Home Baschet masculin Baschet. Victorie mare! Dinamo, cu un picior în Liga Nationala

Baschet. Victorie mare! Dinamo, cu un picior în Liga Nationala

Un articol de Alexandru Enciu (foto - Mihai Neacșu)

Turneu promovare, Galați: Dinamo – CSU Știința București 79-75 (17-18, 23-24, 26-14, 13-19)

B_Paliciuc_03Baschetbaliștii de la Dinamo au câștigat după un meci extrem de disputat prima întâlnire de la Turneul de promovare în Liga Națională, care se desfășoară la Galați. Roș-albii s-au impus, miercuri, cu 79-75 (40-42) în fața echipei CSU Știința București, una dintre contracandidatele la promovare. Cu acest succes, Dinamo e cu un pas în Liga Națională.

Paliciuc (stânga) a marcat 25 de puncte cu CSU Știința București

Meciul de miercuri a fost unul de totul sau nimic pentru ambele echipe. Știința București a condus până în sfertul trei, pe care Dinamo l-a dominat categoric. Cu Virgil Căruțașu (11 recuperări) și Antwan Burrus (9 recuperări) foarte buni sub panouri, roș-albii au intrat în ultimul sfert cu un avantaj de zece puncte. Știința a venit însă puternic pe final, a egalat și s-a desprins (72-75), dar în ultimul minut și 45 de secunde a marcat numai Dinamo, prin Paliciuc (coș de trei puncte), Miller și Burrus, ambii concretizând liberele de care au beneficiat.

”Am jucat inteligent finalul. Dacă Phoenix Galați câștigă joi cu Știința București sunt în Liga Națională. Nici nu mai contează ultimul meci”, a declarat managerul echipei dinamoviste, Liviu Puicu. Joi, Dinamova întâlni Politehnica Iași, de la ora 15:30.

Pentru Dinamo au marcat: Burrus 27, Paliciuc 25, Miller 15, Marinică 10, Căruțașu 2.

CS Dinamo, 10 mai 2015, ora 19:00