Home Handbal masculin Handbal. Dinamo, inca un pas mare spre finala. S-a intors ”tunarul” – Bannour, 11 goluri cu Turda

Liga Națională, Grupa B, etapa 2: Dinamo – Potaissa Turda 34-29 (18-18)

HM_Bannour_cu_Turda_34-29Handbaliștii de la Dinamo au obținut a doua victorie în faza a doua a Ligii Naționale, în fața principalei contracandidate, Potaissa Turda. Cu cele trei puncte obținute, campionii s-au distanțat în fruntea Grupei B (5 puncte față de Turda și 7 față de Steaua) și au prima șansă la calificarea în finala Ligii Naționale.

Meciul cu Turda s-a desfășurat joi în Sala Dinamo, iar alb-roșiii nu aveau voie să facă niciun pas greșit pentru a-și atinge obiectivul. Meciul nu a fost simplu și a fost rezolvat în repriza a doua, În prima parte, Dinamo a avut unele probleme în apărare, drept dovadă stând cele 18 goluri primite. Turda a condus cu 10-7 în minutul 19, dar cinci goluri consecutive înscrise de alb-roșii au întors rezultatul. La pauză s-a păstrat o notă de echilibru.

În partea a doua, apărarea a început să funcționeze din ce în ce mai bine. Portarul Missaoui a avut câteva intervenții bune, iar mingile recuperate s-au transformat în goluri. Îmbucurătoare a fost revenirea lui Amine Bannour, la cel mai bun meci al său din ultimul timp. Interul tunisian a marcat în total 11 goluri.

Din minutul 50, Dinamo s-a desprins la cinci goluri (30-25), diferență pe care a păstrat-o până la final.

Dinamo: Missaoui, Heidarirad, Grigoraș – Bannour 11, Descat 4, Szasz 4, Alouini 3, Kuduz 3, Negru 2, Gavriloaia 2, Komogorov 2, Mousavi 2, Șandru 1, Savenco, Dima, Zulfic.

Pentru Turda au marcat: Ghiță 6, Pințoiu 4, D. Pop 4, Thalmaier 3, Talas 3, Lazăr 3, Cântec 2, Laslo 2, Pavel 1, Ignat 1.

Clasament Grupa B: 1. Dinamo 12 p, 2. Turda 7 p, 3. Steaua 5 p, 4. CSM Focșani 0 p.

Următorul meci al campionilor, pe 25 aprilie (ora 19,15), în deplasare cu Steaua (Sala Concordia din Chiajna).