Home Handbal masculin HANDBAL. Dinamo încheie turul campionatului cu victorii pe linie

HANDBAL. Dinamo încheie turul campionatului cu victorii pe linie

Liga Națională, etapa 13: CSM București - DINAMO 34-36 (17-17)

Kukic_cu_CSM_Buc_36-34Campioana României a încheiat turul Ligii Naționale cu victorii pe linie. În etapa a 13-a, Dinamo s-a impus cu 36-34 în sala proprie, în fața echipei CSM București, care a evoluat din postura de echipă gazdă. Partida s-a disputat pe 1 decembrie, iar Lazar Kukic a fost jucătorul numărul 1 în acest meci pentru Dinamo.

Dinamo a avut câțiva jucători care au strălucit cu CSM București, dar în final a fost o victorie a echipei, după o repriză a doua dominată de campioni. După 17-17 la pauză, au fost de ajuns 10 minute de apărare excelentă în startul reprizei secunde (plus câteva parade ale lui Saeid Heidarirad) pentru ca Dinamo să se distanțeze la șase goluri (28-22 min. 43).

Nu putem să nu remarcăm jocul excelent al lui Lazar Kukic (8 goluri, 7 assist-uri, 2 aruncări de la 7 metri obținute pentru echipă) și eficiența lui Humet (8 goluri, toate din acțiune) și a lui Akimenko (7 goluri).

DINAMO: Heidarirad (9 intervenții), Cupara - Buguleț 1 gol, Cenic, Dedu 3, Racoțea, Negru 2, Pascual 2, Kukic 8, Stanciuc, Kuduz, Humet 8, Akimenko 7, Bokhan 2, Ali Zein 3, Sorhaindo.

Pentru CSM București au marcat, în principal, Joao Pedro da Silva 12 goluri și Nicholas Schneider 10.

URMEAZĂ meciul din EHF European League cu Chambery Savoie Mont Blanc (Franța), marți, 5 decembrie (ora 19:45), în Sala Dinamo. Haideți să sărbătorim împreună calificarea în primăvara europeană!

CS Dinamo, 2 decembrie 2023

26 februarie - 3 martie 2024

Handbal. EHF European League (etapa 3), marți 27 februarie, ora 19:45: CSM Constanța – Dinamo

Fotbal. SuperLiga România (etapa 28), marți 27 februarie, ora 18:00: Dinamo 1948 – Hermannstadt. Stadion Arcul de Triumf

Handbal. Liga Națională (etapa 19), joi 29 februarie, ora 18:00: Dinamo – Politehnica Timișoara. Sala Dinamo

Polo. Superliga (etapa 9, restanță), vineri 1 martie, ora 11:00: CSU Oradea – Dinamo

Fotbal. SuperLiga România (etapa 29), vineri 1 martie, ora 20:00: Poli Iași - Dinamo 1948

Volei masculin. Cupa României, turneul Final 4 (semifinală), sâmbătă 2 martie, ora 16:00: Dinamo – Steaua. Se joacă la Mioveni

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 20), sâmbătă 2 martie (ora 19:00): FC Argeș - Dinamo

Scrimă. Campionatul European de cadeți și juniori, 22-29 februarie, Napoli (Italia)

Tir. Campionatul European de seniori, 24 februarie – 3 martie, Gyor (Ungaria)

Bazinul olimpic acoperit va găzdui în weekendul 24-25.02.2024 o competiție de polo din cadrul Campionatului Național U15, motiv pentru care activitatea de agrement se va desfășura după următorul program:

Sâmbătă 24 februarie: 13:30 – 18:00

Duminică 25 februarie: 12:00 – 19:00