Home Handbal masculin HANDBAL. Victorie de justețe în etapa a doua a Ligii Zimbrilor

HANDBAL. Victorie de justețe în etapa a doua a Ligii Zimbrilor

Liga Zimbrilor, etapa 2: CSM Focșani – Dinamo 22-23 (10-12)

Vujic_cu_FagarasHandbaliștii de la Dinamo au obținut a doua victorie la Turneul de la Sfântu Gheorghe. În al doilea joc din seria de trei prevăzute, Dinamo s-a impus la limită în fața ambițioasei echipe CSM Focșani.

Prima repriză a fost în mare parte echilibrată. Focșaniul a condus cu 8-5 (min. 20), dar Dinamo a întors rezultatul și a intrat la pauză cu două goluri avantaj, 12-10.

În partea a doua, cu tinerii Bizău și Botea pe teren, Dinamo s-a desprins la șase goluri, 19-13 și 20-14 (min. 44), însă meciul nu a fost încheiat. Focșaniul a profitat de paradele portarului Marocico și a strâns rezultatul. Mai mult, în ultimul minut, echipa vrânceană a reușit să egaleze, 22-22, însă Bizău a pus din nou un gol pe tabelă în dreptul supercampionilor. Focșaniul a mai avut un atac, însă Heidarirad a fost imperial, ca de fiecare dată. Portarul iranian a avut din nou o evoluție foarte bună, cu parade de efect.

Dinamo: Heidarirad, Lazăr - Bizău 4, Bannour 4, Asoltanei 4, Vrankovic 2, Botea 2, Vujic 2, Ghionea 2, Gavriloaia 1, Szasz 1, Mousavi 1, Humet, Kuduz, Negru, Hebo.

Pentru Focșani au înscris: Hrimiuc 5, Pătru 4, Miroiu 3, Eros 3, Makrishin 2, Mănescu 2, Mocanu 1, Rață 1, Marjanac 1.

Sala Polivalentă Sf. Gheorghe. Arbitri: R. Iliescu / P. Manea (ambii, București). Observator FRH: Horațiu Belu (București).

Joi, Dinamo va juca ultimu meci la Sf. Gheorghe cu CSU Din Suceava, la ora 13:00. Partida nu e transmisă la TV.

CS Dinamo, 16 septembrie 2020

08-14 august 2022

HANDBAL. Meci de prezentare, 10 august, ora 18:00: Dinamo – Potaissa Turda. Sala Dinamo

RUGBY. Liga Națională, play-off (1-4), 13 august, ora 11:00: CS SCM USAMVB Timișoara - Dinamo

CANOTAJ. Campionatul European, 11-14 august, Munchen (Germania)

INOT. Campionatul European, 11-17 august, Roma (Italia)

GIMNASTICĂ. Campionatul European, 11-14 august, Germania

JUDO. Campionatul Mondial de juniori, 10-14 august, Eduador

ANUNT

• În perioada 13-31 august, bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu Dinamo se va închide pentru lucrări de igienizare. În această perioadă, activitatea sportivă, de inițiere și de agrement se va desfășura în bazinul în aer liber din Complexul Sportiv Dinamo.