - 10, scrimă - 4, gimnastică - 4, tir - 1, tenis - 2, lupte - 2, polo - 3). Nu s-a luat încă o decizie cu privire la includerea sau nu, în lotul final care va face deplasarea la Londra, a dinamoviştilor Marian Oprea, Mihai Donisan şi Sergiu Ursu.

Vă prezentăm, în continuare, lista nominală a sportivilor dinamovişti care au fost inlcuşi în lotul olimpic al României:

ATLETISM

1.   Nicoleta Grasu

Palmares :  C.M. - 1 loc II, 3 locuri III

                   C.E.- 1 loc II, 2 locuri III

                   J.O. Atena - 1 loc VI

2.  Constantina Dita

Palmares: C.M. - 2 locuri II, 4 locuri III

                   C.E. - 2 locuri II, 1 loc III

                    J.O. Bejing - 1 loc I

3.  Ancuta Bobocel

Palmares: C.M. juniori - 1 loc I

                 C.E. - 3 locuri I

4.  Angela Morosanu

Palmares: C.M. tineret - 1 loc II, 1 loc III

                 C.E. - 1 loc II (la tineret), 1 loc II  (seniori)

5. Lidia Simon

Palmares: C.M. - 4 locuri I, 2 locuri II, 6 locuri III

                 C.E. - 1 loc III

                 J.O. Sydney  – 1 loc II

 

BOX

 6. Bogdan Juratoni

     Palmares:  C.M. - 1 loc III

                    

KAIAC-CANOE

 7. Dumitrescu Lazar Liviu

Palmares: C.M. - 3 locuri I, 1 loc III

                C.E. - 3 locuri I, 1 loc II, 3 locuri III

8.   Mihalachi Victor

Palmares: C.M. - 3 locuri I, 1 loc III

                 C.E. - 3 locuri I, 1 loc II, 3 locuri III

9.  Mitrea Ionut

Palmares: C.M. juniori - 1 loc II, seniori - 1 loc IV

                 C.E. juniori - 1 loc I, 1 loc III, tineret - 1 loc II

 10.  Stefan Vasile

Palmares: C.M. juniori - 1 loc II, seniori - 1 loc IV

                 C.E. seniori - 2 locuri II, tineret - 1 loc I, 1 loc III

                 J.O. Atena - 1 loc VII 

11. Iuliana Paleu

Palmares: campioana nationala

 

JUDO

12. Corina Caprioriu

Palmares: C.E. - 1 loc I, 2 locuri III

                  C.M. - 1 loc III, 1 loc V

13. Dan Fâşie

Palmares: C.E. - 1 loc I, 1 loc V

14.  Daniel Brata

Palmares: C.E. - 1 loc II, 1 loc III

 

CANOTAJ

15. Camelia Lupascu

Palmares: C.M. tineret – 1 loc I

                 C.M. seniori – 2 locuri II, 1 loc III

                 C.E. seniori – 3 locuri III, 1 loc II, 1 loc III

16. Nicoleta Albu

Palmares: C.M. juniori - 1 loc I, 1 loc II, 1 loc III

                 C.M. tineret - 2 locuri I, 1 loc II

                 C.M. seniori - 2 locuri II, 1 loc III, 1 loc V

                 C.E. seniori - 2 loc I, 2 loc III

17. Adelina Cojocariu

Palmares: C.M. juniori - 1 loc I, 2 locuri III

                 C.M. tineret - 2 locuri I

                 C.M. seniori – 1 loc II, 1 loc III, 1 loc IV

                 C.E. seniori – 2 locuri I, 1 loc III

18 Andreea Boghian

Palmares: C.M. juniori - 1 loc I, 1 loc II, tineret – 1 loc II, seniroi - 1 loc IV

