Home Handbal feminin Handbal feminin. La trei pasi de fericire

Handbal feminin. La trei pasi de fericire

Divizia A, seria A, etapa 20: Dinamo București – Rapid USL București 28-22 (11-7)

Laura_Popa_cu_Rapid.jpgHandbalistele de la Dinamo au câștigat derbyul Seriei A la o diferență de șase goluri, relevantă pentru diferența actuală de valoare dintre ele și Rapid, însă ca și calificate în Liga Națională, de pe prima poziție a clasamentului, sunt feroviarele, grație succesului din tur, 24-16. Jucătoarele alb-roșii mai au la dispoziție varianta barajului, unde vor întâlni echipa clasată pe locul 3 în Seria B (Divizia A) și una dintre echipele care vin din Ligă, Slobozia sau Galați.

Dinamo a început bine meciul cu Rapid. Chiar dacă au înscris primul gol în minutul 6 (pentru 1-1), apărarea bună și golurile marcate de Laura Popa și Alla Sheiko au făcut ca tabela să arate 9-3 în minutul 20. O diferență de șase goluri consemnată în prima repriză le-a făcut pe dinamoviste să viseze frumos. Rapidistele, cu Trifan cea mai bună marcatoare, și cu o apărare agresivă și dură (Diana Predoi a ieșit cu arcada spartă) au revenit însă până la 4 goluri, după primele 30 de minute.

Repriza a doua a fost tensionată. Rapid a ținut diferența în limita a trei goluri până în minutul 46 (20-17 pentru Dinamo). În următoarele cinci minute, alb-roșiile au revenit însă la șase goluri, 23-17 (min. 51), și au avut și atac pentru a ajunge la o diferență de șapte goluri. Contraatacul din situație de singur cu portarul a fost însă ratat, iar odată cu el și speranțele dinamoviștilor de a ajunge la o diferență de 9 goluri, care le-ar fi adus locul 1 în clasament. S-a terminat 28-22, la numai trei pași de fericire.

Nicoleta Alexandrescu, antrenor Dinamo: Sigur, mai avem de muncit, dar le felicit pe fete pentru modul cum s-au dăruit astăzi şi pentru victorie. Am plătit tribut lipsei de experiență din tur, când am pierdut la un scor prea categoric. Astăzi, însă, s-a văzut diferența reală de valoare dintre cele două echipe; suntem net peste Rapid”.

Pentru Dinamo au marcat: Alla Sheiko – 9 (4 din 7 metri), Laura Popa – 5 (1), Alexandra Badea – 4, Andreea Popa – 4, Ramona Farcău – 3, Manuela Manda – 2, Cristina Predoi – 1.

Următorul joc al fetelor noastre va avea loc duminică, de la ora 11:00, tot în Sala Dinamo, în compania formației ASC Școala 181 București.