Home Handbal feminin Handbal feminin. CS Dinamo, victorie de serviciu

Handbal feminin. CS Dinamo, victorie de serviciu

Divizia A, etapa 2: Dinamo Bucureşti - Spartac Bucureşti 34-20 (16-8)

HF.Carabulea_cu_SpartacPrimul contact cu publicul dinamovist al nou-înfiinţatei echipe de handbal fete s-a lăsat cu o victorie categorică. Succesul putea fi și mai concludent, dar elevele Nicoletei Alexandrescu şi ale lui Ion Ivan au intrat parcă prea relaxate în teren, conştiente că succesul va veni de la sine, în compania unui adversar, Spartac, ambiţios, dar destul de limitat ca exprimare în teren. Sigur, când adversarul nu-ţi pune prea mari probleme, există pericolul să intri în jocul lui, lucru care nu a fost valabil însă şi în cazul Ramonei Farcău, care a dat recital în atac, făcându-şi „norma" de minim zece goluri.

Una peste alta, un al doilea succes pentru tânăra grupare dinamovistă în Divizia A, care a avut totodată darul de a-i pune în gardă pe tehnicieni asupra lucrurilor pe care le mai au de remediat, până la jocul cu Rapid Bucureşti, care cu adevărat contează.

Gazdele s-au încălzit mai greu în întâlnirea de duminică, iar în minutul 8, cei circa 350 de spectatori prezenţi în tribunele Sălii Dinamo, încă se frecau la ochi, văzând afişat pe tabelă scorul de 3-5. Pe fondul unor intervenţii excelente ale portarului Emilia Anghel şi al unor contraatacuri marca Farcău, „fustiţele alb-roşii" au revenit, s-au desprins la 9-5 (min. 16), iar apoi nu s-a mai pus decât problema diferenţei finale de scor. S-au ratat şi două aruncări de la 7 metri, dar chiar şi aşa, la pauză, tabela arăta un 16-8 mult mai aproape de realitatea din teren.

La reluare, dinamovistele au forţat, conducând cu 20-10 (min. 38) sau 25-13 (min. 45), după care antrenorii Alexandrescu şi Ivan au introdus în teren „noua generaţie", cea mai în vârstă jucătoare din teren fiind Camelia Carabulea (autoarea unei serii de 4 goluri), care încă nu a împlinit 22 de ani... Pe final, a înscris toată lumea, dar trebuie subliniată prestaţia solidă şi curajoasă a tinerei de doar 16 ani, Andreea Popa, care a arătat clar că această echipă are viitor.

HF.Din-Spartac

Dinamo: Emilia Anghel, Isabela Roșca, Florina Bălan - Farcău 10 (1 din 7 metri), Carabulea 6, Polocoşer 4 (1), Fl. Ilie 3, Grigoraş 3, Striblea 2, Manda 2, Cr. Predoi 1, D. Predoi 1, Petruş 1, Popa 1, Budileanu.

Mulţumită de rezultat, dar poate mai puţin de evoluţia elevelor sale, antrenorul principal Nicoleta Alexandrescu a declarat, după meci, următoarele: „A fost prima noastră partidă pe teren propriu şi, normal, au existat şi ceva emoţii. Fetele au intrat puţin relaxate şi asta s-a văzut în joc, dar important este ca la derby-ul cu Rapid să fim în cea mai bună formă. In acest moment ne aflăm cam la 40% din potenţialul echipei, însă sunt sigură că vom creşte de la meci la meci. Pe bucăţi, am reuşit în această partidă şi ceea ce ne-am propus, dar marele câştig îl reprezintă evoluţia tinerei Andreea Popa care, la 16 ani, a făcut excelent ambele faze".

Pentru Dinamo urmează o pauză, deoarece meciul programat joi, 29 septembrie, la Iaşi, cu Centrul Naţional Olimpic din localitate, a fost amânat. Următoarea partidă (etapa a 4-a) va avea loc astfel abia miercuri, 12 octombrie, jucătoarele „alb-roşii" urmând să întâlnească, pe teren propriu, Universitatea Neptun Constanţa (atunci vor debuta, cu siguranţă, şi Caroline Martins şi Iryna Shutska, două piese cheie în angrenajul echipei).

CS Dinamo, 25 septembrie 2016

Săptămâna 18-24 martie 2024

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 25), marți 19 martie, ora 17:45: CSM Târgu Mureș - Dinamo.

Handbal. Cupa României, turul 2 (manșă unică), miercuri 20 martie, ora 15:00: CS Politehnica Iași – Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4 (etapa 18), vineri 22 martie, ora 15:00: CS Dinamo – CSM Flacăra Moreni. Stadion Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3), sâmbătă 23 martie, ora 18:00: Dinamo – SCMU Craiova

Polo. Superliga (etapa 12), sâmbătă 23 martie, ora 20:30: Dinamo - CSM Oradea

Volei feminin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3) duminică 24 martie, 16:00: CSM Volei Alba Blaj – Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 26), duminică 24 martie, ora 19:00: Dinamo – FC Argeș Pitești