Home Baschet masculin Baschet. Dinamo pierde la Craiova intr-un final incins

Baschet. Dinamo pierde la Craiova intr-un final incins

LNMB, etapa 7: SCMU Craiova – Dinamo 84-80 (21-23, 23-24, 16-18, 24-16)

dundjerski_cu_SibiuDinamo a la înălțime timp de trei sferturi din meciul de la Craiova, dar a cedat într-un final jucat pe muchie de cuțit. De opt ori a fost consemnată egalitatea în partida disputată sâmbătă, iar de șase ori s-a schimbat liderul. Cea mai mare diferență în dreptul alb-roșiilor a fost de nouă puncte.

Cu Slobodan Dundjerski la coordonare (rămas pe teren toate cele 40 de minute ale meciului), Dinamo a început bine în fața unei echipe care a nu pierduse niciun meci pe teren propriu în acest sezon. Până la pauza mare, Dinamo a stat bine la procentajul aruncărulor, chiar dacă a fost dominată sub panou.

În sfertul trei s-a consemnat cea mai mare diferență în favoarea echipei dinamoviste, 50-59, după un coș de două puncte reușit de Tasic.

Dinamo a început ultimul sfert cu avantaj de 4 puncte, care a crescut la 7, după o reușită de 3 puncte, a lui Graham. De la 60-67, Dinamo nu a mai înscris timp de cinci minute, gazdele reușind să revină și să preia conducerea, 73-67. Alb-roșiii antrenați de Eugen Ilie au mai reușit să egaleze o dată (73-73) și să se mențină la un punct în spatele echipei craiovene până cu 22 de secunde înainte de final (80-79), dar o aruncare de trei puncte ratată de Sutalo la 82-79, urmată de o recuperare a gazdelor și două ”libere” marcate au făcut diferența care s-a menținut și la final.

Marcatori Dinamo: Dundjerski 20, Tasic 19, Orbeanu 12, Stănescu 9, Sutalo 8, Kljajevic 7, Graham 5.

Dinamo rămâne cu o singură victorie în Liga Națională (1/5) 6 puncte și va juca pe 12 noiembrie acasă, cu Steaua (ora 19:00).

CS Dinamo, 06 noiembrie 2016

Săptămâna 18-24 octombrie 2021

Handbal. EHF Champions League (etapa 5), 21 octombrie, ora 18:45 (ora României): HC Motor (Ucraina) – DINAMO (Digisport, Telekomsport, Look Sport)

Handbal. Liga Națională (etapa 8), 23 octombrie, ora 11:00: SCM Politehnica Timișoara – DINAMO (TVR 2 Live)

Baschet. Liga Națională de Baschet Masculin (etapa 5), 22 octombrie, ora 17:45: U BT Cluj-Napoca – DINAMO (Digisport Live)

Polo feminin. Campionatul Național de senioare, Turneul 1, 21-24 octombrie, Bazinul Floreasca (București)

Volei masculin. Cupa României (faza I, retur), 20 octombrie, ora 15:30: DINAMO - Rapid

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 3), 22 octombrie, ora 15:30: DINAMO - Steaua

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 3), 25 octombrie, ora 17:00: DINAMO – Rapid

Scrimă. Campionatul Național de tineret la sabie - echipe, 17-19 octombrie, București