Home Baschet masculin Baschet. LNBM-etapa 15. Victorie mare la Tg Jiu, dupa prelungiri

Baschet. LNBM-etapa 15. Victorie mare la Tg Jiu, dupa prelungiri

Energia TG. Jiu - Dinamo 93-96 (18-22, 18-18, 19-18, 20-17, 6-6, 12-15)

Et._4_Din-TgJiuTerierii lui Aco Todorov și-au făcut cel mai frumos cadou la final de an. Baschetbaliștii alb-roșii s-au impus astăzi în deplasare la Tg. Jiu, în fața uneia dintre echipele cu greutate ale Ligii Naționale de baschet masculin, scor 96-93, după prelungiri. Meciul a contat pentrru etapa a 15-a și a fost extrem de spectaculos, dinamoviștii bătându-se pentru fiecare minge cu o ambiție extraordinară.

Ultimul minut al sfertului patru a fost dramatic. Dinamo a condus tot sfertul patru și a intrat în ultimul minut cu avantaj de un punct (71-72). În următoarele 40 de secunde, Energia a trecut în avantaj, 75-72. Cu opt secunde înainte de final, Sulovic a marcat un coș de două puncte, fiind și faultat pe aruncare: punct ochit, punct țintit: 2+1 = 75-75. Energia s-a aruncat în atac, iar două secunde mai târziu gazdele au beneficiat de două libere, ambele ratate! A rămas egal, s-a intrat în prelungiri. Primul overtime: 6-6. Al doilea, 12-15 cu avantaj Dinamo, rezolvat în ultimele secunde de o aruncare de ”3” a lui Sutalo și un coș de de sub panou al lui Balaban.

Pavel Marinov a fost jucătorul meciului, cu 25 de puncte marcate, 11 recuperări (10 defensive) și 5 assist-uri!

Au marcat pentru Dinamo: Marinov 25 (4x3), Sutalo 24 (5), Dahlman 15, Sulovic 12 (1), Babkauskas 10 (2), Balaban 6, Orbeanu 2, Corpodean 2.

Dinamo încheie anul cu 8 victorii și 7 înfrângeri - 23 de puncte.

Săptămâna 18-24 octombrie 2021

Handbal. EHF Champions League (etapa 5), 21 octombrie, ora 18:45 (ora României): HC Motor (Ucraina) – DINAMO (Digisport, Telekomsport, Look Sport)

Handbal. Liga Națională (etapa 8), 23 octombrie, ora 11:00: SCM Politehnica Timișoara – DINAMO (TVR 2 Live)

Baschet. Liga Națională de Baschet Masculin (etapa 5), 22 octombrie, ora 17:45: U BT Cluj-Napoca – DINAMO (Digisport Live)

Polo feminin. Campionatul Național de senioare, Turneul 1, 21-24 octombrie, Bazinul Floreasca (București)

Volei masculin. Cupa României (faza I, retur), 20 octombrie, ora 15:30: DINAMO - Rapid

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 3), 22 octombrie, ora 15:30: DINAMO - Steaua

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 3), 25 octombrie, ora 17:00: DINAMO – Rapid

Scrimă. Campionatul Național de tineret la sabie - echipe, 17-19 octombrie, București