Home Handbal masculin HANDBAL. Victorie de justețe în etapa a doua a Ligii Zimbrilor

HANDBAL. Victorie de justețe în etapa a doua a Ligii Zimbrilor

Liga Zimbrilor, etapa 2: CSM Focșani – Dinamo 22-23 (10-12)

Vujic_cu_FagarasHandbaliștii de la Dinamo au obținut a doua victorie la Turneul de la Sfântu Gheorghe. În al doilea joc din seria de trei prevăzute, Dinamo s-a impus la limită în fața ambițioasei echipe CSM Focșani.

Prima repriză a fost în mare parte echilibrată. Focșaniul a condus cu 8-5 (min. 20), dar Dinamo a întors rezultatul și a intrat la pauză cu două goluri avantaj, 12-10.

În partea a doua, cu tinerii Bizău și Botea pe teren, Dinamo s-a desprins la șase goluri, 19-13 și 20-14 (min. 44), însă meciul nu a fost încheiat. Focșaniul a profitat de paradele portarului Marocico și a strâns rezultatul. Mai mult, în ultimul minut, echipa vrânceană a reușit să egaleze, 22-22, însă Bizău a pus din nou un gol pe tabelă în dreptul supercampionilor. Focșaniul a mai avut un atac, însă Heidarirad a fost imperial, ca de fiecare dată. Portarul iranian a avut din nou o evoluție foarte bună, cu parade de efect.

Dinamo: Heidarirad, Lazăr - Bizău 4, Bannour 4, Asoltanei 4, Vrankovic 2, Botea 2, Vujic 2, Ghionea 2, Gavriloaia 1, Szasz 1, Mousavi 1, Humet, Kuduz, Negru, Hebo.

Pentru Focșani au înscris: Hrimiuc 5, Pătru 4, Miroiu 3, Eros 3, Makrishin 2, Mănescu 2, Mocanu 1, Rață 1, Marjanac 1.

Sala Polivalentă Sf. Gheorghe. Arbitri: R. Iliescu / P. Manea (ambii, București). Observator FRH: Horațiu Belu (București).

Joi, Dinamo va juca ultimu meci la Sf. Gheorghe cu CSU Din Suceava, la ora 13:00. Partida nu e transmisă la TV.