Home Baschet masculin Baschet. Victorii de senzatie, salt spectaculos: Dinamo, pe locul 8

Baschet. Victorii de senzatie, salt spectaculos: Dinamo, pe locul 8

Liga Națională, etapa 20: Dinamo – CSM CSU Oradea 93-81 (18-25, 22-19, 22-21, 31-16)

Kljajevic_cu_OradeaBaschetbaliștii de la Dinamo sunt pe val în Liga Națională. Jucătorii antrenați de Eugen Ilie au reușit o nouă victorie de senzație, 93-81 cu CSM CSU Oradea, campioana en titre, într-un final de meci dominat categoric de Terieri. Dinamo a legat pentru prima dată trei victorii în acest sezon și grație acestei serii remarcabile a urcat pe locul 8 în clasament.

Calificarea în play-off nu mai este doar un vis pentru baschetbaliștii de la Dinamo. Terierii sunt foarte aproape de a-și atinge obiectivul după ce au învins Craiova, Steaua și Oradea. Ultima victorie, reușită în fața unei formații de Liga Campionilor, vine să confirme saltul valoric făcut de alb-roșii. Echipa s-a legat frumos pe finalul primei părți a sezonului regular și reaprinde specranțele fanilor.

Dinamo nu a avut un debut perfect în meciul cu Oradea, dar a trecut la timonă din sfertul doi. Ultimele zece minute au fost însă decisive, cu un parțial de 31-16! Tasic a fost principalul marcator al dinamoviștilor, cu 21 de puncte (plus 11 recuperări), urmat de Kljajevic 16, Sutalo 15 și Mitchell 13. Au mai punctat: Dundjerski 10, Stănescu 7, Orbeanu 6, Ionescu 3, Virnă 2.

În etapa următoare, pe 11 februarie, Dinamo va disputa un meci extrem de important, în deplasare la Phoenix Galați, contracandidata la locul 8 (care asigură locul în play-off). Dinamo și Galațiul au în acest moment aceeași linie de clasament, 6 victorii - 12 înfrângeri.

CS Dinamo, 05 februarie 2017

Săptămâna 18-24 martie 2024

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 25), marți 19 martie, ora 17:45: CSM Târgu Mureș - Dinamo.

Handbal. Cupa României, turul 2 (manșă unică), miercuri 20 martie, ora 15:00: CS Politehnica Iași – Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4 (etapa 18), vineri 22 martie, ora 15:00: CS Dinamo – CSM Flacăra Moreni. Stadion Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3), sâmbătă 23 martie, ora 18:00: Dinamo – SCMU Craiova

Polo. Superliga (etapa 12), sâmbătă 23 martie, ora 20:30: Dinamo - CSM Oradea

Volei feminin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3) duminică 24 martie, 16:00: CSM Volei Alba Blaj – Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 26), duminică 24 martie, ora 19:00: Dinamo – FC Argeș Pitești