Home Baschet masculin

Baschet masculin

Baschet. LNBM – etapa 4. Dinamo ramane fara victorie

Dinamo - ABC Tg. Mureș 83-92 (31-23, 13-24, 14-23, 25-22)

din-tg_muresBaschetbaliștii de la Dinamo au pierdut al treilea meci în actualul sezon al Ligii Naționale, al doilea pe teren propriu. Dinamo a început bine, cu un prim sfert pe care l-a tranșat cu 31-23, grație unui procentaj foarte bun la aruncări (de sub panou, dar mai ales de afară - 5 coșuri de 3 puncte!). Din sfertul doi, dinamoviștii au intrat în jocul mureșenilor, care au avut un coordonator inspirat (Martinic) și un american cu mână sigură, Alhaji Mohamed (26 p).

Citeşte mai mult... [Baschet. LNBM – etapa 4. Dinamo ramane fara victorie]

Baschet. LNBM-etapa 3. N-au putut produce surpriza la Pitesti

BCM U Pitești - Dinamo 81-71 (18-14, 24-19, 18-20, 21-18)

Dinamo_time-outDinamo a cedat duminică în deplasare, la Pitești, în etapa a treia a Ligii Naționale, scor 71-81. Jucătorii alb-roșii nu au putut să furnizeze surpriza în fața unei echipe mai puternice, dar s-au ținut destul de bine în joc. La jumătatea ultimului sfert, gazdele conduceau cu numai un punct, 65-64, după o serie de șapte puncte marcate dinamoviștii antrenați de Eugen Ilie. Este adevărat, Piteștiul a fost aproape tot meciul la conducere (cea mai mare diferență: 12 puncte).

Citeşte mai mult... [Baschet. LNBM-etapa 3. N-au putut produce surpriza la Pitesti]

Baschet. Invingatori, dar eliminati din Cupa Romaniei

Cupa_Din-SBBaschetbaliștii de la Dinamo au câștigat manșa retur cu CSU Sibiu, din prima fază a Cupei României, scor 83-76 (19-28, 28-11, 19-18, 17-19), dar au părăsit competiția din cauza înfrângerii din tur, 76-94. Dinamo nu a avut un prim sfert foarte bun, dar l-a început excelent pe al doilea, cu un parțial de 22-3! Sibienii au oprit însă tăvălugul dinamovist și au echilibrat disputa. În minutul 11, meciul a fost oprit pentru a i se aduce un omagiu lui Cătălin Hîldan, de la decesul căruia s-au împlinit 16 ani.

Citeşte mai mult... [Baschet. Invingatori, dar eliminati din Cupa Romaniei]

Baschet. LNBM-etapa 2. Dinamo pierde la debutul in noul sezon

Dinamo București - BC Timișoara 64-73 (17-23, 16-19, 18-12, 13-19)

tomasson_cu_TimBaschetbaliștii de la Dinamo au debutat sâmbătă în Liga Națională, ediția 2016-2017, cu un meci disputat pe teren propriu contra bănățenilor de la BC Timișoara. Alb-roșiii au sărit peste prima etapă, din cauza retragerii echipei CSM Ploiești, astfel că au intrat abrupt în campionat, cu o partidă dificilă, în fața unui adversar care stă foarte bine la capitolul talie. Timișorenii au dominat sub panou și s-au impus cu 73-64.

Citeşte mai mult... [Baschet. LNBM-etapa 2. Dinamo pierde la debutul in noul sezon]

Baschet. Dinamo debuteaza sambata in noul sezon al LNBM

Sutalo_et_11_Din-PitBaschetbaliștii de la Dinamo au sărit peste prima etapă a Ligii Naționale, ediția 2016-2017, după ce Ploieștiul, adversarul lor de luni, s-a retras din competiție din cauza problemelor financiare. LNBM va continua astfel cu 11 echipe, una singură urmând să retrogradeze la finele sezonului. Cu o formulă aproape nouă, Dinamo va debuta sâmbătă pe teren propriu, cu BC Timișoara (ora 17:30).