Noutăți:
Română (România)English (United Kingdom)
Home Handbal masculin

Handbal masculin

Handbal: Dinamo – C.S.M.București 24-22(11-11)

H18feb022Primul eveniment sportiv al weekendului s-a consumat la Călărași, cu puțin timp în urmă, unde echipa de handbal Dinamo din localitate a câștigat un meci important în compania unei formații cu ambiții mari în această ediție de campionat: C.S.M. București.

Așa cum prognozam, valoarea sensibil egală a celor două echipe s-a reflectat și în scorul partidei, diferența fiind făcută de o mai mare determinare din partea echipei dinamoviste, avantajul terenului propriu și aportul publicului care a susținut echipa gazdă. Tinerii antrenori Bota si Ene reușesc, așadar, într-un timp foarte scurt, să asambleze niste jucători tineri dar talentați și să formeze o echipă de care vom mai vorbi în acest campionat.

La finalul meciului, toată echipa a dedicat victoria domnului Ovidiu Semen, managerul echipei, omul care și-a dăruit toată energia pentru această echipă dar care, în acest moment, are niște probleme de sănătate pe care suntem siguri că va reuși să le depășească în cel mai scurt timp.

Îi felicităm pe învingătorii acestei partide și le mulțumim pentru momentele de satisfație pe care ni le-au oferit în această seară, dorindu-le, totodată, mult succes în confruntările viitoare.

Ultima oră: Sâmbătă, 1 octombrie, U. Bucovina Suceava a reușit acasă doar un rezultat de egalitate cu H.C. Odorhei, scor 34-34, rezultat în urma căruia a cedat locul 4 în clasament echipei Dinamo București, aflată acum la egalitate de puncte cu ocupanta locului 3, fiind însă despărțite de golaveraj. Duminică, 9 octombrie, Dinamo va primi vzita echipei din Suceava, în al doilea derby al etapei, după partida H.C. Odorhei - SMD Bacău (ocupantele locurilor 3 și 2 din clasament).

 
 
Handbal: H.C. Odorhei - Dinamo Municipal Călărași 35-27(17-12)

H_66Deplasare grea pentru Dinamo, la Odorhei, acolo unde nu prea câștigă multe echipe, în fața vice-campioanei din ediția trecută a campionatului.

Deși au înregistrat prima înfrângere din această ediție de campionat, elevii antrenorilor Sebastian Bota și Ene Ionel au jucat curajos și noi credem că diferența de 8 goluri nu reflectă realitatea din teren pentru că echipa dinamovistă „a ținut aproape” cam tot timpul jocului, cu puţine excepţii care însă au făcut diferenţa.

Dinamo este o echipă care marchează destul de mult (114 puncte marcate de la începutul campionatului) dar este la fel de adevărat că a și primit 111 puncte, puțin cam multe, fapt care a dus-o pe poziția a 5-a a clasamentului după patru etape, chiar dacă are o singură înfrângere la activ.

Dinamo este o însă echipă în creștere, tânără și cu nerv, și suntem siguri că cei doi antrenori ambițioși îi vor exploata potențialul și vor scoate la lumină, pe parcursul campionatului, adevărata sa valoare. Noi le ținem pumnii și le urăm succes în continuare.
 
 
Handbal: Dinamo Municipal Calarasi - H.C Caras-Severin 33-28 (16-10)

Handbal01Dinamo reuseste un start de campionat neasteptat si dupa trei etape se afla pe locul trei al clasamentului, fiind devansata de H.C.M. Constanta si de S.M.D. Bacau. 

Cu o echipa tanara dar foarte bine pregatita, dinamovistii au reusit sa umple sala sporturilor din Calarasi, prin jocul pe care-l practica si nu in ultimul rand prin rezultate. Vedeta echipei bucurestene a fost Dragos Ganea care a reusit sa marcheze nu mai putin de 7 goluri in aceasta partida.

