Home Handbal masculin Handbal. Blazon respectat! Campionii încheie sezonul 2021-2022 cu o victorie obținută în deplasare

Liga Națională, etapa 26: CSU din Suceava – DINAMO 27-34 (16-15)

HM_Final_de_sezonDeși partida din etapa a 26-a a Ligii Zimbrilor nu mai avea nicio miză, Dinamo fiind deja încoronată drept campioană națională încă din etapa anterioară, trupa antrenată de Xavier Pascual a mers la Suceava cu obiectivul de a încheia sezonul în stil de campioană, cu un nou succes. Dinamo s-a impus la diferență, după o repriză secundă pe care a dominat-o.

Dinamo a mers la Suceava fără câțiva titulari - Kuduz, Shebib, Bannour, Ghionea, Khairi -, iar antrenorul Xavier Pascual le-a oferit mai multe minute celor care au jucat mai puțin în timpul sezonului. A rezultat un meci deschis, cu multe goluri, în care fiecare echipă a dominat câte o repriză. Gazdele au avut în prima parte chiar și 5 goluri avans (14-9), însă lotul superior valoric al campioanei a înclinat balanța în partea a doua.

Cel mai bun marcator al echipei Dinamo a fost Gavriloaia, care a punctat de 10 ori. Pentru Răzvan a fost ultimul meci în tricoul alb-roșu, din sezonul viitor el urmând să joace la Suceava.

Dinamo: Ghedbane, Heidarirad - Dedu 2, V. Popa 3, Gurbindo 1, Gavriloaia 10, Negru 1, Dissinger 5, A. Pascual 4, Nantes 6, Humet 1, Racoțea, Militaru, Sorhaindo, Bizău, Mousavi.

Dinamo încheie sezonul 2021-2022 cu 70 de puncte: 23 de victorii – 1 egal – 2 înfrângeri!

Podiumul ediției 2021-2022: 1. Dinamo 70p, 2. Minaur Baia Mare 61p, 3. HC Dobrogea Sud 60p, 4. Potaissa Turda 58p, 5. Steaua 56p.

CS Dinamo, 18 mai 2022

Săptămâna 29 aprilie - 5 mai

Baschet. LNB Getica 95, Play-off locurile 5-8 (meci 2), luni 29 aprilie, ora 19:00: Dinamo – Rapid București

Handbal. EHF European League, sferturi de finală (retur), marți 30 aprilie, ora 19:45: Skjern Handbold – Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, finala mică (meci 5), miercuri 1 mai, 16:30 : Rapid București - Dinamo

Baschet. LNB Getica 95, Play-off locurile 5-8 (meci 3 / dacă mai este necesar), vineri 3 mai: Rapid București – Dinamo

Fotbal. Liga 3, play-off (etapa 6), vineri 3 mai, ora 18:00: CS Dinamo – CS Blejoi. Stadion Dinamo central

Polo. Superliga, finala (meciul 2), vineri 3 mai, ora 18:00: Steaua – Dinamo. Bazin Ghencea

Fotbal. Superliga Romania, play-out (etapa 8), sâmbătă 4 mai, ora 20:00: U Cluj – Dinamo 1948

BAZIN OLIMPIC ACOPERIT ( AGREMENT ȘI CURSURI INIȚIERE ACADEMIA DE ÎNOT DINAMO)