Home Baschet masculin BASCHET. Pierdem in ultima secundă, cu un coș de trei puncte

BASCHET. Pierdem in ultima secundă, cu un coș de trei puncte

LNBM, etapa 15: Steaua - DINAMO 82-81 (17-9, 21-26, 21-22, 23-24)

BM_Steaua_-_Dinamo_82-81Rezultat dificil de acceptat după un final de meci nerecomandat cardiacilor. Dinamo a pierdut meciul disputat pe 21 ianuarie în Sala Regimentului de gardă Mihai Viteazul în ultima secundă, printr-un coș de 3 puncte reușit de Jovanovic. Ultimul meci din Conferința B, cu Athtetic Constanța, devine decisiv pentru calificarea în play-off.

Dinamo a început ceva mai greoi partida și a permis gazdelor să se instaleze la un avantaj de peste 10 puncte de mai multe ori pe parcursul primelor 15 minute, urmând ca mai apoi, treptat, să revină în meci.

Puțin câte puțin Dinamo s-a apropiat și chiar dacă i-a luat 39 de minute să aibă primul avantaj pe tabelă, miracolul părea complet după tripla lui Marquis Addison cu 8 secunde rămase pe ceas (79-81). N-a fost să fie însă pentru că Steaua s-a impus cu un buzzer-beater din spatele semicercului, care aruncă în aer ordinea clasamentului final al Conferinței B înainte de ultima etapă a primei faze.

Dinamo are o linie de clasament cu 8 victorii / 7 înfrângeri și ocupă locul 4 în clasament, înainte de ultima etapă. Primele cinci clasate merg mai departe în play-off.

Ingram 20p, Ogide 17p (9 recuperări), Addison 16p, Moldoveanu 11p, Mandache 8p, Grasu 7p, Wojciekowski 2p au punctat pentru Dinamo.

CS Dinamo, 22 ianuarie 2022

Săptămâna 18-24 martie 2024

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 25), marți 19 martie, ora 17:45: CSM Târgu Mureș - Dinamo.

Handbal. Cupa României, turul 2 (manșă unică), miercuri 20 martie, ora 15:00: CS Politehnica Iași – Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4 (etapa 18), vineri 22 martie, ora 15:00: CS Dinamo – CSM Flacăra Moreni. Stadion Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3), sâmbătă 23 martie, ora 18:00: Dinamo – SCMU Craiova

Polo. Superliga (etapa 12), sâmbătă 23 martie, ora 20:30: Dinamo - CSM Oradea

Volei feminin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3) duminică 24 martie, 16:00: CSM Volei Alba Blaj – Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 26), duminică 24 martie, ora 19:00: Dinamo – FC Argeș Pitești