Daca la meciul acesta sala a fost aproape plina, 1500 de spectatori umpland tribunele, ne intrebam ce va fi la meciul cu Steaua sau cu H.C.M.-ul?
 
   
Campionatul național de handbal: Dinamo - Steaua 26-20

D-S001Dinamo - Steaua: 26-20

Miercuri, 15 septembrie, în Sala Sporturilor din Chiajna, CSA Steaua a primit vizita echipei Dinamo Municipal Călărași, într-o partidă a eternelor rivale, câștigată de această dată de către echipa dinamovistă care a condus, de altfel, întregul meci.

Partida de astăzi nu a mai avut strălucirea derbiurilor de altă dată, asta însă datorită faptului că meciul s-a disputat între două echipe foarte tinere, fără pretenții prea mari în această ediție de campionat. Totuși, punctele puse în joc au motivat, se pare, într-o destul de mare măsură echipa dinamovistă care, deși nu am mai oferit spectacol, a înțeles să se impună într-o manieră destul de categorică în fața adversarei, adjudecându-și o victorie a cărei adevărată valoare o vom aprecia abia spre sfârșitul acestui campionat.

 
 
Debutul campionatului național de handbal

Sâmbătă, 10 septembrie, a debutat Campionatul național de handbal, ediția 2011-2012,  iar echipa Dinamo, în încercarea de a găsi o rețetă managerială viabilă, s-a asociat cu municipalitatea din Călărași. Așadar Dinamo, în această ediție de campionat, va evolua sub titulatura Dinamo Municipal Călărași.

Cu un lot de tineri foarte talentați si ambițioși, antrenorul Ene Ionel încearcă să supraviețuiască într-un campionat cu echipe generoase la capitolul bugete.

În prima etapă Dinamo a întâlnit formația Potaissa Turda cu care a terminat la egalitate 28-28 (15-13).

În etapa următoare,  Dinamo va întâlni formația Steaua, partidă care va avea loc în sala sporturilor din Chiajna.
 
   

Pagina 169 din 169

<< Început < Anterior 161 162 163 164 165 166 167 168 169 Următor > Sfârşit >>

Program Competitional

Săptămâna 10-16 august 2026

Înot. Campionatul European de la Paris (David Popovici, Denis Popescu), 10-16 august

Atletism. Campionatul European de la Birmingham (Rareș Toader), 10-16 august

Gimnastică. Campionatul European de la Zagreb (Maria Ceplinschi – competiția senioarelor; Aniela Tudor și Ariana Tamași la junioare), 13-16 august

Handbal. Turneu de pregătire în Portugalia: meciuri cu Benfica Lisabona (marți 11 august) și Aguas Santas (joi 13 august)

Fotbal. Cupa României Betano (turul 3), miercuri 12 august, ora 11:00: SC Popești Leordeni - CS Dinamo. CNF Buftea

Rugby. Liga de Rugby Kaufland (etapa 11), vineri 14 august ora 17:00: Dinamo - SC USMV Timișoara. Stadion Florea Dumitrache (TVR Sport)

Fotbal. Liga 2 (etapa 3), sâmbătă ora 11:00: CS Dinamo – Metalul Buzău. Baza Sportivă Daco-Getica București

Fotbal. Superliga Romania (etapa 4), sâmbătă 15 august, ora 21:30: Rapid – Dinamo 1948

Academia de Inot Dinamo

Agrement Fitness

Centrul de resurse bibliografice în domeniul guvernării deschise

 banner_carusel_mic_SGG

 Centrul de resurse bibliografice în domeniul guvernării deschiseLink informații (AICI)

Hidrokinetoterapie

Initiere/Agrement Tenis

Platforma e-Consultare

banner_carusel_mic_e_consultare

Platforma e-consultare.gov.ro, dezvoltată de Secretariatul General al Guvernului ca punct unic de acces pentru publicarea informațiilor și documentelor aferente transparenței decizionale și accesului la informațiile de interes public, poate fi accesată AICI

IA ATITUDINE

2_InfoCons

Vizitatori online

Avem 230 vizitatori online