Home Handbal masculin Handbal. Calificare fara probleme in turul 2 al Cupei EHF

Handbal. Calificare fara probleme in turul 2 al Cupei EHF

Un articol de Florin Vasiliu (foto - Mihai Neacșu)

ACS Energia Tg. Jiu - Dinamo București 24-24 (13-12)

ragot_Cupa_EHF_Tg._JiuLa adăpostul unui avantaj de 14 goluri, Dinamo nu a forțat în deplasarea de la Tg Jiu şi a făcut un joc cu caracter școală. Antrenorii alb roșiilor au testat mai multe formule de echipă şi la un moment dat au preferat să-şi odihnească titularii, având în vedere că miercuri, 16.09.2015, au o deplasare dificilă în Liga Națională pe terenul revelației sezonului trecut, Dunărea Călărași.

În prima parte a jocului s-a mers cap la cap până în minutul 23, când gorjenii au reușit să înscrie de patru ori consecutiv fără să primească gol. Oaspeții au replicat imediat prin Milasevic, Ragot şi Băluţ. Astfel scorul la pauză avea să fie 13-12 în favoarea elevilor lui Sorin Bârză (fostul internațional dinamovist l-a înlocuit pe Liviu Andrieş, care a demisionat). Evoluția scorului în prima repriză: 4-4 min 8; 5-4 min 11; 7-5 min 15; 8-8 min 20; 9-9 min 23; 12-9 min 27; 13-12 min 30.

Impulsionați de public şi mobilizați de noul antrenor, gazdele s-au luptat pentru fiecare minge, dorind măcar să câștige această manșă secundă şi să părăsească competiția cu fruntea sus. Alb roșiii au simțit pericolul şi, având un blazon de apărat, au jucat mult mai concentrați în partea a doua a întâlnirii. Pe fondul paradelor lui Grigoraş aceștia s-au distanțat la patru goluri în minutul 48 şi se părea că vor câștiga lejer şi returul. Din acest moment câinii s-au relaxat şi au cedat inițiativa adversarului, care în cele din urma a reușit să smulgă un egal în ultimul minut de joc.

Evoluția scorului în repriza a doua: 14-15 min 35; 16-18 min 40; 16-19 min 46; 17-21 min 48; 21-22 min 55; 22-24 min 58; 24-24 min 60.

Marcatori: Ragot 8 goluri (2 din 7 m); Milasevic 5 g; Vrankovic 3 g; Băluţ 3 g; Mocanu 2 g; Savenco 1 g; Mironescu 1 g; Vancea 1 g.

O calificare frumoasă, care ne aduce ca adversar pe grecii de la H.C. Diomodis Argus în turul doi preliminar al Cupei E.H.F. Suporterii dinamoviști așteaptă cu nerăbdare echipe mari din Europa în sala Dinamo.

Felicitări băieți!

CS Dinamo. 14 septembrie 2015

Săptămâna 29 aprilie - 5 mai

Baschet. LNB Getica 95, Play-off locurile 5-8 (meci 2), luni 29 aprilie, ora 19:00: Dinamo – Rapid București

Handbal. EHF European League, sferturi de finală (retur), marți 30 aprilie, ora 19:45: Skjern Handbold – Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, finala mică (meci 5), miercuri 1 mai, 16:30 : Rapid București - Dinamo

Baschet. LNB Getica 95, Play-off locurile 5-8 (meci 3 / dacă mai este necesar), vineri 3 mai: Rapid București – Dinamo

Fotbal. Liga 3, play-off (etapa 6), vineri 3 mai, ora 18:00: CS Dinamo – CS Blejoi. Stadion Dinamo central

Polo. Superliga, finala (meciul 2), vineri 3 mai, ora 18:00: Steaua – Dinamo. Bazin Ghencea

Fotbal. Superliga Romania, play-out (etapa 8), sâmbătă 4 mai, ora 20:00: U Cluj – Dinamo 1948

BAZIN OLIMPIC ACOPERIT ( AGREMENT ȘI CURSURI INIȚIERE ACADEMIA DE ÎNOT DINAMO)