Home Handbal masculin Handbal. Cupa EHF. Un egal ar fi fost mai echitabil cu Magdeburg

Handbal. Cupa EHF. Un egal ar fi fost mai echitabil cu Magdeburg

Un articol de Florin Vasiliu (foto - Răzvan Păsărică, sportpictures.eu)

Dinamo Bucureşti - SC Magdeburg 33 – 34 (18 – 14)

sandu_cu_MagdeburgDinamo Bucureşti a evoluat cu mult curaj în faţa mult mai titratei SC Magdeburg în meciul doi din Grupa A a Cupei EHF. Echipa germană este una din favoritele specialiştilor la câștigarea acestui trofeu european în acest sezon. Formaţia antrenată de Steffen Stiebler are în componenţă jucători valoroşi, cu o vastă experiență internaţională, precum Finn Lemke (recent campion european cu naţionala Germaniei).

Magdeburg îi mai are pe Damgaard Nielsen (inter stânga internaţional danez), Gebala Maciej (pivotul naţionalei Poloniei, care nu a evoluat la Bucureşti), Robert Weber (extrema dreaptă şi la naţionala Austriei), Nemanja Zelenovic (inter dreapta, internaţional sârb), Fabian van Olphen (inter stânga, internaţional olandez), pivotul danez Jacob Bagersted, slovenul Bezjak Marko. Acest lucru a contat enorm în economia partidei de la Bucureşti şi putem spune că jucătorii noştri s-au ridicat cu brio la nivelul adversarului. Un rezultat de egalitate ar fi fost unul echitabil după cum au evoluat ostilităţile pe teren. Din păcate, alb roşiii au cedat la un gol, oaspeţii gestionând mult mai bine finalul de joc când au profitat şi de erorile celor doi arbitri francezi.

Prima repriză a fost dominată de Dinamo, care nu a părut deloc speriata de cartea de vizită a oaspeţilor. Şandru şi Vrankovic au marcat primele goluri. Nemții au egalat prin Weber (aruncare de la 7 m) şi Zelenovic cu un șut puternic din inter dreapta.

Şandru pătrunde hotărât şi își aduce din nou echipa în avantaj. Weber (aruncare de la 7 m) egalează şi tot el înscrie la capătul unui contraatac rapid Este prima şi ultima oară când Magdeburg conduce pe tabela de scor în această parte a jocului.

Mironescu finalizează după un atac succesiv cursiv. Şandru profită de paravanul pivotului Mocanu şi pluteşte peste adversari, aruncând o noua torpilă. Minutul 13, scor 6–5.

Internaționalul danez Damgaard egalează. Şandru îl găseşte excelent la semicerc pe Asoltanei plecat în circulaţie şi acesta nu iartă. Apărarea funcționează bine, iar Irimuş închide poarta. Diaw ridică sala în picioare cu un gol superb, marcat pe contraatac.

Micuţul Weber reduce diferenţa. Ragot reuşeşte o intercepţie şi îl găseşte liber pe Mocanu. Irimuş apară din nou si Şandru şi Asoltanei pornesc un contraatac în doi, ultimul finalizând spectaculos. Minutul 17, scor 10-7 şi antrenorul german cere timp de odihnă.

Tot dinamoviştii înscriu după ce portarul Irimuş apară o minge ușoară, Şandru pleacă rapid şi întoarce pasul spre Vrankovic, care, venit lansat, înscrie cu toată opoziţia lui Bagersted.

ragot_cu_magdeburgZelenovic duce lupte grele cu Savenco şi reuşește o aruncare de excepţie de la zece metri. Vrankovic aruncă puternic, mingea loveşte bara, Mironescu atent recuperează şi marchează. Căpitanul dinamovist este însă eliminat după ce a oprit intenţionat o minge cu piciorul. În inferioritate, apărarea se mişcă însă foarte bine, Diaw face o intercepţie şi pasează inteligent către Vrankovic scăpat singur pe contraatac. Acesta nu iartă şi tabela indica în minutul 20 scorul 13 – 8.

