Home Baschet masculin Baschet. Dinamo pierde incredibil meciul cu Phoenix Galati

Baschet. Dinamo pierde incredibil meciul cu Phoenix Galati

Grupa 7-10, etapa 1: Dinamo – Phoenix Galați 78-85 (28-15, 20-16, 24-31, 6-23)

cu_galati_oBaschetbaliştii de la Dinamo au debutat în Grupa 7-10 (faza a doua a campionatului) cu o înfrângere grea, suferită pe teren propriu. Terierii au pierdut incredibil un meci pe care l-au dominat în cea mai mare parte şi în care au condus frecvent la 17 puncte (inclusiv la pauza mare). Dinamo a intrat în ultimul sfert cu avantaj de 10 puncte, dar au urmat 10 minute de coşmar.

În ultimul sfert, Terierii s-au întrecut în ratări, au mizat prea mult pe aruncări de trei puncte (8 din 8 ratate!) și au cedat la final într-un meci ce se poate poate dovedi decisiv în lupta pentru locul 8, ultimul care asigură prezența în play-off. Pentru Dinamo au marcat: Mitchell 19, Sutalo 19, Tasic 15, Kljajevic 12, Dundjerski 6, Orbeanu 5, Vîrnă 2. Principalul marcator al oaspeților a fost Miller – 29 puncte.

Dinamo are 24 de puncte și merge etapa viitoare la Craiova. Clasament grupa 7-10: 1.Mureșul Tg. Mureș 28p, 2.Galați 25p, 3.Dinamo 24p, 4.Craiova 23p.

CS Dinamo, 7 martie 2017

Săptămâna 21-27 mai 2018

Handbal. Liga Națională (finala campionatului - meci 2), 23 mai, ora 18:00: Dinamo - Steaua. Sala Dinamo. Se joacă în sistemul ”doi din trei”

Polo. Superliga, finala pentru locurile 3-4 (meciurile 3 și 4), marți 22 mai (ora 11:00) și miercuri 23 mai (ora 11:00 / dacă mai este cazul): Dinamo - Sportul Studențesc Corona. Bazinul olimpic Anatolie Grințescu Dinamo. Se joacă în sistemul ”trei din cinci”

Natație. Campionatele Internaționale de înot ale României, 24-27 mai, Bazinul olimpic Anatolie Grințescu Dinamo

Tir. Cupa Mondială, 25-27 mai, Germania

În perioada 23 – 27 mai a.c., Bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu găzduiește Campionatele Internaționale de înot ale României. Din acest motiv, în perioada sus-amintită nu se vor desfășura activități de agrement, iar lecțiile de inițiere vor avea loc doar miercuri, 23 mai, conform programului obișnuit (în bazinul mic).