Home Baschet masculin Baschet. Dinamo Stiinta, replica frumoasa in sfertul de finala cu CSU Sibiu

Baschet. Dinamo Stiinta, replica frumoasa in sfertul de finala cu CSU Sibiu

Liga Națională, sferturi de finală (meciurile 1 și 2): CSU Sibiu – Dinamo Știința 81-75 și 91-82

BM_CSU_Sibiu_-_DinamoBaschetbaliștii de la Dinamo Știința au făcut două meciuri bune la Sibiu, în compania celei mai în formă echipe a momentului în baschetul românesc (liderul sezonului regulat și câștigătoare a Cupei României). Gazdele au fost nevoite să se întrebuințeze serios pentru a se impune în fața unei ambițioase echipe alb-roșii, care a demonstrat astfel că nu întâmplător a ajuns în play-off.

În primul meci, pe 25 aprilie, cu trei minute și 50 de secunde înainte de final, Dinamo Știința conducea cu 69-68! În fața unei echipe experimentate și valoroase cum este Sibiul, trebuie să joci însă până în ultima secundă! Sibiul a avut un final mai incisiv și s-a desprins decisiv.

Deloach 20p, Baker 14, Barro 14, Kumpys 11, Calenic 6, Năsturescu 4, Kemp 3, Stefanovic 2, Diaconescu 1 au fost marcatorii noștri.

Și în meciul al doilea, disputat pe 27 aprilie, alb-roșiii au pierdut, însă onorabil, cu un final în care s-au apropiat la cinci puncte de valoroasa echipă gazdă (87-82).

Deloach 22p, Baker 14p, Kemp 13p, Kumpys 13p, Barro 7, Diaconescu 6, Calenic 3, Badiu 2, Stefavovic 2 au fost marcatorii noștri.

Seria se mută la București pe 2 mai (ora 20:00) și, dacă mai este nevoie, pe 4 mai.

CS Dinamo, 2 mai 2019

Săptămâna 13-19 mai 2019

Baschet. Liga Națională, grupa 5-8 (semifinală, meci 2), 15 mai, ora 19:00: Dinamo Știința - SCM Timișoara. Sala Dinamo. Meciul 3 (dacă e cazul), 18 mai: Timișoara – Dinamo Știința

Handbal. Liga Națională, finala (meci 1), 15 mai, ora 18:05: HC Dobrogea Sud Constanța – Dinamo

Rugby. Superliga CEC Bank, grupa 5-8 (semifinală), 18 mai, ora 11:00: SCM Gloria Buzău – Dinamo

Gimnastică. Campionatul Național de junioare III, 17-19 mai, Arad

Haltere. Cupa României pentru tineret, 13-17 mai, Onești

Judo. Cupa României, 17-19 mai, Poiana Brașov

Scrimă. Campionatul Național de tineret – sabie (masculin și feminin), 16-19 mai, București

Scrimă. Cupa Mondială – spadă feminin, 17-19 mai, Dubai

• În ziua de vineri, 17 mai a.c., activitățile de inițiere și agrement în piscina de 50 de metri din cadrul Bazinului olimpic acoperit Anatolie Grințescu Dinamo se vor încheia la ora 20:50.