Home Baschet masculin Baschet. Infrangere dramatica la Timisoara

Baschet. Infrangere dramatica la Timisoara

Liga Națională, etapa 13: BC Timișoara - Dinamo 82-78 (35-20, 11-21, 22-17, 14-20)

din-tim2Dinamo a făcut un meci bun la Timișoara și a fost foarte aproape de o victorie care ar fi răsplătit efortul colectiv al echipei antrenate de Eugen Ilie. Chiar și așa, prestația din Banat dovedește că Dinamo se află pe un trend ascendent. În tur, la București, timișorenii s-au impus clar, cu 73-64. De data aceasta, au avut emoții.

Terierii nu au avut un început bun de meci, dar au revenit puternic în sfertul al doilea și, mai ales, în ultimul, când au ajuns la un singur coș în spatele gazdelor. Practic, echipa câștigătoare s-a decis în ultimul minut, la ruleta nervilor tari: aruncările libere. La 79-77, Dundjerski a avut două libere, prin care putea să egaleze, când mai erau 37 de secunde de joc, dar coordonatorul dinamovist a marcat o singură dată. De partea cealaltă, Jeremic nu a ratat (două libere), iar timișorenii s-au desprins la 3 puncte: 81-78. Cu 10 secunde înainte de final, Dundjerski a mai ratat două libere.

Pentru Dinamo au marcat: Mitchell 21 p, Sutalo 17, Dundjerski 16, Tasic 11, Orbeanu 6, Ionescu 5, Stănescu 2.

Următorul meci al dinamoviștilor în Liga Națională, ultimul din 2016, este programat pe 22 decembrie (ora 18:00), acasă cu BCMU Pitești.

CS Dinamo, 19 decembrie 2016

Săptămâna 10-17 decembrie 2017

Baschet. Liga Națională (etapa 9), 18 decembrie, ora 20:00: Dinamo – Politehnica Iași. Sala Dinamo

Handbal masculin. Liga Națională (etapa 15), 14 decembrie, ora 18:00: Minaur Baia Mare – Dinamo

Polo. Superliga (etapa 6), 15 decembrie (ora 11:00) și 16 decembrie (ora 11:00): Dinamo – Sportul Studențesc. Bazinul Dinamo

Volei masculin. Cupa României (faza a II-a, retur), 12 decembrie, ora 19:00: Dinamo – Arcada Galați. Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 13), 17 decembrie, ora 13:30: Steaua – Dinamo

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 10), 16 decembrie: Dinamo – CSM București.

Natație. Campionatele Europene de înot în bazin de 25 de metri, 13-17 decembrie, Copenhaga (Danemarca)

Scrimă. Grand Prix sabie, masculin și feminin, 15-17 decembrie, Cancun (Mexic)

ANUNT FITNESS

În luna decembrie, la orice abonament încheiat la sala de fitness CS Dinamo (Șos. Ștefan cel Mare nr. 7-9) beneficiați gratuit de antrenor personal și plan de nutriție.

Detalii: Leonard Crețu (0745 176 299)