Home Baschet masculin Baschet. Dinamo Stiinta, replica frumoasa in sfertul de finala cu CSU Sibiu

Baschet. Dinamo Stiinta, replica frumoasa in sfertul de finala cu CSU Sibiu

Liga Națională, sferturi de finală (meciurile 1 și 2): CSU Sibiu – Dinamo Știința 81-75 și 91-82

BM_CSU_Sibiu_-_DinamoBaschetbaliștii de la Dinamo Știința au făcut două meciuri bune la Sibiu, în compania celei mai în formă echipe a momentului în baschetul românesc (liderul sezonului regulat și câștigătoare a Cupei României). Gazdele au fost nevoite să se întrebuințeze serios pentru a se impune în fața unei ambițioase echipe alb-roșii, care a demonstrat astfel că nu întâmplător a ajuns în play-off.

În primul meci, pe 25 aprilie, cu trei minute și 50 de secunde înainte de final, Dinamo Știința conducea cu 69-68! În fața unei echipe experimentate și valoroase cum este Sibiul, trebuie să joci însă până în ultima secundă! Sibiul a avut un final mai incisiv și s-a desprins decisiv.

Deloach 20p, Baker 14, Barro 14, Kumpys 11, Calenic 6, Năsturescu 4, Kemp 3, Stefanovic 2, Diaconescu 1 au fost marcatorii noștri.

Și în meciul al doilea, disputat pe 27 aprilie, alb-roșiii au pierdut, însă onorabil, cu un final în care s-au apropiat la cinci puncte de valoroasa echipă gazdă (87-82).

Deloach 22p, Baker 14p, Kemp 13p, Kumpys 13p, Barro 7, Diaconescu 6, Calenic 3, Badiu 2, Stefavovic 2 au fost marcatorii noștri.

Seria se mută la București pe 2 mai (ora 20:00) și, dacă mai este nevoie, pe 4 mai.