Home Handbal masculin Handbal. Cupa EHF. Dinamo incheie Grupa A pe locul 3

Handbal. Cupa EHF. Dinamo incheie Grupa A pe locul 3

SC Magdeburg - Dinamo 39-22 (17-9)

sandru_cu_magdeburgHandbaliștii de la Dinamo și-au încheiat aventura europeană în sezonul 2015-2016. Alb-roșiii au cedat duminică la Magdeburg (Germania), în ultimul meci al Grupei A a Cupei EHF, scor 39-22 (17-9) și rămân cu cele cinci puncte câștigate anterior. Din acest sezon, Dulăii rămân de asemenea cu imaginea senzaționalei remontări din primul meci cu Granollers, pe care l-au câștigat cu 29-28 după ce au fost conduși cu 10 goluri, dar și cu evoluția frumoasă din partida cu Magdeburg de la București. Și evident, cu victoria și egalul cu Aalborg, reprezentanta unui handbal, cel danez, mult mai bine cotat decât cel românesc.

După ce au lipsit ani buni din întrecerile europene, merită apreciate evoluțiile dinamoviștilor în acest sezon al Cupei EHF. Exceptând eșecul de la Magdeburg, toate celelalte meciuri au purtat ampreunta unul handbal de calitate. Clasată pe locul 3 în Grupă, după Magdeburg și Granollers, Dinamo ratează astfel calificarea în sferturile de finală.

Meciul de la Magdeburg nu a fost unul reușit. Cu 7.000 de suporteri în tribune și împinși de la spate, germanii s-au desprins din start la 6-7 goluri, iar de acolo au controlat jocul. În pofida numărului mare de goluri primite, 39, Irimuș a fost unul dintre remarcații meciului.

Au marcat pentru Dinamo: Mousavi 5, Vrankovic 5, Ragot 4, Zulfic 4, Băluț 2, Cîmpan 1, Șandru 1.

Dinamo se poate concentra acum mare obiectiv al sezonului, titlul național. Până la primul meci din play-off este însă destul timp pentru ca echipa să-și revină după forcingul european care i-a forțat pe jucători să-și atingă limitele. Pentru câțiva nu va fi însă loc de pauză, pentru că sunt convocați la echipa națională, în speță Șandru, Mocanu și Irimuș.

CS Dinamo, 27 martie 2016

Săptămâna 29 aprilie - 5 mai

Baschet. LNB Getica 95, Play-off locurile 5-8 (meci 2), luni 29 aprilie, ora 19:00: Dinamo – Rapid București

Handbal. EHF European League, sferturi de finală (retur), marți 30 aprilie, ora 19:45: Skjern Handbold – Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, finala mică (meci 5), miercuri 1 mai, 16:30 : Rapid București - Dinamo

Baschet. LNB Getica 95, Play-off locurile 5-8 (meci 3 / dacă mai este necesar), vineri 3 mai: Rapid București – Dinamo

Fotbal. Liga 3, play-off (etapa 6), vineri 3 mai, ora 18:00: CS Dinamo – CS Blejoi. Stadion Dinamo central

Polo. Superliga, finala (meciul 2), vineri 3 mai, ora 18:00: Steaua – Dinamo. Bazin Ghencea

Fotbal. Superliga Romania, play-out (etapa 8), sâmbătă 4 mai, ora 20:00: U Cluj – Dinamo 1948