Home Baschet masculin Baschet. Dinamo pierde, Tasic - 28 de puncte la Tg. Mures

Baschet. Dinamo pierde, Tasic - 28 de puncte la Tg. Mures

Liga Națională, etapa 15: BC Mureș Tg. Mureș – Dinamo 92-80 (24-25, 19-16, 22-11, 27-28)

Tasic_cu_Tg.MBaschetbaliștii de la Dinamo au cedat duminică la Tg. Mureș, la finele unui meci în care au jucat de la egal la egal cu echipa gazdă timp de trei sferturi din timpul regulamentar. A fost de ajuns o repriză mai slabă a alb-roșiilor, cu ratări atât de sub coș, cât și de la linia de trei puncte, pentru ca echipa din Tg. Mureș să se desprindă la o diferență care s-a dovedit a fi decisivă.

Dinamo a început bine la Tg. Mureș, cu Danilo Tasic extrem de inspirat. În minutul 7 al primului sfert, alb-roșiii antrenați de Eugen Ilie aveau un avans de șase puncte pe tabelă (12-18), în condițiile în care 11 puncte fuseseră marcate de Tasic. Gazdele au echilibrat jocul, dar Dinamo a încheiat totuși primul sfert în avantaj de un punct.

Meciul a continuat în aceeași notă și în sfertul următor. Dinamo a condus ultima dată pe tabelă în minutul 17 (35-37), dar Mureșul a încheiat repriza cu un coș de trei puncte, care a făcut ca tabela să arate 43-39 în favoarea gazdelor, la jumătatea meciului.

Sfertul trei a fost decisiv. Gazdele au început cu două coșuri de trei puncte și mai apoi au păstrat inițiativa, intrând în ultima parte cu avantaj de 13 puncte (65-52), care s-a dovedit a fi decisiv.

Pentru Dinamo au marcat: Tasic 28, Sutalo 16, Kljajevic 13, Mitchell 8, Dundjerski 6, C. Stănescu 5, Ciotlăuș 2, Ionescu 2.

Dinamo ocupă locul 11 în clasament, cu 15 puncte din 13 meciuri (2 victorii, 11 înfrângeri). În etapa următoare, alb-roșiii vor disputa pe teren propriu un meci extrem de important, cu Municipal Olimpic Baia Mare.

Săptămâna 22-28 mai 2017

Handbal feminin. Baraj de promovare / retrogradare Liga Națională, 24-27 mai, Sfântu Gheorghe. Program: Dinamo – Reșița (24 mai, ora 16:00), Dinamo – Slobozia (25 mai, ora 16:00).

Polo. Superliga, finala mică (meciul 5), 23 mai, ora 11:00: Dinamo – Sportul Studențesc Corona. Bazinul Anatolie Grințescu – Dinamo

Rugby. Super-liga CEC Bank, grupa 5-7, 24 mai, ora 11:00: Dinamo – Politehnica Iași. Teren Florea Dumitrache – Dinamo; 27 mai, ora 11:00: U Cluj - Dinamo

Canotaj. Campionatele Europene de seniori, 24-26 mai, Racice (Cehia)

Natație. Campionatele Internaționale ale României, 25-28 mai, Bazinul Anatolie Grințescu – Dinamo

Scrimă. Campionatele Naționale – spadă (masculin), 26-28 mai, Satu Mare

Taekwondo. Campionatele Naționale, 26-28 mai, Galați

Tir. Cupa Mondială, 17-23 mai – Munchen (Germania)

ANUNT AGREMENT

Începând cu data de 15 mai 2017, ultima intrare pentru agrement în incinta Bazinului Olimpic ”Tolea Grințescu” Dinamo va avea loc la ora 21:00, urmând ca ieșirea din bazin să se facă la ora 21:40.

De asemenea, cu aceeași dată, cu abonamentele pentru agrement pot intra în bazin doar titularii acestora, abonamentele neputând fi înstrăinate. Titularii de abonament pot intra de mai multe ori în cursul aceleiași zile, de fiecare dată bifându-se câte o intrare.

Nerespectarea acestei decizii va duce la anularea abonamentului.