Home Handbal masculin Handbal. Dinamo, campioană națională în sezonul 2018-2019. Al 16-lea titlu din istorie, al patrulea consecutiv

Dinamo_campioana_2019Handbaliștii de la Dinamo au câştigat en-fanfare titlul de campioană în Liga Naţională masculină, după ce au zdrobit Constanţa cu 33-19 în meciul doi al finalei. În primul meci, alb-roșiii se impuseseră cu 33-26.

Dinamo a câştigat primul titlu în faţa propriilor suporteri în ultimii 3 ani, după un meci pe care l-a domionat copios. Precedentele două titluri au fost obţinute în deplasare, cu CSM Bucureşti şi Steaua Bucureşti.

Soarta meciului a fost pecetluită încă din prima repriză, când Dinamo s-a desprins la 11 goluri (21-10 la pauză). Constanța a încercat să surprindă printr-un atac de 7 jucători, dar a apărarea dinamovistă a fost la înălțime (atât poarta, cât și blocul central), astfel că mingile recuperate s-au transformat în goluri ușoare (patru au fost cu poarta constănțeană goală).

În partea a doua scorul nu a mai contat. S-a ajuns la un +16 pe final, apoi la +14 la final. Dacă pe teren a fost liniște, în tribune a fost show încă de la primul fluier. Începând din minutul 52, când era clar că titlul va rămâne în Șoseaua Ștefan cel Mare, galeria a început să cânte „Ole, ole, ole ola, salutaţi campioana!”. Bannour a fost din nou magnific, cu 10 goluri marcate, dar excelent au jucat toți dinamoviștii.

Dinamo se va reîntâlni astfel în toamnă cu Liga Campionilor, o competiție în care anul acesta a făcut istorie, ajungând până între primele 16.

Andrei Savenco, Alireza Mousavi, Ciprian Şandru şi Ştefan Grigoraş sunt jucătorii care au contribuit la toate cele patru titluri cucerite de Dinamo în perioada 2016-2019.

Dinamo: Heidarirad, Missaoui – Bannour 10, Alouini 6, Descat 6, Gavriloaia 3, Komogorov 3, Szasz 2, Acatrinei 1, Dima 1, Kuduz 1, Savenco, Șandru, Negru, Zulfic, Mousavi. Antrenori Ștefan Constantin și Sebastian Bota

HC Dobrogea Sud Constanța: Mitrevski, Iancu – portari; Nikolic 1, Mocanu, Kevic 2, Mladenovic, Crnoglavac 4, Cutura 1, Nistor 1, Malinovic 3, Andrei 2, Chikovani 1, Csog 2, Markoski, Buricea 1, Ignat 1. Antrenor: Zvonko Sundovski.