                  C.E. – 1 loc 1, 1 loc III

19. Talida Teodora Gidoiu

Palmares:  C.E. – 2 loc I

                 C.M. – 1 loc II, 1 loc III, 1 loc IV

                 C.M. juniori – 1 loc I

20. Viorica Susanu

Palmares: C.M. - 5 locuri I, 3 locuri II, 3 locuri III

                 C.E.  - 2 locuri I

                 J.O. Sydney – 1 loc I

                 J.O. Atena – 2 locuri I

                 J.O. Bejing – 1 loc I, 1 loc III

21. Georgeta Andrunache

Palmares: C.M. - 5 locuri I, 4 locuri II, 3 locuri III

                 C.E. - 2 locuri  I

                 J.O. Sydney – 2 locuri I

                 J.O. Atena – 2 locuri I

                 J.O. Bejing - 1 loc I, 1 loc III

22. Ioana Rotaru

Palmares: C.M. juniori - 3 locuri I, 1 loc II, 1 loc III

                 C.M. tineret - 1 loc I

                 C.M. seniori - 2 locuri II

                 C.E. seniori - 2 locuri I

                 J.O. Atena – 1 loc I

                 J.O. Beijing – 1 loc III

23. Alexandru Palamariu

Palmares: C.M. juniori - 2 locuri II

                 C.M. tineret - 1 loc IV

                 C.E.  - 1 loc V, 1 loc VI

24. Marius Cosmiuc

Palmares: C.M. juniori - 1 loc I

 

SCRIMA

25. Rares Dumitrescu

Palmares: C.M. - 1 loc I, 1 loc II, 1 loc III, 1 loc V

                 C.E. - 2 locuri  I, 1 loc II, 1 loc III, 1 loc IV           

26. Alexandru Dolniceanu

Palmares: C.M. - 1 loc III, 1 loc V

                 C.E. - 2 locuri II

27. Gelu Zalomir

Palmares: C.M. juniori - 1 loc II

                 C.M. seniori - 1 loc I, 1 loc III

                 C.E. - 1 loc I, 2 locuri II, 1 loc V

28. Bianca Pascu

Palmares: campioana nationala

 

GIMNASTICA

29. Flavius Koczi

Palmares: C.E. - 2 locuri I, 3 locuri II, 3 locuri III

                 C.M. – 1 loc II, 1 loc VI

                 J.O. Beijing  - 1 loc VII

30. Cătălina Ponor

Palmares: C.M. - 3 locuri II, 3 locuri III

                 C.E. - 7 locuri I, 4 locuri II, 2 locuri III

                 J.O. Atena - 3 locuri I

31. Diana Bulimar

Palmares: C.E. - 1 loc I

32 . Larisa Iordache

Palmares : C.E. - 2 locuri I, 1 loc II

                    J.O. tin 1 loc I

TIR

33. Alin Moldoveanu

Palmares: C.M. - 1 loc II

                 C.E. – 1 loc III, 1 loc V

                 J.O. Bejing – 1 loc IV


TENIS

34. Horia Tecau

Palmares: Australian Open Tenis – locul 1

                Wimbledon -   2 locuri II

                 Roland Garros juniori - 1 loc I

35. Adrian Ungur

   Palmares:  Campion National

                     Castigator turnee Challenge


 LUPTE

36. Alin Alexiuc

Palmares: C.E. juniori - 2 locuri II

                 C.M. juniori - 1 loc II

37. Rareş Chintoan

Palmares : C.E. juniori - 1 loc III

                

POLO

38. Alexandru Matei Guiman

Palmares: Campion national

39. Dragoş Stoenescu

Palmares:  Campion national

40. Dimitri Goanţă

Palmares: Campion national

 

 

Elisabeta Lipă

Program Competitional

Săptămâna 28 iulie - 3 august 2014

Handbal. Turneu amical, organizat de Dinamo, 31 iulie – 2 august. Participante: Dinamo, Steaua, CSM Călărași. Sala Polivalentă Dinamo

Kaiac-canoe. Campionatele Naționale de juniori + selectie lot 31 iulie – 07 august, Bascov

Agrement Fitness

Agrement Tenis

Agrement Atletism

Agrement Natație

Partener

PB_Logo_worlds_no1_various_200

Comunitate Dinamo

Căutare sportivi

Nume:
Disciplina sportivă:
Activitate:
Grupa de vârstă:

Dotelio, Inc | Web Design and Digital Branding

Vizitatori online

Avem 72 vizitatori online