Home Baschet masculin Baschet. Sferturi de finala. Invinsi intr-un final incandescent

Baschet. Sferturi de finala. Invinsi intr-un final incandescent

Meciul 1: Steaua - Dinamo 72-68 (21-23, 18-19, 19-14, 14-12)

dahlman_cu_steauaDinamo a început sferturile de finală ale Ligii Naționale în deplasare, cu rivala bucureșteană, Steaua. Primul meci al seriei dintre locurile 1 și 8 de la finele sezonului regulat (se joacă pe sistemul ”trei din cinci”) s-a desfășurat duminică, la Sala Polivalentă din Capitală, și în pofida faptului că au luptat formidabil, Terierii s-au văzut învinși într-un final incandescent.

Dinamo a condus în repriza a doua și la o diferență de 11 puncte, iar ultima oară au avut avantaj pe tabelă în minutul 32 (ultimul sfert), la 58-59. Cu 21 de secunde înainte de sirena de final, Steaua a condus cu numai un punct, 69-68, după ce Babkauskas a comprimat diferența în urma unui coș de trei puncte. Ultimele secunde s-au jucat la "libere", Steaua ieșind în avantaj. Sutalo 17, Sulovic 14, Dahlman 10, Babkauskas 9, Orbeanu 7, Marinov 6, Corpodean 3, Balaban 2  au fost marcatorii dinamoviștilor.

Următorul meci al sfertului de finală este programat pe 19 aprilie, la Sala Polivalentă din Capitală (cu Steaua în postura de gazdă), de la ora 18:00.