Pe 8 martie 1970, naționala de handbal a României cucerea titlul mondial la Paris, după o finală dramatică cu RDG, scor 13-12. ”Au fost patru reprize de prelungiri, iar golul victoriei l-a dat Gruia. E frumos că ne mai aducem aminte de astfel de momente cu care nu cred că ne mai întâlnim”, a declarat Valentin Samungi. În lotul de atunci au fost șase dinamoviști (inclusiv antrenorul), pe care îi puteți vedea mai jos într-o fotografie din arhiva CS Dinamo.
De la stânga la dreapta: Ghiță Licu, Valentin Samungi, Oprea Vlase (antrenor), Titus Moldovan, Cezar Nica. Jos este celebrul portar Cornel Penu.
CS Dinamo, 08 martie 2015, ora 13:55
Săptămâna 10-16 august 2026
Înot. Campionatul European de la Paris (David Popovici, Denis Popescu), 10-16 august
Atletism. Campionatul European de la Birmingham (Rareș Toader), 10-16 august
Gimnastică. Campionatul European de la Zagreb (Maria Ceplinschi – competiția senioarelor; Aniela Tudor și Ariana Tamași la junioare), 13-16 august
Handbal. Turneu de pregătire în Portugalia: meciuri cu Benfica Lisabona (marți 11 august) și Aguas Santas (joi 13 august)
Fotbal. Cupa României Betano (turul 3), miercuri 12 august, ora 11:00: SC Popești Leordeni - CS Dinamo. CNF Buftea
Rugby. Liga de Rugby Kaufland (etapa 11), vineri 14 august ora 17:00: Dinamo - SC USMV Timișoara. Stadion Florea Dumitrache (TVR Sport)
Fotbal. Liga 2 (etapa 3), sâmbătă ora 11:00: CS Dinamo – Metalul Buzău. Baza Sportivă Daco-Getica București
Fotbal. Superliga Romania (etapa 4), sâmbătă 15 august, ora 21:30: Rapid – Dinamo 1948
Centrul de resurse bibliografice în domeniul guvernării deschise. Link informații (AICI)
Platforma e-consultare.gov.ro, dezvoltată de Secretariatul General al Guvernului ca punct unic de acces pentru publicarea informațiilor și documentelor aferente transparenței decizionale și accesului la informațiile de interes public, poate fi accesată AICI