Home Baschet masculin Baschet. LNBM-etapa 10. Final bun, esec strans la Sibiu

Baschet. LNBM-etapa 10. Final bun, esec strans la Sibiu

Et._4_Din-TgJiuBaschetbaliștii de la Dinamo au mai livrat un meci cu final incandescent. Jucătorii lui Ako Todorov au cedat la Sibiu, scor 86-82 (48-36), după ce au dominat ultimul sfert, așa cum au făcut în aproape toate jocurile disputate în acest sezon al Ligii Naționale. Sibiu era și a rămas liderul campionatului după meciul cu Dinamo. Alb-roșiii sunt pe trei, cu 15 puncte (5 victorii – 5 înfrângeri).

În primul sfert, Dinamo a condus cu 12-9, după care Sibiul s-a distanțat și a condus până la final. Cea mai mare diferență în favoarea gazdelor a fost de 14 puncte, dar în ultimul sfert Dinamo a revenit până la patru puncte în spatele sibienilor, 70-67, după un coș de trei puncte reușit de Marinov, tot patru puncte diferență fiind și la final, 86-82.

Au marcat pentru Dinamo: Marinov 20 puncte (3x3), Sulovic 18, Dahlman 14, Babkauskas 14 (2x3), Corpodean 7 (2x3), Sutalo 5 (1x3), Orbeanu 4.

În ultima etapă a turului de campionat, Dinamo va juca pe teren propriu cu Gaz Metan Mediaș, la finele săptămânii viitoare.

CS Dinamo, 30 noiembrie 2015

08-14 august 2022

HANDBAL. Meci de prezentare, 10 august, ora 18:00: Dinamo – Potaissa Turda. Sala Dinamo

RUGBY. Liga Națională, play-off (1-4), 13 august, ora 11:00: CS SCM USAMVB Timișoara - Dinamo

CANOTAJ. Campionatul European, 11-14 august, Munchen (Germania)

INOT. Campionatul European, 11-17 august, Roma (Italia)

GIMNASTICĂ. Campionatul European, 11-14 august, Germania

JUDO. Campionatul Mondial de juniori, 10-14 august, Eduador

ANUNT

• În perioada 13-31 august, bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu Dinamo se va închide pentru lucrări de igienizare. În această perioadă, activitatea sportivă, de inițiere și de agrement se va desfășura în bazinul în aer liber din Complexul Sportiv Dinamo.