Home Baschet masculin Baschet. Terierii au crezut pana la capat intr-o victorie mare!

Baschet. Terierii au crezut pana la capat intr-o victorie mare!

Liga Națională, etapa 18: Dinamo - SCMU Craiova 88-86 (23-18, 13-25, 22-22, 30-21)

Dundjerski_cu_CraiovaBaschetbaliștii de la Dinamo au obținut duminică o victorie mare, care le hrănește speranța într-o calificare în play-off. Terierii s-au impus pe teren propriu în fața unei formații SCMU Craiova, la finele unui meci în care au crezut în șansa lor până în ultima clipă. Dinamo a acumulat a patra victorie din sezon și egalează la puncte Craiova (20 p).

Dinamo a început bine, ci un prim sfert pe care l-a încheiat în avantaj. Au urmat însă zece minute în care alb-roșiii au mizat prea mult pe aruncări de la distanță, cinci din cele șase încercări fiind ratate. Cum nici de sub fileu lucrurile nu au stat mai bine, Dinamo a intrat la cabine, în pauza mare, cu deficit de șapte puncte.

Din sfertul al treilea lucrurile s-au îmbunătățit pentru dinamoviști, iar în ultimele zece minute, elevii lui Eugen Ilie au zburdat pe teren. Sutalo și-a regăsit inspirația de la distanță, Dundjerski s-a apărat excelent, iar Dinamo a înscris într-un sfert de meci aproape cât marcase în primele 20 de minute. Dinamo s-a distanțat și a câștigat fără emoții.

Cu acest succes, Dinamo a ajuns la numai două victorii de locul 8!

Au marcat pentru Dinamo: Sutalo 28 de puncte, Dundjerski 19 (și 11 recuperări!), Tasic 18, Kljajekic 10, Mitchell 9, Stănescu 4.

În etapa următoare, miercuri, 1 februarie, Dinamo joacă în deplasare cu Steaua.

CS Dinamo, 30 ianuarie 2017

Săptămâna 18-24 martie 2024

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 25), marți 19 martie, ora 17:45: CSM Târgu Mureș - Dinamo.

Handbal. Cupa României, turul 2 (manșă unică), miercuri 20 martie, ora 15:00: CS Politehnica Iași – Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4 (etapa 18), vineri 22 martie, ora 15:00: CS Dinamo – CSM Flacăra Moreni. Stadion Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3), sâmbătă 23 martie, ora 18:00: Dinamo – SCMU Craiova

Polo. Superliga (etapa 12), sâmbătă 23 martie, ora 20:30: Dinamo - CSM Oradea

Volei feminin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3) duminică 24 martie, 16:00: CSM Volei Alba Blaj – Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 26), duminică 24 martie, ora 19:00: Dinamo – FC Argeș Pitești