Home Baschet masculin Baschet. LNBM - etapa 19. Esec in Banat, ramanem pe locul 7

Baschet. LNBM - etapa 19. Esec in Banat, ramanem pe locul 7

BC Timișoara – Dinamo București 82-77 (12-20, 20-17, 31-16, 19-24)

Din-TimBaschetbaliștii antrenați de Aco Todorov au cedat miercuri la Timișoara, în etapa a 19-a a Ligii Naționale, după un meci în care și-au găsit ritmul doar în primul și în ultimul sfert. Dinamo a condus în prima parte și la diferență de 11 puncte, dar Timișoara a revenit puternic în sfertul trei, când a ajuns la rându-i să conducă la 13 puncte. În ultimul sfert, Dinamo a ajuns la distanță de un coș de gazde, dar nu a reușit să egaleze.

Conform statisticii oficiale a meciului, diferența s-a făcut la punctele realizate de rezerve (17-12), în condițiile în care punctele titularilor au coincis (65-65). De data aceasta, nici aruncările de 3 puncte nu au mai fost atât de eficiente: 4 din 20 (20%).

Pentru Dinamo au marcat: Sutalo 22, Marinov 20, Sulovic 10, Dahlman 10, Orbeanu 8, Babkauskas 5, Balaban 2. La capitolul recuperări, lider a fost Marinov, cu 11 reușite.

Dinamo are 28 de puncte în clasament (9 victorii – 10 înfrângeri) și este pe locul 7. În etapa viitoare, alb-roșiii vor juca în deplasare, la Oradea.

CS Dinamo, 03 februarie 2016

Săptămâna 18-24 octombrie 2021

Handbal. EHF Champions League (etapa 5), 21 octombrie, ora 18:45 (ora României): HC Motor (Ucraina) – DINAMO (Digisport, Telekomsport, Look Sport)

Handbal. Liga Națională (etapa 8), 23 octombrie, ora 11:00: SCM Politehnica Timișoara – DINAMO (TVR 2 Live)

Baschet. Liga Națională de Baschet Masculin (etapa 5), 22 octombrie, ora 17:45: U BT Cluj-Napoca – DINAMO (Digisport Live)

Polo feminin. Campionatul Național de senioare, Turneul 1, 21-24 octombrie, Bazinul Floreasca (București)

Volei masculin. Cupa României (faza I, retur), 20 octombrie, ora 15:30: DINAMO - Rapid

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 3), 22 octombrie, ora 15:30: DINAMO - Steaua

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 3), 25 octombrie, ora 17:00: DINAMO – Rapid

Scrimă. Campionatul Național de tineret la sabie - echipe, 17-19 octombrie, București