Home Handbal masculin Handbal. Dinamo incepe returul cu o victorie logica, 32-27 cu Fagaras

Handbal. Dinamo incepe returul cu o victorie logica, 32-27 cu Fagaras

Liga Națională (etapa 14): Dinamo – CSM Făgăraș 32-27 (20-17)

Descat_cu_FagarasHandbaliștii de la Dinamo au început returul cu o victorie logică, obținută duminică, pe teren propriu, cu CSM Făgăraș. În condițiile unui clasament extrem de strâns în partea superioară, punctele erau esențiale pentru campioana României. Făgărașul a fost însă o echipă bătăioasă, care s-a ținut bine aproximativ trei sferturi din meci.

La Dinamo a revenit Sajad Esteki, după o accidentare care l-a ținut departe de teren o perioadă, dar au intrat pe lista indisponibililor Șandru și Bera, cu mici probleme medicale. Antrenorii nu se pot baza în continuare pe Savenco și Sajin.

La linia de 9 metri, greul a fost dus de Komogorov, Gayduchenko și Allahkaram Esteki. Acestora li s-a alăturat Descat, care a fost principalul marcator al meciului, cu 10 goluri.

Evoluția scorului: 1-3, 8-5, 12-9, 14-15, 17-15, 20-17 (repriza 1), respectiv 23-19, 27-22, 27-26, 29-26, 32-27 (final).

Pentru Dinamo au marcat: Descat 10, Komogorov 9, Gayduchenko 4, Mousavi 4, A. Esteki 3, S. Esteki 1, Gavriloaia 1. Pentru Făgăraș au marcat: Filip 7, Bejinariu 5, T. Constantinescu 4, E. Turcu 4, Leordean 2, Alisie 2, Vaidasigan 2, Dedu 1.

Pentru Dinamo urmează ultimul meci din acest an, deplasarea de la Baia Mare (etapa a 15-a a Ligii Naționale), 14 decembrie, ora 18:00.

CS Dinamo a acumulat 27 de puncte în clasamentul Ligii Naționale.

CS Dinamo, 10 decembrie 2017

Săptămâna 24-30 ianuarie 2022

Baschet. Liga Națională (etapa 18): 30 ianuarie, ora 18:00: CSM OHMA Timișoara – Dinamo

Polo. Superliga (etapa 10), 28 ianuarie (ora 11:00) și 29 ianuarie (ora 11:00): Dinamo – CSA Steaua. Bazin Tolea Grințescu - Dinamo

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 14), 26 ianuarie, ora 18:00 (TVR3): CSA Steaua – Dinamo. Sala Regimentului de Gardă Mihai Viteazu

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 15), 31 ianuarie, ora 18:00 (TVR3): Dinamo – CSS CNE LAPI Dej SCM Zalău. Sala Dinamo

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 14), 28 ianuarie, ora 18:00 (TVR3): CS Rapid București – Dinamo