Irimuş face minuni, dar Ragot iroseşte o frumoasă acțiune individuală, aruncarea sa cu efect ocolind portarul, dar fără să găsească cadrul porţii. Extrema Sohmann reduce din handicap. Timp de doua minute cele două echipe nu găsesc drumul spre poartă. Inteligentul conducător de joc slovenul Bezjak ia o acţiune pe cont propriu, îl depăşeşte uşor pe Vrankovic şi înscrie nestingherit din centru. Două acţiuni personale hotărâte ale lui Ragot şi Şandru ridică scorul în minutul 25 la 15–10. Bezjak mai păcăleşte o dată adversarul direct şi scapă singur la poartă aruncând nestingherit.

Dinamo păstrează diferenţa de cinci goluri după o finalizare a lui Asoltanei, găsit bine la semicerc de Ragot. Zelenovic aruncă puternic, iar mingea trece printre mâinile lui Irimuş, care ghicise direcţia. Minutul 28, antrenorul Eliodor Voica solicită time aut. Acțiunea imediat următoare Diaw schimbă locul cu Vrankovic, iar croatul înscrie plasat din centru. Haaß reduce diferenţa cu o aruncare din extrema stângă. Diaw aruncă de la şold, portarul advers respinge, dar Savenco atent recuperează şi marchează ridicând spectatorii în picioare. Introdus în locul lui Zelenovic, interul dreapta Schongarth aruncă imparabil stabilind scorul la pauză:18–14.

Repriza a doua a debutat fulminant, cele două combatante oferind faze electrizante. Fanii prezenţi în număr mare au asistat la un adevărat show handbalistic. Irimuş şi-a continuat evoluţia bună. Echipa oaspete a impus un ritm alert, iar alb roșiii nu au refuzat provocarea.

În minutul 38 scorul era 22–19 pentru gazde, pentru care au marcat Ragot (2) şi Şandru (2, 1/7 m). A urmat o perioadă de secetă pentru atacul dinamovist, care nu a găsit drumul spre gol nici de la linia de 7 m, timp de şase minute. Adversarul a speculat la maximum acest moment şi a întors scorul în favoarea sa, marcând foarte uşor pe contraatac.

vranko_cu_magdeburgImpulsionaţi de Savenco în defensivă şi de Şandru în faza de atac, câinii nu au cedat şi au revenit în joc. Ragot a scos din joben câteva execuţii de efect şi tot el avea să egaleze în minutul 57, scor 31–31. În replică, slovenul Bezjak, cel mai bun jucător al oaspeţilor în acest meci, şi-a readus echipa în avantaj, iar Zelenovic a mărit diferenţa.

Vrankovic a pătruns decis şi a marcat, readucând speranţa în tabăra dinamovistă. A pătruns din nou Bezjak şi Makaria are un reflex uimitor. Mingea ajunge rapid la extrema Băluț, dar acesta singur cu portarul ratează egalarea. Finalul devine incandescent. Echipa oaspete nu are soluţii în atac şi obţine o aruncare de la 7 m destul de controversată la o pătrundere a aceluiaşi Bezjak. Transformă Weber, dar imediat marchează spectaculos Ragot.

Din păcate, ultimele zece secunde au fost insuficiente pentru ca alb roșiii să mai reușească să recupereze mingea. Scor final 33–34. Victorie la limită a germanilor, dar un spectacol pe cinste din punct de vedere handbalistic oferit de ambele echipe.

Poate că un rezultat de egalitate ar fi fost mult mai echitabil la modul în care s-au desfăşurat ostilităţile. Câinii au părăsit arena în aplauzele fanilor care au apreciat evoluţia acestora. Pentru că așa cum ”sunt victorii care te înjosesc așa sunt şi înfrângeri care te înalţă”. S-a pierdut un meci cu cel mai valoros adversar din grupă. Asta demonstrează valoarea băieților cărora le stă la îndemână ca, printr-o mobilizare exemplară, să le câștige pe următoarele. Felicitări băieți pentru spectacolul oferit!

Marcatori: Şandru 9 goluri (2/7 m); Vrankovic 7 g; Ragot 6 g; Asoltanei 3 g; Savenco 2 g; Mironescu 2 g; Câmpan 2 g; Diaw 1 g; Mocanu 1g.