Home Handbal masculin Handbal. Dinamo a spulberat Steaua la Cupa Bucuresti, scor 34-25

Handbal. Dinamo a spulberat Steaua la Cupa Bucuresti, scor 34-25

Rapciuga_cu_St_Cupa_BucHandbaliștii de la Dinamo au debutat cu o victorie categorică în primul meci disputat la Cupa București, competiție organizată de CSM București, la Sala Rapid din Capitală. Jucătorii antrenați de Eliodor Voica și Sebastian Bota au învins Steaua București cu 34-25 (18-11). Meciul a contat pentru Grupa A a competiției, din care mai face parte și HC Vaslui. Grupa B este alcătuită din CSM București, HC Odorhei și Energia Pandurii Tg. Jiu. Competiția se încheie duminică, atunci când sunt programate meciurile de clasament.

Dinamo arată bine pentru această perioadă, iar capitolul forte al "câinilor" este în acest moment apărarea. În meciul cu Steaua, roș-albii au început în formula Grigoraș (portar) - Asoltanei (extremă stânga), Șandru (inter stânga), Diaw (coordonator), Mousavi (pivot), Vrankovic (inter dreapta), Mironescu (extremă dreapta). Meciul a fost echilibrat numai 14 minute, după care apărarea dinamovistă și-a intrat în ritm, iar mingile recuperate au fost transformate rapid în goluri pe contraatac. Până la pauză au mai intrat Răzvan Răpciugă (inter dreapta în atac), Flavius Câmpan (extremă dreapta), Marius Mocanu (pivot) și Ionuț Irimuș (portar), acesta din urmă fiind extrem de inspirat (13 intervenții până la final). Cu toate aceste schimbări, diferența a tot crescut, ajungând până la 18-11 la pauză.

În repriza a doua, Dinamo a debutat cu patru goluri consecutive, ducând diferența la un maxim de 11 goluri. Antrenorii au continuat să ruleze toți jucătorii aflați pe foaie, până la final intrând și ceilalți: Zulfic (inter și extremă dreapta), Băluț (extremă stânga), Vancea (inter stânga). Nu a putut juca francezul Ragot, accidentat ușor. Au marcat pentru Dinamo: Asoltanei 8, Vrankovic 5, Diaw 4, Mocanu 4, Zulfic 3, Băluț 3, Vancea 2, Câmpan 2, Mironescu 1, Mousavi 1, Șandru 1.

Următorul meci al dinamoviștilor la Cupa București este programat sâmbătă, de la ora 17:30, cu HC Vaslui.

CS Dinamo, 06 august 2015

Săptămâna 29 aprilie - 5 mai

Baschet. LNB Getica 95, Play-off locurile 5-8 (meci 2), luni 29 aprilie, ora 19:00: Dinamo – Rapid București

Handbal. EHF European League, sferturi de finală (retur), marți 30 aprilie, ora 19:45: Skjern Handbold – Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, finala mică (meci 5), miercuri 1 mai, 16:30 : Rapid București - Dinamo

Baschet. LNB Getica 95, Play-off locurile 5-8 (meci 3 / dacă mai este necesar), vineri 3 mai: Rapid București – Dinamo

Fotbal. Liga 3, play-off (etapa 6), vineri 3 mai, ora 18:00: CS Dinamo – CS Blejoi. Stadion Dinamo central

Polo. Superliga, finala (meciul 2), vineri 3 mai, ora 18:00: Steaua – Dinamo. Bazin Ghencea

Fotbal. Superliga Romania, play-out (etapa 8), sâmbătă 4 mai, ora 20:00: U Cluj – Dinamo 1948

BAZIN OLIMPIC ACOPERIT ( AGREMENT ȘI CURSURI INIȚIERE ACADEMIA DE ÎNOT DINAMO)