Home Baschet masculin BASCHET. Dinamo învinge eterna rivală, chiar in sala ei, și își asigură un loc in play-off

Liga Națională (etapa 28): Steaua - DINAMO 78-86 (15-21, 27-17, 15-19, 21-29)

BM_Steaua_-_Dinamo_kkMeci de mare luptă între cele două rivale bucureștene, în care trupa lui Hakan Demir a arătat maturitate și valoare. Dinamo a avut nervii mai tari și a dominat finalul, când s-a decis soarta meciului. Partida disputată pe 15 aprilie a adus trupei dinamoviste punctele necesare calificării în play-off.

Meciul disputat în sala Mihai Viteazul din capitală a avut tot dramatismul și încrâncenarea unui adevărat derby între cele mai titrate echipe din baschetul țării noastre. Cele două tabere nu au dezamăgit și au oferit un show pe cinste din care Dinamo a ieșit victorioasă.

Meciul a început cu un coș minunat de 3 puncte din partea lui Cecil Williams și Dinamo a intrat foarte bine în ritmul ofensiv, câștigând primul sfert cu 21 la 15. Steaua a avut mai apoi o replică pe măsură, a echilibrat partida și în cele din urmă a trecut în avantaj chiar înainte de fluierul ce anunța pauza mare, scor 42-38.

Sfertul trei a consemnat mai multe schimbări ale echipei aflate la conducere iar echilibrul din teren s-a văzut și pe tabelă, în pofida eforturilor celor două tabere, sfertul decisiv având să pornească de la 57 egal.

Gazdele păreau să se îndrepte spre victorie la punctul intermediar al ultimelor 10 minute însă din nou, Hakan Demir a știut să cântărească mai bine atât segmentul ofensiv, dar mai important, cel defensiv, iar eficiența jocului colectiv i-a ajutat pe băieții noștri să controleze meciul și în cele din urmă să treacă în avantaj și în final, să obțină victoria.

• Liga Națională, restanță din etapa 15: SCMU Craiova - DINAMO 83-79 (20-14, 21-18, 24-24, 18-23)

Dinamo nu a avut timp să savureze victoria cu Steaua că la distanță de trei zile a disputat restanța cu SCMU Craiova, din etapa a 15-a. În fața unei echipe redutabile, Dinamo a făcut un meci bun, în condițiile în care au lipsit doi dintre jucătorii de bază, americanii Tarrant jr și Jackson. Cei doi nu au putut evolua din cauza faptului că meciul a fost restanță din 15 ianuarie, iar la momentul respectiv nu erau transferați la Dinamo.

SCMU Craiova a condus majoritatea timpului, însă Dinamo a avut un final în forță, fiind la un pas să dea lovitura. Jucătorii lui Hakan Demir au comprimat scorul prin aruncări de trei puncte, ajungând la un coș simplu în spatele craiovenilor. Putea să fie și victorie, dar soarta le-a surâs gazdelor.

Korita 17p (4x3), Williams 14p, Gaddefors 12p, Mandache 12p, Calenic 9p, Berceanu 6p, Clanton 4p, Năsturescu 3p, Pătru 2p au punctat pentru Dinamo, într-un meci în care a adunat minute inclusiv tânărul Sasha Son.

CS Dinamo, 20 aprilie 2022

Săptămâna 22-28 aprilie

Handbal. EHF European League, sferturi de finală (meci tur), marți 23 aprilie, ora 19:45: Dinamo – Skjern Handbold (Danemarca). Sala Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 6), marți 23 aprilie, ora 19:30: FC Botoșani – Dinamo 1948

Baschet. LNB Getica 95, locurile 5-8 (meci 1), joi 25 aprilie, ora : Rapid București – Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 7), vineri 26 aprilie, ora 20:00: Dinamo 1948 – FC Voluntari. Stadion Arcul de Triumf

Volei masculin. Divizia A1, finala mică (meciurile 3 și 4), sâmbătă 27 aprilie, ora 18:00, și duminică 28 aprilie, ora 18:00: Dinamo – Rapid București. Sala Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, locurile 7-8 (meci 2), sâmbătă 27 aprilie, ora 17.00: Corona Brașov – Dinamo

Rugby. Liga Națională Kaufland (etapa 3), sâmbătă 27 aprilie, ora : SCM USV Timișoara – Dinamo

Fotbal. Liga 3, play-off (etapa 5), sâmbătă 27 aprilie, ora 17:00: SC Popești Leordeni – CS Dinamo

Baschet. LNB Getica 95, locurile 5-8 (meci 2), duminică 28 aprilie, ora : Dinamo – Rapid București. Sala Dinamo

ANUNȚ

Mâine, 26.04.2024, sala fitness Dinamo se va inchide de la ora 13:00 pentru activități de dezinsecție.