Home Handbal masculin HANDBAL. Campionii câștigă derbyul bucureștean după un meci controlat de la început până la sfârșit

Liga Zimbrilor, etapa 9: Dinamo – CSM București 29-25 (14-12)

HM_Dinamo_-_CSM_2După două săptămâni de pauză, rezervate acțiunilor echipelor naționale, handbaliștii s-au întors la campionatul național. În deschiderea etapei a 9-a, Dinamo a întlnit pe teren propriu concitadina CSM București. Trupa antrenată de Xavier Pascual a controlat meciul de la început la final și și-a trecut în cont cea de a noua victorie stagională.

Cea mai mare diferență pe tabelă a fost consemnată în minutul 41, 22-15 pentru Dinamo, însă CSM nu a renunțat, mizând pe forma bună a portarului Bucătaru. Mamdouh Shebib a închis meciul cu două goluri frumoase, în minutele 58 și 60.

Dinamo: Heidarirad, Lazăr – Pascual 5, Shebib 5, Bizău 4, Gurbindo 3, Racoțea 2, Ghionea 2, Negru 2, Nantes Campos 2, Khairi 2, Sorhaindo 1, Bannour 1, Militaru, Gavriloaia. Antrenor: Xavier Pascual.

CSM: Bucătaru – Teixeira 6, Tărîță 3, Botea 3, Rotaru 3, Ungureanu 3, Onyejekwe 3, Szasz 2, Mitu 1, Aslanian 1, Capotă, Jerebie, Turcu, Asoltanei, Voica. Antrenor: Eliodor Voica.

CS Dinamo, 10 noiembrie 2021

Săptămâna 29 noiembrie - 5 decembrie 2021

Handbal. EHF Champions League (etapa 9), 2 decembrie, ora 19:45: Telekom Veszprem HC – Dinamo

Volei masculin. CEV Cup (16-imi de finală / tur), 1 decembrie, ora 17:00: Dinamo – United Volleys Frankfurt (Ger). Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 9), 4 decembrie, ora 17:00: Dinamo – Olimpia Titanii București. Sala Dinamo

Volei feminin. Cupa României (faza a II-a, tur), 1 decembrie, ora 13:00: Dinamo – CSO Voluntari

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 9), 4 decembrie, ora 13:00: Dinamo – CS Medgidia. Sala Dinamo