Home Baschet masculin Baschet. Invinsi cu un cos de trei puncte, in ultima secunda

Baschet. Invinsi cu un cos de trei puncte, in ultima secunda

Dinamo – Phoenix Galați 70-73 (21-23, 8-15, 15-18, 26-17)

dahlman_cu_CvaBaschetbaliștii de la Dinamo au cedat miercuri pe teren propriu, în etapa a 26-a a Ligii Naționale. Înfrângerea nu le periclitează deocamdată Terierilor locul de play-off, dar este clar că alb-roșiii antrenați de Aco Todorov sunt într-o scădere de turație. Dinamo a pierdut trei dintre cele patru meciuri disputate în grupa 7-12.

Oaspeții au câștigat trei din cele patru sferturi disputate, iar Dinamo a încercat ca de multe ori în acest sezon să recupereze diferența în ultimele zece minute. Chiar au reușit să egaleze când mai erau 7 secunde de joc, printr-un coș de două puncte reușit de Orbeanu, însă meciul a fost închis de o reușită de treei puncte marcată de Threatt, odată cu sirena care anunța finalul sfertului patru.

Dinamo nu a avut procentaje prea reușite în acest meci, acesta fiind și unul dintre motivele înfrângerii. Dinamo va juca în deplasare la Târgu Jiu în turul Grupei 7-12, la finele acestei săptămâni.

Pentru Dinamo au marcat: Dahlman 13, Marinov 13, Sutalo 11, Babkauskas 10, Sulovic 10, Orbeanu 6, Balaban 4, Corpodean 3.

CS Dinamo, 09 marte 2016

Săptămâna 18-24 octombrie 2021

Handbal. EHF Champions League (etapa 5), 21 octombrie, ora 18:45 (ora României): HC Motor (Ucraina) – DINAMO (Digisport, Telekomsport, Look Sport)

Handbal. Liga Națională (etapa 8), 23 octombrie, ora 11:00: SCM Politehnica Timișoara – DINAMO (TVR 2 Live)

Baschet. Liga Națională de Baschet Masculin (etapa 5), 22 octombrie, ora 17:45: U BT Cluj-Napoca – DINAMO (Digisport Live)

Polo feminin. Campionatul Național de senioare, Turneul 1, 21-24 octombrie, Bazinul Floreasca (București)

Volei masculin. Cupa României (faza I, retur), 20 octombrie, ora 15:30: DINAMO - Rapid

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 3), 22 octombrie, ora 15:30: DINAMO - Steaua

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 3), 25 octombrie, ora 17:00: DINAMO – Rapid

Scrimă. Campionatul Național de tineret la sabie - echipe, 17-19 octombrie, București