Home Handbal masculin Handbal. Cupa EHF. Victorie cu Aalborg, la un pas de sferturi

Handbal. Cupa EHF. Victorie cu Aalborg, la un pas de sferturi

Un articol de Florin Vasiliu (foto - Răzvan Păsărică, sportpictures.eu)

Dinamo București - Aalborg Handball 28–25 (17-12)

din-aalbDinamo a jucat la Buzău meciul cu danezii de la Aalborg şi în faţa a 1.800 de spectatori a reușit o superbă victorie, care o menține în cursa de calificare în sferturile de finală ale Cupei EHF. Impulsionați de tribunele pline, alb-roșiii au făcut un meci frumos, cu multe faze spectaculoase şi au oferit o după amiază agreabilă tuturor iubitorilor de handbal. Spectatorii au fost alături de echipă pe toată durata meciului şi acest lucru a contat enorm. Danezii au reușit doar să echilibreze pe alocuri disputa, dar nu s-au aflat niciodată la conducerea jocului. Câinii au condus ostilitățile de la un capăt la altul.

Prima repriză a debutat cu o aruncare de la 7 metri frumos executată de Ragot. Asoltanei a finalizat un contraatac rapid şi scorul era 2-0 în minutul 3. Oaspeţii au egalat în minutul 6. Şandru înscrie cu o aruncare surprinzătoare din centru. Tot el finalizează un contraatac după un blocaj bun al lui Savenco în faza defensivă. Vrankovic interceptează inteligent şi marchează singur cu portarul advers. Scorul devine 5-3 în minutul 9. Slund reduce din handicap, dar Ragot plutește efectiv peste apărătorii adverși şi-l păcălește pe portarul danez. Oaspeții combină frumos şi ajung ușor la finalizare din preajma semicercului de 6 metri. Şandru şi Ragot sunt de neoprit, aceștia schimbând în permanenţă locurile între ei şi creând haos în apărarea daneză care nu are reacție la execuțiile surprinzătoare şi puternice ale celor doi. Minutul 16, scor 8 – 5. Şandru şi Ragot continuă tirul spre poarta adversă. Asoltanei finalizează un contraatac, iar Mocanu bine găsit de Vrankovic la semicerc fac ca scorul să devina 14 – 8 în minutul 23. Grigoraş apără o aruncare de la 7 metri, iar atacul următor Ragot se ridică din nou peste înalții apărători adverși, plutește, fentează în aer şi înscrie cu o aruncare înșelătoare care ridică scorul la 15 -8 (min 25), dar şi tribunele în picioare. Urmează o serie de patru goluri consecutive ale oaspeților care reduc din nou diferența 15 -12, min 29. După un time out cerut de Eliodor Voica dinamoviștii mai înscriu de două ori spectaculos prin extrema dreaptă Mironescu şi se îndreaptă spre vestiare la pauză la adăpostul unui avantaj de cinci goluri şi în aplauzele spectatorilor.

din-aalborg_1Debutul reprizei secunde nu este unul tocmai fericit pentru dinamoviști care ratează mult şi permit oaspeților să se apropie la două goluri în minutul 37 (18 -16). Şandru combină foarte bine cu Vrankovic şi înscrie de doua ori. Îl imită şi croatul care ia câteva acțiuni pe cont propriu şi pătrunde în forță printre apărătorii danezi. Irimuş are nouă intervenții salvatoare şi toarnă plumb în picioarele jucătorilor lui Jensen. Vrankovic este de neoprit şi înscrie nu mai puțin de șapte goluri. Băluţ, înlocuitorul lui Asoltanei, finalizează un contraatac rapid şi mai marchează un gol după o eleganta depășire a adversarului direct.

Principalul atu al câinilor a fost însă în această partidă apărarea, care a funcționat bine şi care în frunte cu bravul Savenco şi-a făcut din plin datoria. Dinamo şi-a dominat din toate punctele de vedere adversarul, iar victoria a fost una pe deplin meritată. Spectatorii şi-au ovaționat la sfârșit favoriții, iar aceștia le-au mulțumit pentru susţinerea pe care au avut-o. Dinamo a fost mereu ca şi acasă la Buzău şi ținem să mulțumim pe această cale tuturor celor prezenți la meci, dar şi tuturor celor care au făcut posibilă desfășurarea în bune condiții a competiției! Felicitări băieți! Mulțumim Buzău!

Marcatori: Vrankovic 8 goluri; Şandru 7 g; Ragot 6 g (1/7 m); Asoltanei 2 g; Băluţ 2 g; Mironescu 2 g; Mocanu 1 g.

Dinamo mai are de disputat două partide în grupa A a Cupei EHF, dar cea mai importantă este cea împotriva lui Granollers. Câinii au şi varianta egalului împotriva spaniolilor pentru a accede în faza sferturilor de finală ale acestei competiții. Până atunci mai sunt două meciuri în Liga Națională cu CSM București şi deplasarea la eterna rivală, singurul derby care contează cu adevărat, Steaua-Dinamo.

CS Dinamo, 07 martie 2016

Săptămâna 29 aprilie - 5 mai

Baschet. LNB Getica 95, Play-off locurile 5-8 (meci 2), luni 29 aprilie, ora 19:00: Dinamo – Rapid București

Handbal. EHF European League, sferturi de finală (retur), marți 30 aprilie, ora 19:45: Skjern Handbold – Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, finala mică (meci 5), miercuri 1 mai, 16:30 : Rapid București - Dinamo

Baschet. LNB Getica 95, Play-off locurile 5-8 (meci 3 / dacă mai este necesar), vineri 3 mai: Rapid București – Dinamo

Fotbal. Liga 3, play-off (etapa 6), vineri 3 mai, ora 18:00: CS Dinamo – CS Blejoi. Stadion Dinamo central

Polo. Superliga, finala (meciul 2), vineri 3 mai, ora 18:00: Steaua – Dinamo. Bazin Ghencea

Fotbal. Superliga Romania, play-out (etapa 8), sâmbătă 4 mai, ora 20:00: U Cluj – Dinamo 1948

BAZIN OLIMPIC ACOPERIT ( AGREMENT ȘI CURSURI INIȚIERE ACADEMIA DE ÎNOT DINAMO)