Home Judo masculin Judo. Daniel Natea, medalie de bronz la Europene

Judo. Daniel Natea, medalie de bronz la Europene

Natea_Daniel_CE_2016Sportivii dinamoviști se întorc cu două medalii de bronz de la Campionatele Europene de seniori de la Kazan (Rusia). După Monica Ungureanu (48 kg), pe podium a urcat și Daniel Natea (+100 kg). "Greul" român, calificat deja la Jocurile Olimpice de la Rio, a câștigat prin ippon meciul pentru bronz, disputat cu Oleksander Gordiienko (Ucraina).

Până la meciul care i-a asigurat obținerea unei medalii, Daniel Natea (24 de ani) a avut următorul traseu: a câştigat grupa preliminară la categoria sa de greutate, după victorii cu Daniel Allerstorfer (Austria) şi cu Barna Bor (ungaria) și a pierdut în semifinale, în faţa lui Or Sasson (Israel).

Întreaga delegație a României prezentă la Europene a obținut trei medalii, toate de bronz.

CS Dinamo, 25 aprilie 2016

Program competițional 19-25 august 2019

Handbal. Supercupa României, 25 august, ora 14:30: Dinamo – Politehnica Timișoara. Sala Dumitru Popoescu Colibași – Brașov

Rugby. Cupa României (Grupa B – etapa 3), 24 august, ora 11:00: Dinamo – Steaua. Stadion Florea Dumitrache – Dinamo

Canotaj. Campionatele Mondiale de seniori, 25 august – 01 septembrie, Linz (Austria)

Kaiac-canoe. Campionatele Mondiale de seniori, 21-25 august, Szeged (Ungaria)