Home Handbal masculin Handbal. Dinamo cedeaza la Leon, intr-un final disputat. Gayduchenko, opt goluri

Liga Campionilor, etapa 6: Abanca Ademar Leon - Dinamo 32-29 (18-15)

echipa_cu_ademarJPGDupă două săptămâni de pauză, Dinamo a avut ritm la Leon, jocul a fost mai bun decât cel de la București, din urmă cu trei săptămâni, dar victoria a revenit tot echipei spaniole. Ionuț Irimuș, cu intervenții foarte bune în poartă, Vadim Gayduchenko (8 goluri, prestație foarte bună), Descat și Sajad Esteki (ambii cu câte 5 reușite) au ținut echipa în joc până în ultimul minut.

În prima repriză, Dinamo a avut unele probleme în apărare, astfel că echipa spaniolă a găsit destul de ușor culoare spre poarta apărată de Irimuș. Exceptând primele 10 minute (în minutul 6, antrenorul Eliodor Voica solicitase deja time-out), în atac lucrurile au stat destul de bine. Diferența maximă a primei reprize a fost de cinci goluri, 18-13 (min. 29), dar până la pauză Dinamo a mai înscris de două ori prin Vadim Gayduchenko.

La reluare, în doar câteva minute alb-roșiii au comprimat diferența la un gol, 19-18 și mai apoi 21-20 (parțial de 4-2), dar Ademar a preluat din nou inițiativa, distanțându-se la 27-22.

Au urmat din nou momente bune pentru Dinamo. Saied Heidarirad a parat o aruncare de la 7 metri, apoi Irimuș a scos la rându-i câteva atacuri din situație de ”unu-la-unu” (ulterior și o aruncare de la 7 metri). Mocanu, Gayduchenko și Descat au înscris, iar meciul s-a strâns din nou.

Cu două minute și jumătate înainte de final, Dinamo a avut pentru prima dată șansa egalării, dar Allahkaram Esteki, cel care înscrisese pentru 29-28, a aruncat la poartă sub presiunea unui amenințări de joc pasiv, mingea fiind parată ușor de portarul Cupara. Echipa spaniolă a profitat și a rămas în avantaj pe tabelă. Cu 50 de secunde înainte de final, Ademar conducea cu numai un gol, dar a gestionat bine timpul rămas și și-a securizat victoria.

Dinamo: Irimuș, Heidarirad, Grigoraș - Gayduchenko 8, S. Esteki 5, Descat 5, Komogorov 3, Mocanu 3, A. Esteki 2, Boskovic 1, Gavriloaia 1, Mironescu 1, Șandru, Mousavi, Sajin, Bera.

Pentru Ademar Leon au înscris: Fernandez Sanchez 9, Vieyra 6, Lopez Alvarez 5, Costoya 3, Simonet 3, Fernandez Alonso 2, Fernandez Fernandez 2, Marques 2.

Joi, 9 noiembrie, Dinamo joacă acasă cu Skjern (Danemarca), de la ora 19:00.

CS Dinamo, 04 noiembrie 2017

Săptămâna 18-24 martie 2024

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 25), marți 19 martie, ora 17:45: CSM Târgu Mureș - Dinamo.

Handbal. Cupa României, turul 2 (manșă unică), miercuri 20 martie, ora 15:00: CS Politehnica Iași – Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4 (etapa 18), sâmbătă 23 martie, ora 15:00: CS Dinamo – CSM Flacăra Moreni. Stadion Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3), sâmbătă 23 martie, ora 18:00: Dinamo – SCMU Craiova

Polo. Superliga (etapa 12), sâmbătă 23 martie, ora 20:30: Dinamo - CSM Oradea

Volei feminin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3) duminică 24 martie, 16:00: CSM Volei Alba Blaj – Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 26), duminică 24 martie, ora 19:00: Dinamo – FC Argeș Pitești