Home Handbal masculin Handbal. Dinamo, eliminată din Cupa Romaniei

Handbal. Dinamo, eliminată din Cupa Romaniei

Un articol de Florin Vasiliu (foto - Mihai Neacșu)

Mironescu_1

În primul meci oficial din anul 2016, Dinamo a pierdut surprinzător pe terenul AHC Dunărea Călăraşi şi a părăsit Cupa României în faza sferturilor de finală (manșă unică): 32-29 (15-13). Alb roșiii au căzut victime propriilor inexactităţi şi lipsei de concentrare la finalizare, pierzând calificarea în Final 4 pe mâna lor.

În prima repriză jocul a fost apatic în ofensivă, presărat cu multe greșeli tehnice. Aruncările de la distanţă l-au avut mai mereu drept țintă pe bravul portar Brazhnyk, iar acest fapt a făcut ca echipa gazdă să prindă aripi şi să taxeze aspru orice ratare prin goluri marcate pe contraatac. Conduși cu cinci goluri, dinamoviștii s-au scuturat şi au redus ecartul la numai două lungimi la sfârșitul primelor 30 de minute. Repriza a doua a adus pe teren o echipă Dinamo mai hotărâta să câștige şi care se părea că poate să o facă chiar şi evoluând mult mai slab decât ne obișnuise în ultima perioadă. Din păcate, ratările în momente cheie au făcut ca balanța să se încline în final în favoarea gazdelor.

Iată şi evoluția scorului: 3-1 min 6; 5-3 min 10; 9-4 min 14; 10-5 min 17; 10-9 min 23; 14-11 min 29; 15-13 min 30; 18-16 min 35; 21-20 min 40; 23-23 min 45; 25-26 min 49; 26-28 min 53; 28-28 min 55; 30-29 min 58; 32-29 min 60.

Marcatori: Vrankovic 6 goluri; Ragot 6 g (2/7 m); Şandru 6 g; Mocanu 3 g; Zulfic 3 g (2/7 m); Diaw 2 g; Mironescu 2 g; Asoltanei 1 g.

Câinii trebuie să se scuture, să treacă repede peste acest eșec pentru că urmează meciuri mult mai dificile, mai ales în grupele Cupei EHF. Pentru moralul lor şi pentru bucuria fanilor aceștia vor trebui să-şi ia revanșa în faţa Călăraşului miercuri, 3 februarie, în sala Dinamo în meci contând pentru etapa a XVIII-a din cadrul Ligii Naționale.

CS Dinamo, 28 ianuarie 2016

Săptămâna 29 aprilie - 5 mai

Baschet. LNB Getica 95, Play-off locurile 5-8 (meci 2), luni 29 aprilie, ora 19:00: Dinamo – Rapid București

Handbal. EHF European League, sferturi de finală (retur), marți 30 aprilie, ora 19:45: Skjern Handbold – Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, finala mică (meci 5), miercuri 1 mai, 16:30 : Rapid București - Dinamo

Baschet. LNB Getica 95, Play-off locurile 5-8 (meci 3 / dacă mai este necesar), vineri 3 mai: Rapid București – Dinamo

Fotbal. Liga 3, play-off (etapa 6), vineri 3 mai, ora 18:00: CS Dinamo – CS Blejoi. Stadion Dinamo central

Polo. Superliga, finala (meciul 2), vineri 3 mai, ora 18:00: Steaua – Dinamo. Bazin Ghencea

Fotbal. Superliga Romania, play-out (etapa 8), sâmbătă 4 mai, ora 20:00: U Cluj – Dinamo 1948

BAZIN OLIMPIC ACOPERIT ( AGREMENT ȘI CURSURI INIȚIERE ACADEMIA DE ÎNOT DINAMO)