Home Baschet masculin BASCHET. Dinamo Știinta, locul doi la Memorialul Elemer Tordai

BASCHET. Dinamo Știinta, locul doi la Memorialul Elemer Tordai

Calota_cu_CSO_Voluntari_2020Baschetbaliuștii de la Dinamo au bifat un prim turneu de pregătire în vederea noului sezon competițional. Jucătorii antrenați de Antonis Constantinides s-au clasat pe locul 2 la Memorialul Elemer Tordai de la Sibiu, unde au avut prestații frumsoase. Dinamoviștii s-au clasat la final pe locul doi, după ce au pierdut finala în ultimul sfert.

Semifinală: CSU Sibiu – Dinamo Știința 74-77. Dinamoviștii au condus în mare din meci (21-14 după primul sfert, 43-43 la pauza mare și 63-62 după al treilea sfert) și chiar dacă în final Sibiul a preluat conducerea, Dinamo a avut puterea să întoarcă rezultatul și să se impună.

Cane 18p, Safold 15p, Masters 15p, Price 9p, Calotă 7p, Berceanu 6p, Barro 3p, Zetos 2p, Diaconescu 2p au fost marcatorii echipei noastre. În cea de a doua semifinală, CSO Voluntari a învins pe UBT Cluj Napoca, scor 95-87 după prelungiri.

Finală: Dinamo Știința – CSO Voluntari 89-93. Dinamo Știința a condus aproape tot meciul, chiar și la diferențe consistente. Roș-albii au avut 15 puncte avans în ultimul sfert, topite însă într-un final disputat.

Tj Price 27p, Masters 15p, Popa Calotă 11p ( 5 assisturi), Zetos 11 p, Barro 8p, Cane 6p, Berceanu 4p, Calenic 4p, Saffold 3p au fost marcatorii noștri.

Una peste alta, un turneu bun de pregătire, care ne dă speranțe pentru noul sezon.

Calenic_cupa

CS Dinamo, 09 octombrie 2020

Săptămâna 18-24 martie 2024

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 25), marți 19 martie, ora 17:45: CSM Târgu Mureș - Dinamo.

Handbal. Cupa României, turul 2 (manșă unică), miercuri 20 martie, ora 15:00: CS Politehnica Iași – Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4 (etapa 18), vineri 22 martie, ora 15:00: CS Dinamo – CSM Flacăra Moreni. Stadion Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3), sâmbătă 23 martie, ora 18:00: Dinamo – SCMU Craiova

Polo. Superliga (etapa 12), sâmbătă 23 martie, ora 20:30: Dinamo - CSM Oradea

Volei feminin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3) duminică 24 martie, 16:00: CSM Volei Alba Blaj – Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 26), duminică 24 martie, ora 19:00: Dinamo – FC Argeș Pitești