Home Handbal masculin Handbal. Cupa României, sferturi-tur. Egal mare la Minaur

Handbal. Cupa României, sferturi-tur. Egal mare la Minaur

Un articol de Florin Vasiliu (foto - Mihai Neacșu)

H.C.M. Minaur Baia Mare - Dinamo București 26-26 (13-14)

H__02.jpgCupa României se dispută ca şi Liga Națională într-o formulă nouă în acest sezon. Astfel, formațiile care vor depăși faza sferturilor se vor califica în Final Four, turneu care va desemna câștigătoarea Cupei. Dinamo s-a deplasat pentru meciul tur din sferturi pe terenul Minaurului şi a reușit un egal (26-26), rezultat bun, care ne dă mari speranțe în privința returului şi a calificării în faza finală a competiției.

”Alb roșiii” au început foarte decis şi au controlat permanent ostilitățile în prima repriză, când s-au distanțat şi la patru goluri. Apărarea a funcționat foarte bine, iar portarul Irimuş (originar din Baia Mare) a fost magnific în intervențiile sale, trezind regrete printre suporterii băimăreni, care au umplut până la refuz sala ,,Lascăr Pană”. Jocul în atac a arătat o superioritate netă a liniei de 9 metri dinamoviste, care chiar dacă a avut în faţă o apărare extrem de agresivă şi un portar foarte experimentat (ungurul Tatai) a reușit să combine frumos şi să finalizeze cu execuții de excepție. Doar precipitarea pe final de repriză a făcut ca diferența să fie de numai un gol, băieții noştri oferind ocazia gazdelor să reintre în joc. Iată şi evoluția scorului în prima parte a meciului: 3-4 min 7; 5-5 min 10; 5-7 min 14; 6-9 min 18; 7-10 min 20; 10-14 min 28; 13-14 min 30.

Susținută puternic de tribune, Minaur a început în trombă repriza a doua, dar de data aceasta Dinamo a luptat admirabil şi nu a repetat greşeala din turul Ligii Naționale şi nu a cedat presiunii. Apărarea şi poarta şi-au făcut datoria (Sadoveac fiind sigurul jucător băimărean care a reușit să mai surprindă şi să marcheze în pozițional), iar în atac Vrankovic (revenit în formă după accidentarea la brațul stâng), Şandru, Chiruţ, Diaw au creat haos în defensiva adversă. Finalul meciului a devenit unul palpitant după două eliminări consecutive suferite de echipa noastră. Cu doi oameni mai puțin, „câinii nu au putut păstra diferența de două goluri şi într-un singur minut au fost egalați. Evoluția scorului în repriza a doua: 16-16 min 35; 18-17 min 41; 19-19 min 46; 22-20 min 50; 23-23 min 56; 24-26 min 59; 26-26 min 60.

Marcatori: Vrankovic 7 goluri; Şandru 5 g; Diaw 4 g; Chiruţ 2 g; Asoltanei 2 g; Ragot 2 g (1 din 7 m); Mocanu 2 g; Niţu 1 g; Savenco1 g.

Meciul a avut ritm, faze spectaculoase, încleștări aprige, bărbătești în apărare, intervenții miraculoase ale celor doi portari şi a ținut cu sufletul la gură publicul spectator şi telespectator. Rezultatul este unul pozitiv pentru băieții noștri (chiar dacă au scăpat victoria printre degete) şi le conferă prima şansă de calificare în perspectiva returului care se va disputa luni, 9 februarie, cu începere de la ora 18:00 în sala Dinamo. Suntem siguri că evoluțiile echipei din ultima perioadă au convins iubitorii handbalului dinamovist şi-i așteptăm în număr cât mai mare, aşa cum erau tribunele pe vremuri la meciurile Dinamo-Minaur.

Felicitări băieți! Şi multă baftă în retur!

CS Dinamo, 05 februarie 2015, ora 9:00