Home Handbal feminin Handbal feminin. Etapa 4. Ca o plimbare pe faleza

Handbal feminin. Etapa 4. Ca o plimbare pe faleza

Divizia A, etapa 4: Dinamo Bucureşti – CSU Neptun Constanţa 34-17 (15-10)

cristina_predoiDisputat la orele prânzului şi într-o zi lucrătoare, jocul din cadrul etapei a 4-a a Diviziei A de handbal feminin, dintre Dinamo şi CSU Neptun Constanţa, a oferit, totuşi, celor 250 de fani prezenţi în Sala Dinamo un spectacol agreabil. Au fost, de fapt, două meciuri într-unul singur, cu un început mai greoi pentru gazde şi un echilibru constant în primele 20 de minute, după care am consemnat un iureş al dinamovistelor, care au făcut şi spectacol pe final. Rezultatul, 34-17 (15-10), vorbeşte de la sine despre raportul de forţe din teren, importantă fiind, până la urmă, victoria, a treia la rând pentru bucureştence.

Handbalistele „alb-roşii” s-au încălzit mai greu, mergându-se cap la cap în primele 20 de minute, şi pe fondul jocului avântat al trupei studenţeşti de la malul mării. Odată însă ce şi-au intrat în mână, elevele Nicoletei Alexandrescu şi ale lui Ion Ivan au venit ca un tăvălug peste adversare, înscriind gol după gol, unul mai frumos ca altul (de la 8-9, în minutul 19, s-a ajuns la 14-9, opt minute mai târziu).

În absenţa Ramonei Farcău, accidentată, Manuela Manda a fost din nou vioara întâi, fiind urmată îndeaproape de Cristina Predoi, care a plutit efectiv peste apărarea constănţencelor. A înscris toată lumea (mai puţin Adriana Budileanu), diferenţa pe tabelă crescând constant: 15-10 (la pauză), 18-10 (min. 34), 24-13 (min. 45), 30-15 (min. 55) şi 34-17 (final).

Una peste alta, un succes clar pentru Dinamo, obţinut graţie golurilor înscrise de: Manda – 8 (2 din 7 metri), Cr. Predoi – 5, Fl. Ilie – 4, Carabulea – 3, Petruş – 3, Grigoraş – 2, A. Popa – 2, Striblea – 2, Shutska – 2 şi D. Predoi – 2.

„Mă bucură în primul rând victoria, după care evoluţia din repriza secundă. Fetele se încălzesc, e adevărat mai greu, dar încă mai lucrăm la îmbunătăţirea relaţiilor de joc şi sunt sigură că, pe viitor, vom reuşi să menţinem un ritm ridicat pe toată durata partidei”, a afirmat antrenorul principal Nicoleta Alexandrescu, care s-a mai declarat plăcut surprinsă şi de evoluţia eficientă şi curajoasă a Cristinei Predoi.

Dinamo nu are niciun moment de respiro, pentru că urmează duminică, 16 octombrie, un alt meci de campionat, la Piatra Neamţ, în compania formaţiei HCF din localitate, în care jucătoarele „alb-roşii” au, din nou, doar varianta victoriei.

CS Dinamo, 14 octombrie 2016

Săptămâna 18-24 martie 2024

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 25), marți 19 martie, ora 17:45: CSM Târgu Mureș - Dinamo.

Handbal. Cupa României, turul 2 (manșă unică), miercuri 20 martie, ora 15:00: CS Politehnica Iași – Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4 (etapa 18), sâmbătă 23 martie, ora 15:00: CS Dinamo – CSM Flacăra Moreni. Stadion Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3), sâmbătă 23 martie, ora 18:00: Dinamo – SCMU Craiova

Polo. Superliga (etapa 12), sâmbătă 23 martie, ora 20:30: Dinamo - CSM Oradea

Volei feminin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3) duminică 24 martie, 16:00: CSM Volei Alba Blaj – Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 26), duminică 24 martie, ora 19:00: Dinamo – FC Argeș Pitești