Home Baschet masculin Baschet. Terierii au crezut pana la capat intr-o victorie mare!

Baschet. Terierii au crezut pana la capat intr-o victorie mare!

Liga Națională, etapa 18: Dinamo - SCMU Craiova 88-86 (23-18, 13-25, 22-22, 30-21)

Dundjerski_cu_CraiovaBaschetbaliștii de la Dinamo au obținut duminică o victorie mare, care le hrănește speranța într-o calificare în play-off. Terierii s-au impus pe teren propriu în fața unei formații SCMU Craiova, la finele unui meci în care au crezut în șansa lor până în ultima clipă. Dinamo a acumulat a patra victorie din sezon și egalează la puncte Craiova (20 p).

Dinamo a început bine, ci un prim sfert pe care l-a încheiat în avantaj. Au urmat însă zece minute în care alb-roșiii au mizat prea mult pe aruncări de la distanță, cinci din cele șase încercări fiind ratate. Cum nici de sub fileu lucrurile nu au stat mai bine, Dinamo a intrat la cabine, în pauza mare, cu deficit de șapte puncte.

Din sfertul al treilea lucrurile s-au îmbunătățit pentru dinamoviști, iar în ultimele zece minute, elevii lui Eugen Ilie au zburdat pe teren. Sutalo și-a regăsit inspirația de la distanță, Dundjerski s-a apărat excelent, iar Dinamo a înscris într-un sfert de meci aproape cât marcase în primele 20 de minute. Dinamo s-a distanțat și a câștigat fără emoții.

Cu acest succes, Dinamo a ajuns la numai două victorii de locul 8!

Au marcat pentru Dinamo: Sutalo 28 de puncte, Dundjerski 19 (și 11 recuperări!), Tasic 18, Kljajekic 10, Mitchell 9, Stănescu 4.

În etapa următoare, miercuri, 1 februarie, Dinamo joacă în deplasare cu Steaua.

CS Dinamo, 30 ianuarie 2017

Săptămâna 18-24 octombrie 2021

Handbal. EHF Champions League (etapa 5), 21 octombrie, ora 18:45 (ora României): HC Motor (Ucraina) – DINAMO (Digisport, Telekomsport, Look Sport)

Handbal. Liga Națională (etapa 8), 23 octombrie, ora 11:00: SCM Politehnica Timișoara – DINAMO (TVR 2 Live)

Baschet. Liga Națională de Baschet Masculin (etapa 5), 22 octombrie, ora 17:45: U BT Cluj-Napoca – DINAMO (Digisport Live)

Polo feminin. Campionatul Național de senioare, Turneul 1, 21-24 octombrie, Bazinul Floreasca (București)

Volei masculin. Cupa României (faza I, retur), 20 octombrie, ora 15:30: DINAMO - Rapid

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 3), 22 octombrie, ora 15:30: DINAMO - Steaua

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 3), 25 octombrie, ora 17:00: DINAMO – Rapid

Scrimă. Campionatul Național de tineret la sabie - echipe, 17-19 octombrie, București